Kukurydza

0
2364

Kukurydza to jedno z najpopularniejszych, a zarazem najstarszych warzyw. Indianie uprawiali ją już 3000 lat p.n.e., natomiast Europejczycy kukurydze odkryli dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. To on przywiózł ją z Ameryki do Europy. Od tego czasu stała się ona obok ryżu i pszenicy najpopularniejszą rośliną uprawną. Hodowana jest w różnych odmianach i spożywana na różne sposoby. Jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Poznaj właściwości kukurydzy.

Kukurydza to przede wszystkim przysmakiem mieszkańców obydwóch Ameryk. Warzywo to zyskało jednak dużą popularność na całym świecie. Najchętniej sięgamy po kukurydzę białą i żółtą, jednak to nie jedyne odmiany kukurydzy wyróżnia się jeszcze czarowaną i niebieską oraz mnóstwo krzyżówek, które powstały w ostatnich latach.

Wartości odżywcze kukurydzy

Kukurydza to zboże, które zawiera cenne dla organizmu składniki, przede wszystkim te mineralne. W kukurydzy znajdziemy potas, sód, wapń, magnez, żelazo, miedź, mangan, fosfor, cynk i jod, selen. Oprócz tego kukurydza zawiera skrobię, sporo błonnika pokarmowego, białko, witaminy z grupy B, D, E, K, C oraz prowitaminę A. Należy pamiętać, że kukurydza to również bardzo słodkie zboże. Zawiera ona o wiele większe ilości cukru niż inne zboża, dlatego też charakteryzuje się słodkawym smakiem.

Zdrowotne właściwości kukurydzy

Skład kukurydzy sprawia, że wskazuje ona pewne właściwości zdrowotne. Jako takie wskazuje się:

  • Pozytywne działanie na siatkówkę oka; kukurydza zawdzięcza to występowanie w niej karotenoidów: luteiny i zeaksantyny; wpływają one pozytywnie na narząd wzroku, poprawiając jego funkcjonowanie;
  • Pozytywne działanie na pracę jelit – jedną z właściwości kukurydzy jest oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji;
  • Działanie antyoksydacyjne – selen, prowitamina A oraz witamina E uważane są za silne antyoksydanty. Wszystkie te składniki znajdują się w kukurydzy; dzięki temu jej regularne jedzenie pozwala chronić organizm przed działaniami wolnych rodników, a także podwyższają odporność oraz przedłużają młodość.

Kukurydza w diecie bezglutenowej

Kukurydza jest podstawą w diecie bezglutenowej. Stanowi ona alternatywę dla innych zbór i polecana jest osobom, które nie tolerują glutenu czy też reagują na niego alergią. Kukurydzę na diecie bezglutenowej można spożywać w różnej postaci, również w stanie surowym. Często podawana jest grillowana, prażoną lub gotowaną. Z ziaren kukurydzy wyrabia się również mąkę oraz kaszę, a jednym z najpopularniejszych produktów są płatki kukurydziane, jedzone przez miliony na śniadanie. Oprócz tego z kukurydzy uzyskuje się cukier, syrop kukurydziany, napój będący alternatywą dla kawy czy przyprawę Maggi.

Kukurydza – czy zawsze zdrowa?

Kukurydza jest powszechnie dostępna. Można kupić ją w różnej formie – zarówno gotową do zjedzenia, jak i taką do przygotowania. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty są dobrym wyborem. Zanim sięgnie się po kukurydzę, dobrze jest sprawdzić jej skład i jakość, a także kaloryczność wybranego produkty. W 100 gramach prażonej kukurydzy znajdziemy ok. 380 kcal. Większą kaloryczność wykazują popularne płatki śniadaniowe, które często wzbogacane są przez różnego rodzaju słodziki, witaminy i minerały. Dobrym pomysł jest natomiast sięganie po mąkę kukurydzianą oraz kaszę z kukurydzy. Mają one taką samą wartość kaloryczną jak produkty pszenne, ale zawierają przy tym o wiele więcej cennego błonnika. Specjaliści w zakresie żywienia polecają również włączenie do diety świeżych ziaren, ewentualnie tych z puszki, które nie zalewane są zalewą z dużą ilością cukru.

Potrawy z mąki kukurydzianej – kuchnia meksykańska

Kukurydza oraz pochodząca z jej ziaren mąka jest podstawą kuchni meksykańskiej. Smaczna jest niezwykle popularna na całym świecie. Potrawy kuchni meksykańskiej można zjeść w wielu restauracjach, a także przygotować samodzielnie. Z żółtej mąki kukurydzianej można wypiekać chleb i rozmaite placki m.in. tortille. Robi się z niej też bliny i kluski podobne do znanych w Polsce kopytek. Popularnym daniem (szczególnie na Karaibach) są kluski z mąki kukurydzianej z mięsem lub serowym nadzieniem, które dodatkowo owija się w liście kukurydzy i gotuje na parze. Co ciekawe mąka kukurydziana wykorzystywana jest nie tylko w kuchni latynoskiej, ale i europejskiej. Po ten produkt sięgają Włoski, którzy wykorzystują ją do przyrządzenia polenty, dania z mięsem. Po kukurydzę sięga się też na Słowenii oraz w Rumunii, gdzie jest podstawą słynnej mamałygi. Składnikiem mamałygi jest kasza kukurydziana przełożona kozim serem i zapieczona. Mąka i kasza z kukurydzy wykorzystywana jest także w krajach afrykańskich, głównie do przyrządzania pożywnych kleików.

Kukurydza z GOMO

Kukurydza to najczęściej modyfikowana genetycznie roślina. Ingerencje w jej geny budzą wiele zastrzeżeń i kontrowersji. Wiele osób obawia się o bezpieczeństwo zarówno konsumentów kukurydzy, jak i środowiska naturalnego. Informacja o tym, czy kukurydza jest modyfikowana genetycznie, zawarta jest na etykiecie. Dla własnego warto takich unikać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here