Za krótkie wędzidełko podjęzykowe języka dziecka – kiedy wskazany jest zabieg podcięcia wędzidełka?

0
2027

Ankyloglossia – taką nazwę usłyszą jako diagnozę od lekarza rodzice dziecka z za krótkim wędzidełkiem podjęzykowym. Schorzenie to zaliczane jest to wad anatomicznych jamy ustnej. Statystyki pokazują, że z tą przypadłością rodzi się nawet 3 do 10 procent dzieci, co czyni ją zdecydowanie najczęściej pojawiającą się wadą tego typu u noworodków (częściej u chłopców niż u dziewczynek). Za krótkie wędzidełko podjęzykowe ogranicza ruchy języka – maluch nie jest w stanie wysunąć języka np. poza linię dolnej wargi. Zaczyna być to problemem, kiedy zauważymy, że dziecko nie jest w stanie poprawnie ssać mleka z piersi matki lub w późniejszych latach nie wymawia poprawnie głosek. Czym dokładnie jest wędzidełko podjęzykowe? Jak wpływa na komfort życia i rozwój mowy? Kiedy wskazany jest zabieg podcięcia  wędzidełka?

Czym jest wędzidełko podjęzykowe języka dziecka?

W naszej jamie ustnej znajdują się dwa wędzidełka: językowe i wargowe. Wędzidełko podjęzykowe jest niewielkim fałdem błony śluzowej rozciągającym się od dna jamy ustnej do spodu środkowej części języka. Można powiedzieć, że wędzidełko podtrzymuje język w jamie ustnej – gdyby nie wędzidełko, twój język byłby bardziej bezwładny. Natomiast wędzidełko wargowe łączy górną wargę  z dziąsłem tuż nad dwoma przednimi zębami.

Za krótkie wędzidełko ogranicza ruch języka do takiego stopnia, iż dziecko nie jest w stanie wysunąć go poza dolną wargę, a w skrajnych przypadkach, kiedy wędzidełko jest naprawdę krótkie – poza dolne siekacze.

Dyskomfort związany z za krótkim wędzidełkiem podjęzykowym u dziecka

Niestety u niektórych noworodków wędzidełko jest tak krótkie, że utrudnia ssanie piersi matki, a w późniejszym okresie życia może przeszkadzać w prawidłowym artykułowaniu głosek (ale niekoniecznie). Problem ze ssaniem mleka prowadzi do dyskomfortu matki w postaci uszkodzenia brodawek. W konsekwencji niedokarmione niemowlę wolniej przybiera na wadze.

Jakie konsekwencje niesie ze sobą za krótkie wędzidełko w okresie niemowlęcym:

  • Zmniejszenie podaży mleka ze względu na nieprawidłowe ssanie piersi przez malucha, w konsekwencji prowadzące do zakończenia okresu karmienia piersią w przyspieszonym trybie
  • Dziecko nie rozwija się dobrze ze względu na niedokarmianie i wolniejsze przybieranie na wadze
  • Dziecko i matka nie mają możliwości nawiązania takiej więzi, jaka może pojawić się dzięki karmieniu piersią
  • Głodny maluch gorzej śpi, jest rozdrażniony
  • W późniejszych miesiącach życia może pojawić się problem przy wprowadzaniu pokarmów stałych do diety

Co może oznaczać dla matki karmiącej za krótkie wędzidełko podjęzykowe u noworodka:

  • Ból brodawek sutkowych spowodowany nieprawidłowym ssaniem przez dziecko
  • Uszkodzenie sutków, krwawienie lub zniekształcenie ich
  • Zapalenie sutków, drożdżyca lub zablokowanie kanałów
  • Deprywacja snu spowodowana bólem i niepokojem o dziecko
  • Poczucie niepowodzenia dotyczące niesatysfakcjonującego karmienia piersią

Przeszkody spowodowane za krótkim wędzidełkiem podjęzykowym pojawiające się w późniejszych miesiącach i latach życia dziecka:

  • Niezdolność do prawidłowego przeżuwania pokarmów stałych
  • Zadławienie się pokarmem bądź nawet wymiotowanie pokarmów
  • Trudności związane z higieną jamy ustnej
  • Możliwy opóźniony rozwój mowy lub późniejsze pogorszenie się mowy
  • Problemy stomatologiczne (wady zgryzu)
  • Ślinotok

Rozwój mowy a za krótkie wędzidełko podjęzykowe u dziecka

Nie zawsze za krótkie wędzidełko podjęzykowe u dziecka jest diagnozowane od razu po urodzeniu. Zdarza się, że ankyloglossię diagnozuje dopiero logopeda, do którego zostaje skierowane z wadą wymowy dziecko w wieku szkolnym. Dzieci z takimi schorzeniami coraz bardziej odstają od rówieśników jeśli chodzi o poprawne wysławianie się, dlatego rodzice liczą na szybką i doraźną pomoc ze strony logopedy. Niestety, sprawa nie wygląda tak kolorowo, ponieważ nie dość, że należy rozciągnąć wędzidełko przy pomocy odpowiednich ćwiczeń lub zabiegu chirurgicznego, to następnie trzeba nauczyć dziecko wymawiania w sposób poprawny konkretnych głosek.

Leczenie krótkiego wędzidełka podjęzykowego – czy zawsze konieczna jest frenotomia?

Frenotomia to nazwa zabiegu chirurgicznego mającego na celu podcięcie za krótkiego wędzidełka podjęzykowego. Zabieg ten budzi postrach wśród rodziców, zwykle ze względu na dość groźnie brzmiącą nazwę, jednak sam w sobie nie jest skomplikowany i zaliczany do bezpiecznych. Bezsprzeczną koniecznością jest zastosowanie frenotomii, gdy język całkowicie przyrośnięty jest do dna jamy ustnej. U niemowlaków zabieg przebiega bardzo szybko i maluch zwykle w błyskawicznym tempie wraca do normalnego funkcjonowania. U starszych dzieci natomiast frenotomia jest bardziej kłopotliwa, wymaga konsultacji logopedy i laryngologa. Samo podcięcie wędzidełka to nie wszystko – należy potem ćwiczyć język przy pomocy odpowiednio dobranych ćwiczeń. Obejmują one „rozciąganie” języka pod okiem wykwalifikowanego logopedy. Jeśli dziecko jest zbyt małe, aby wykonywać takie ćwiczenia, zwykle stosuje się masaże języka. Czasami, ale bardzo rzadko okazuje się, że zabieg frenotomii nie jest konieczny, bo za sprawą wcześniej wykonywanych ćwiczeń doprowadza do prawidłowego działania wędzidełka, a to za sprawą jego niesamowitej elastyczności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here