Kremy głęboko natłuszczające – idealne dla skóry wrażliwej

0
2723

Właściwa pielęgnacja skóry nie jest łatwa. Aby ją przeprowadzić, konieczne jest określenie odpowiednich rodzaju cery. Już samo jej określenie wielu osobom przychodzi z dużym problemem. Pomoc w tym może kosmetyczka lub dermatolog. Określając rodzaj cery będziemy wiedzieć, jakie zabiegi oraz składniki odżywcze należy jej dostarczać, aby była ona piękna i zdrowa. Jednak  przy niektórych rodzajach cery pielęgnacja wymaga większej staranności. Tak jest w przypadku skóry wrażliwej. Potrzebuje ona nie tylko zwykłego nawilżania, ale i natłuszczania. W tym zabiegach mogą pomóc kremy natłuszczające. Dostępne są one w aptekach oraz drogeriach. Zobacz, jak działają oraz kiedy warto po nie sięgnąć.

Jak rozpoznać cerę wrażliwą?

Kremy natłuszczające polecana są przede wszystkim do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej. Jest ona  najtrudniejszym typem skóry. Kapryśna i wymagająca nigdy nie wiadomo jak zareaguje. Dermatolodzy skórę wrażliwą definiują jako tą, która w nadmierny sposób reaguje na różnorodne czynniki. To jednak jaka będzie ta reakcja, zależy już od przypadku, w każdym może być inna.

Skórę wrażliwą można rozpoznać po zaczerwienieniu, łuszczeniu się i suchości. Często dochodzi do tego obrzęk, uczucie swędzenia, pieczenia, nadmiernego ściągnięcia, kłucia czy mrowienia. To jak te objawy będą odczuwalne, zależy od danej osoby, u niektórych mogą być one delikatne, u innych bardzo zintensyfikowane. Intensywność objawów uzależniona jest od ilości znajdujących się w skórze receptorów, których zadaniem jest przesyłanie do mózgu sygnałów informujących o powstałym stanie zapalnym.

Rodzaje cery wrażliwej

Zgodnie z klasyfikacją CERIES wyróżnia się cztery typy skóry wrażliwej. Pierwszy typ to rumień związany z emocjami, stresem, nagłą zmianą temperatury lub czynnikami takimi jak dieta czy picie alkoholu. Drugim typem skóry wrażliwej jest rumień i uczucie ściągnięcia. Objawom tym towarzyszy łuszczenie się skóry, które jest efektem niekorzystnych warunków klimatycznych. Jako trzeci typ skóry wrażliwej określa się nagłe zaczerwienienie, mrowienie i uczucie ściągnięcia, które pojawia się po zastosowaniu preparatu kosmetycznego. Ostatnim typem tego rodzaju cery jest zaczerwienienie skóry, które związane jest z menstruacją.

Cera wrażliwa – skąd się bierze?

Jednoznacznej przyczyny występowania cery wrażliwej nie ma. Może ona być wynikiem uwarunkowań genetycznych albo też efektem choroby takiej jak atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty lub uszkodzenia naskórka. Ze skórą wrażliwą można się borykać od urodzenia lub też uwrażliwienie może wystąpić nagle, jako reakcja patologiczna. Reakcja ta może być wynikiem złej pielęgnacji skóry lub zmian hormonalnych. Najczęściej ze skórą wrażliwą borykają się osoby młode, u których ukrwienie naskórka i skóry właściwej jest bardzo duże.

Jak dbać o cerę wrażliwą?

Przy cerze wrażliwej najważniejsza jest właściwa pielęgnacja. Aby móc o niej mówić, konieczne jest dobranie odpowiednich kosmetyków. Najbezpieczniej jest stosować apteczne kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej, nadreaktywnej lub atopowej. Polecane są szczególnie dermokosmetyki. W ich składzie nie znajdziemy substancji drażniących oraz kompozytów zapachowych, które mogą wywołać alergię i podrażnienie. Najlepiej jest również wybierać kosmetyki z jak najmniejszą liczbą składników i substancji czynnych, zmniejszy to ryzyko podrażnienia wrażliwej cery.

Kremy natłuszczające – kosmetyki do cery wrażliwej

Kremy natłuszczające to jedne z podstawowych kosmetyków do pielęgnacji cery wrażliwej. Pomagają one w budowaniu jej naturalnej bariery ochronnej, zabezpieczają przed utratą wilgoci oraz zapobiegają podrażniania. Ich regularne stosowanie sprawia, że cera nie jest przesuszona, szorstka, zaczerwieniona i podrażniona. Kremy natłuszczające należy stosować przede wszystkim zimą, kiedy to skórę naraża się na przemian na zimne i gorące powietrze. Nie oznacza to jednak, że natłuszczające preparaty kosmetyczne nie warto stosować na co dzień. Są one niezbędne, aby odbudować naturalną barierę lipidową naskórka i podnieś poziom jego nawilżenia. Kremy natłuszczające pozwalają uzupełnić poziom lipidów, a tworzona przez nich tłuszczowa warstwa zapobiega odparowywaniu wody z komórek skóry.

Krem natłuszczający – jaki wybrać?

Szukając dobrego kremu natłuszczającego, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego skład. W dobrych preparatach kosmetycznych znajdziemy m.in. takie składniki jak:

  • sepicalm S – jest to złożona substancja, która przynosi ulgę cerze wrażliwej i atopowej; właściwości tego składnika, pozwalają skutecznie walczyć z czynnikami wywołującymi podrażnia, a ponadto zapewniają odpowiednie nawilżenie; sepicalm S w kremach natłuszczających zmniejsza także stany zapalne, oddziaływanie na interleukin oraz pobudza syntezę endorfin w organizmie;
  • stimus-tex – jest to wosk, który wyodrębnia się z wysłodzin jęczmiennych; substancja ta jest bogata w witaminy, fitosterole, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz estry; składniki te łagodzą symptomy suchej podrażnionej oraz swędzącej skóry; dodatkowo stimus-tex ma właściwości przeciwhistaminowe, czyli pozwala zminimalizować reakcje alergiczne;
  • ceramidy – substancje te w kremach natłuszczających nazywane są SK-influx; nazwa ta oznacza zespół ceramidów, które odbudowują naturalną barierę ochronną skóry oraz odpowiadają za jej nawilżenie; dzięki takim właściwością kremy natłuszczające z tą substancją zmniejszają czynniki drażniące cerę.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here