Jakie kosmetyki dla skóry alergicznej?

0
1802

Skóra alergiczna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie jest jednak ona łatwa przede wszystkim dlatego, że cera alergiczna źle reaguje na większość kosmetyków, twardą wodę czy niektóre ze składników odżywczych. Zła pielęgnacja sprawia, że pojawia się na skórze podrażnienie, zaczerwienienie oraz swędzenia. Aby się uchronić przed tego typu konsekwencjami, należy stosować odpowiednie kosmetyki do skóry alergicznej. Dostępne są one w aptekach oraz niektórych drogeriach. Zobacz, jak rozpoznać i pielęgnować skórę alergiczną oraz jakie kosmetyki nie będą u niej wywoływać podrażnień.

Skóra alergiczna może występować u dzieci lub osób dorosłych. Skłonności do alergii są wrodzone lub też wyzwolone są przez czynniki zewnętrzne. Bardzo często zdarza się, że w skórę alergiczną zmienia się ta wrażliwa, a nawet normalna.

Skóra alergiczna – charakterystyka

Skóra alergiczna jest sucha i szorstka. Niezwykle warto ją podrażnić i uszkodzić. Cera alergiczna wykazuje dużą podatność na problemy skórne np. pokrzywkę, rumień lub świąd. Kolejną cechą charakterystyczną tego typu skóry jest nadwrażliwość na różne czynniki. Skóra alergiczna może negatywnie reagować na kosmetyki, odzież lub składniki odżywcze. Należy pamiętać, że skóra alergiczna nie jest tym samym co skóra wrażliwa. Chociaż te dwa typy cery są do siebie bardzo podobne, to inny jest mechanizm powstawania zmian.

Skóra alergiczna czy skóra wrażliwa?

Przy skórze alergicznej wszystkie zmiany i efekty podrażnień powodowane są przez alergeny, które przenikają przez uszkodzoną barierę ochronną naskórka. Powoduje to reakcję zapalną i pobudzenie zakończeń nerwowych. Reakcja na alergen występuje po kilku, a nawet kilkunastu godzinach/dniach od momentu kontaktu z alergenem. W przypadku cery wrażliwej reakcja skórna na kosmetyki czy inne czynniki jest niemal natychmiastowa. Niemniej jednak samodzielnie odróżnienie tego, czy skóra jest alergiczna, czy wrażliwą nie jest prosta. Chcąc mieć 100% pewność najlepiej udać się do dermatologa i jednocześnie obserwować reakcje skórne.

Cera alergiczna – na co uważać?

Cera alergiczna jest niezwykle wymagająca i niewiele toleruje. Kosmetyki do cery alergicznej powinny być dobrane z największą starannością. Najczęściej nie ma możliwości używania zwykłych preparatów ogólnodostępnych w drogeriach. Wynika to z tego, że zawierają one wiele substancji uczulających np. lanolinę, glikol propylenowy, pigmenty, konserwanty czy kompozycje zapachowe.

Warto pamiętać, że na skórę alergiczną negatywnie oddziałują nie tylko kosmetyki, ale i stres, zanieczyszczone powietrze, alergie pokarmowe, powietrze z klimatyzacji.

Jak dbać o skórę alergiczną?

Zasady pielęgnacji cery alergicznej są niemal identyczne z tymi, które należy stosować przy cerze wrażliwej. Podstawą jest dobranie odpowiednich kosmetyków, unikanie twardej i chlorowanej wody oraz regularna higiena. Warto również pamiętać, że temperatura wody, jaką myje się skórę alergiczną, nie powinna przekraczać tej, którą ma nasze ciało. Gorąca woda wzmaga świąd oraz rumień.

Kosmetyki do skóry alergicznej

Kosmetyki do skóry alergicznej to te z serii hipoalergicznej. Powinny być bezzapachowe i przeznaczone do skóry atopowej. Niezwykle ważne jest, aby ich odczyn pH był 5,5. Sprawia to, że skóra chroniona jest przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Kosmetyki tego typu odbudowują też barierę lipidową naskórka, działają przeciwzapalnie, łagodzą podrażnienia i regenerują warstwę rogową naskórka. Należy zadbać o to, aby wszystkie używane preparaty pochodziły z tej samej linii pielęgnacyjnej. Mieszanie kosmetyków może wywoływać dodatkowe uczulenia.

W codziennej pielęgnacji skóry alergicznej powinno się stosować mleczka, dermatologiczne kostki myjące, kosmetyki mineralne z filtrami przeciwsłoneczne, preparaty z dwutlenkiem, tlenkiem cynku, miką. Niezalecane jest natomiast mydło oraz kosmetyków o działaniu złuszczającym. Aby pozbyć się martwego naskórka, dermatolodzy zalecają raz w miesiącu stosować peeling enzymatyczny. Dozwolone jest też nakładanie maseczek kojących, można stosować je dwa razy w tygodniu.

Kosmetyki do cery alergicznej nie powinny zawierać alkoholu, natomiast duże ilości składników łagodzących i nawilżających.

Osoby posiadające skórę alergiczną powinny pamiętać, że nawet najlepiej dobrane kosmetyki mogą wywołać podrażnienie. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy natychmiast odstawić nowe preparaty i powrócić do tych sprawdzonych, które skóra toleruje.

Skóra alergiczna jest typem cery trudnym w codziennej pielęgnacji. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji, należy ją delikatnie traktować i stale obserwować. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek podrażnień należy od razu reagować i wykluczać czynniki drażniące. Osoby posiadające skórę alergiczną powinny pamiętać, że podstawą dbania o nią jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia i ochrony. To na tych właściwościach powinno się skupić, wybierając kosmetyki do cery alergicznej. Kupowane preparaty powinny być przebadane dermatologicznie i posiadać właściwe atesty. Takie podejście sprawi, że zminimalizuje się ryzyko występowania problemów skórnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here