Kolka

0
2185

 Kolka niemowlęca to nie choroba, ale przypadłość. Bolesny skurcz jelit sprawia, że dziecko płacze rozpaczliwie – zwykle dzieje się to o tej samej porze. Na szczęście kolka znika tak niespodziewanie, jak się pojawia. Jakie są przyczyny kolki niemowlęcej?

Czym jest kolka?

Kolka to stan, w którym u dobrze karmionego, zdrowego dziecka następują możliwe do przewidzenia okresy niepokoju. Dzieci z kolką często płaczą co najmniej trzy godziny dziennie, więcej niż trzy dni w tygodniu przez trzy tygodnie lub dłużej. Szacuje się, że jedno na 10 niemowląt doświadcza kolki.

Kolka pojawia się zwykle kilka tygodni po urodzeniu i trwa, aż niemowlę ma około trzech do czterech miesięcy. Mimo, że noworodki podczas ataku kolki mogą dużo płakać, kolka nie jest ani niebezpieczna, ani szkodliwa.

Eksperci twierdzą, że kolka nie ma skutków długoterminowych, a niemowlę z kolką przybierze na wadze i karmi się normalnie.

Nieprzerwany płacz dziecka może wywoływać stres i niepokój, ponieważ nic nie wydaje się go łagodzić. Ważne jest, aby pamiętać, że kolka jest tylko chwilowym stanem zdrowia, który zwykle poprawia się sam. Zazwyczaj nie jest to oznaką poważnego stanu chorobowego.

Należy zadzwonić do pediatry tak szybko, jak to możliwe, jeśli objawy kolki łączą się z innymi objawami, takimi jak wysoka gorączka lub krwawe stolce.

Objawy kolki u niemowląt

U zdrowego i dobrze odżywionego niemowlęcia do objawów kolki mogą należeć:

  • Intensywny płacz: niemowlę płacze intensywnie, a rodzice niewiele mogą zrobić, aby pocieszyć dziecko. Epizody płaczu występują zwykle o tej samej porze każdego dnia – zazwyczaj późnym popołudniem lub wieczorem. Ataki mogą trwać od kilku minut do znacznie dłuższych okresów. Płacz zwykle zaczyna się nagle i bez wyraźnego powodu
  • Zmieniona postawa ciała niemowlęcia: zaciśnięte pięści, napięte mięśnie brzucha, wyciągnięte kolana i tylne sklepienie
  • Sen: może być nieregularny i przerwany epizodami płaczu
  • Karmienie: Karmienie może być przerwane i nieregularne z epizodami intensywnego płaczu. Jednak ilość pokarmu, jaką dziecko spożywa każdego dnia, nie ulega zmniejszeniu
  • Różne natężenia: u niektórych niemowląt objawy są łagodne, a dziecko może doświadczać okresów niepokoju.

Przyczyny kolki

Sugeruje się, że kolkę może powodować niestrawność , ale przyczyny są tak naprawdę w dużej mierze nieznane.

Niektórzy lekarze zastanawiają się, czy jelito niemowlęcia jest niedojrzałe i wrażliwe na niektóre substancje w mleku matki lub mleku w proszku. Alergie na mleko i nietolerancja laktozy mają objawy podobne do objawów kolki. Teorie te nie są jednak poparte dowodami.

Warto zaznaczyć, że dwa razy więcej niemowląt ma kolkę, jeśli ich matka pali w czasie ciąży.

Kolka nie występuje częściej wśród dzieci pierwszych, drugich lub trzecich. Kolkę mogę mieć zarówno niemowlęta karmione piersią, jak i te karmione mlekiem modyfikowanym.

Możliwe wyzwalacze kolki

Nikt nie zna przyczyny kolki. Niektórzy lekarze uważają, że pewne rzeczy mogą zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka objawów kolki. Te potencjalne wyzwalacze obejmują:

  • głód
  • refluks żołądkowy (kwas żołądkowy przepływający w górę do przełyku, zwany również refluksem żołądkowo-przełykowym lub GERD)
  • gaz
  • obecność białek mleka krowiego w mleku matki
  • słabe umiejętności odbijania po jedzeniu
  • przekarmienie dziecka
  • przedwczesny poród
  • palenie w czasie ciąży
  • nierozwinięty układ nerwowy

Leczenie kolki

Jednym z proponowanych sposobów leczenia i zapobiegania kolce jest trzymanie dziecka na rękach tak często, jak to możliwe. Trzymanie niemowlęcia, gdy nie jest dotknięte atakiem kolki, może zmniejszyć ilość płaczu w ciągu dnia. Pomocne może też być umieszczenie dziecka w kołysce/bujaczku podczas wykonywania obowiązków domowych.

Czasami jazda samochodem lub spacerowanie po okolicy może uspokajać dziecko. Pomocne może też być odtwarzanie muzyki uspokajającej lub śpiewanie dziecku. Możesz także włączyć kojącą muzykę lub delikatny szum. Właściwości kojące może mieć również smoczek.

Gazy powstające w układzie pokarmowym mogą wywoływać kolkę u niektórych dzieci, chociaż nie wykazano, że jest to stuprocentowa przyczyna. Delikatnie potrzyj obszar brzucha dziecka i równie delikatnie poruszaj nogami maluszka, aby zachęcić do przepływu gazu w jelitach.

Trzymanie dziecka tak prosto, jak to możliwe podczas karmienia lub zmienianie butelek lub smoczków butelek może pomóc w razie podejrzenia, że ​​dziecko połyka zbyt dużo powietrza.

Jeśli podejrzewasz, że dieta jest czynnikiem wpływającym na objawy Twojego dziecka, możesz dokonać pewnych korekt. Jeśli używasz mleka modyfikowanego do ​​karmienia dziecka i podejrzewasz, że Twoje dziecko jest wrażliwe na określone białko w tej formule, porozmawiaj o tym z lekarzem.

Wprowadzanie pewnych zmian do własnej diety w przypadku karmienia piersią może pomóc w złagodzeniu objawów kolki związanych z karmieniem. Niektóre matki karmiące piersią odniosły sukces, usuwając z diety środki pobudzające, takie jak kofeina i czekolada. Pomocne może też być unikanie tych pokarmów podczas karmienia piersią.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here