To okres w życiu każdej kobiety, którego nie da się uniknąć. Ot, taka naturalna kolej rzeczy. Menopauza, bo o niej mowa, nie kojarzy się z niczym pozytywnym, a dla wielu kobiet to niezwykle trudny etap, przypadający na czas pomiędzy 40, a 58 rokiem życia. Objawy menopauzy są typowe, jednak nie u każdej kobiety muszą być takie same. Na co warto zwrócić uwagę i jak sobie radzić z przykrymi dolegliwościami?
Uczucie duszności, napady gorąca i nadmierna potliwość to typowe i kłopotliwe sygnały menopauzy. Pojawiają się nagle, trwają przez chwilę i mijają, by znów uderzyć z irytującą gwałtownością. Wiele kobiet odczuwa przy tym ciągłe zmęczenie i boryka się z problemem bezsenności. Dodając do tego zmiany hormonalne, które wpływają na wahania nastroju, trudno dziwić się, że kobieta wchodząca w okres menopauzy staje się drażliwa, oschła i mało towarzyska.
Tego typu objawy mogą odczuwać kobiety już w wieku około 40 lat, jednak o tym w którym momencie rozpocznie się ten etap w życiu kobiety, decyduje szereg czynników, takich jak: indywidualne predyspozycje organizmu, geny, stan zdrowia, a nawet zamieszkiwany region świata. O menopauzie mówimy wówczas, gdy upłynie co najmniej 12 miesięcy od ostatniej menstruacji. Wówczas uznaje się, że aktywność jajników ustała, a kobieta straciła zdolność do rozrodu.
Kobiety cierpiące z powodu przykrych dolegliwości powinny skontaktować się z lekarzem i sięgnąć po dostępne na rynku preparaty i suplementy diety. W ten sposób można stłumić objawy menopauzy i funkcjonować niemal jak dawniej.