Katar sienny – jak z nim walczyć?

0
634

Katar sienny często mylony jest ze zwykłym katarem przeziębieniowym. Tak naprawdę trudno znaleźć różnice, jeśli objaw ten występuje sporadycznie, bądź pierwszy raz. Jak więc rozpoznać, czy jest to nadwrażliwość na niektóre substancje, czy tylko zwykłe przeziębienie?

Czy jestem alergikiem?

Nawet jeśli w dzieciństwie nie wystąpiła u Ciebie alergia, ani Twoi rodzice nie są alergikami, możesz mieć objawy alergiczne. Konieczna jest więc baczna obserwacja organizmu oraz wykonanie testów alergicznych w medycznej stacji diagnostycznej. Jest to konieczne, aby wykryć źródło problemu i zacząć jak najszybsze leczenie.

Nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego pojawia się w momencie kontaktu z alergenem. Może to być kurz, pyłki roślinne, składnik pokarmowy, sierść zwierzęcia oraz zanieczyszczenie środowiska. Reakcją organizmu jest najczęściej katar sienny, kichanie, kaszel, pokrzywka na skórze, łzawiące oczy, problemy z zatokami, a także utrata węchu i smaku. Te wszystkie dolegliwości na początku bardzo przypominają zwykłe schorzenie, dlatego trudno rozróżnić je od alergii. Na co więc należy zwrócić uwagę, aby prawidło ocenić sytuację?

To musi być alergia… Katar sienny i inne objawy

Jest kilka przesłanek, które wskazują na to, że mamy do czynienia z alergenem, a nie z wirusem przeziębienia. Przede wszystkim szczypiące i łzawiące oczy. Kolejny czynnik to katar sienny, który nie mija tak jak przy przeziębieniu w ciągu kilku dni. Nie ma barwy i jest wodnisty. Zwróć uwagę na czas pojawiającego się kataru. Jeśli występuje podczas spaceru po lesie lub łące albo w określonej porze roku, wtedy jest to karat sienny. Czasami objaw ten utrzymuje się cały rok bez żadnych innych objawów. Może towarzyszyć mu również kichanie i łzawienie oczu, co ma miejsce nawet kilka godzin po ustąpieniu kataru.

Jakie są jeszcze inne objawy towarzyszące katarowi siennemu? To przede wszystkim świąd i niedrożność nosa. Może wystąpić równocześnie alergiczne zapalenie spojówek, co jest równie uciążliwym skutkiem kontaktu z alergenem. Jeśli wyczuwasz spływającą po tylnej ścianie gardła wydzielinę ropną, czujesz rozdrażnienie, masz bóle głowy i kłopoty ze snem to znaczy, że mogą to być skutki przedłużającego się kataru siennego. Dlatego tak ważne jest, aby na czas wyeliminować katar i móc normalnie funkcjonować.

Jak leczyć katar sienny i inne objawy alergii?

Przede wszystkim konieczne jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Ulgę przynoszą też różne preparaty bez recepty (https://www.claritine.pl/), które można nabyć w każdej aptece. Oprócz ich stosowania bardzo ważne są tez inne, doraźne metody walki z alergią. To przede wszystkim ograniczenie kontaktu z alergenem, wietrzenie mieszkania, założenie nawilżaczy powietrza oraz częste mycie rąk i twarzy. Ważne jest również ziołolecznictwo. Aromatyczne herbatki ziołowe, które hamują produkcję histaminy to np. rumianek czy skrzyp polny. Duże znaczenie ma również dieta przeciwhistaminowa, czyli unikanie takich produktów jak cytrusy, kiszonki lub ostre przyprawy.

W każdym schorzeniu niezwykle istotna jest prawidłowa praca układu odpornościowego. Jeśli zaniedbasz aktywność fizyczną, nie będziesz się wysypiać i dopuścisz do siebie sporo sytuacji stresogennych, wtedy układ immunologiczny osłabnie. W efekcie organizm nie ma siły na bronienie się, dlatego objawy alergii mogą być bardziej dotkliwe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here