W Polsce kasztany nie kojarzą się z produktem spożywczym. Większość z nas uważa je za owoce w kolczastej skorupce, z których można wykonywać śmieszne ludzki. I faktycznie kasztanowce, które spotykamy w parku czy przy drodze rodzą właśnie takie owoce. Jednak istnieje jeszcze inna odmiana kasztanowca – ta jadalna. Drzewo to rodzi jadalne kasztany, które mają niezwykle bogate właściwości odżywcze. Kasztany jadalne w medycynie naturalnej znane są już od wieków – zobacz jak były przez nią wykorzystywane i jakie zastosowanie mają dziś.
Kasztany jadalne – co trzeba o nich wiedzieć?
Kasztany jadalne znane były już w starożytność. Od tego czasu bardzo często wykorzystywane były w medycynie naturalnej jako środek leczniczy. Dziś owoce kasztanowca przede wszystkim stosuje się w kuchni. Spożywane są one na surowo, pieczone lub gotowane. Kasztany jadalne bez względu na to, jak są serwowane, zawierają w sobie wiele ważnych i pożądanych przez organizm substancji odżywczych. Do takich głównych zalicza się witaminę B, potas oraz nienasycone tłuszcze. Oprócz tego w skład kasztanów jadalnych wchodzi: witamina E, K oraz C, białko, magnez wapń, sacharoza, kwas jabłkowy, cytrynowy, błonnik i lecytyna.
Kasztany jadalne w medycynie
Kasztany jadalne to smaczna i zdrowa przegryzka. Ich regularne jedzenie pomaga na wiele dolegliwości m.in. na:
- choroby trzustki – w złagodzeniu dolegliwości pomóc może przede wszystkim upieczona pestka drzewa jedzona na ciepło;
- choroby wątroby – pomocą ma być tu miąższ kasztanów jadalnych połączonych z miodem;
- bóle śledziony – na dolegliwości polecane są prażone w ogniu kasztany jadalne;
- ból głowy;
- problemy z pamięci i kontrakcją;
- ceklalią – przy tej chorobie sprawdza się stosowanie mąki z kasztanów jadalnych, jako zastępnika tej tradycyjnej; nie zawiera ona glutenu, w związku z tym nie będzie uczulać; z mąki z kasztanów można zrobić chleb, makaron oraz słodkości.
Kasztany jadalne jako afrodyzjak
Kasztany jadalne uważane są również za afrodyzjak. Według medycyny ludowej najlepiej działa puree z kasztanów z lekkim dodatkiem koniaku oraz bitą śmietaną. Dawniej przygotowywano również napój z owoców kasztanowca, które nasączone były we francuskim białym winie, a następnie gotowane z ziarnami sosny, pistacjami, cynamonem oraz cukrem.
Kasztany jadalne – jak jeść i przygotowywać?
Kasztany jadalne dostępne w polskich sklepach nie pochodzą z rodzimych hodowli. Drzewa kasztanowca jadalnego rosną w basenie Morza Śródziemnego, w Azji Mniejszej oraz na Kaukazie. W Polsce kasztany jadalne można kupić przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością, niekiedy dostępne są też w marketach. Ich średnia cena to ok. 10 złotych za 100g.
Kupione kasztany jadalne można jeść na kilka sposobów. Najprościej spożywać je na surowo, wcześniej trzeba z nich usunąć twardą skórkę. Poza tym kasztany można również piec i gotować. Nadają się do nadziewania mięs, sprawdzają jako kompot lub mąka do pieczenia. Pieczone i rozdrobnione kasztany jadalne można wykosztować jako substytut kawy lub ekstrahować z nich cukier. Inspiracji w zakresie przygotowania kasztanów jadalnych warto również poszukać w kuchniach świata. We Włoszech wykorzystywana jest głównie mąka kasztanowa, która służy do przygotowania popularnej polenty (czyli mamałygi będącej dodatkiem do mięs, ryb, zup i przekąsek). Węgierska kuchnia podpowie jak z kasztanów zrobić wyroby cukiernicze oraz krem tzw. gesztenyepüré. W przepisach kuchni niemieckiej odnajdziemy natomiast przepis na zupę kasztanową. Jeśli samodzielnie nie chce się przygotowywać kasztanów, to podróżując po krajach Europy Zachodniej (głównie Niemcy, Francja, Włochy i Austria) na ulicach można spróbować gorących pieczonych kasztanów, które przygotowywane są w małych przenośnych piecykach na węgiel drzewny.
Jak samodzielnie przygotować kasztany jadalne?
Kasztany jadalne kupione w sklepie ze zdrową żywnością lub supermarkecie należy gotować w wodzie ok. 15 minut. W przypadku, gdy chce się przygotować pieczone kasztany, można je piec na patelni pod przykryciem ok. 10 minut lub w piekarniku w temperaturze 200 stopni. Trzeba jednak pamiętać, że przed pieczeniem owocu koniecznie trzeba naciąć im skórę, w innym razie wybuchną. Z przestudzonych owoców należy zdjąć łupinę, a błonę ściągnąć nożem. Tak przygotowane kasztany gotowe są do spożycia. Dobrze jest również pamiętać, że zanim gotujemy lub upieczemy kasztany, powinny być one sprawdzone, czy nie są nadpsute. O tym świadczyć może np. uszkodzona łupinka lub zapach pleśni. Kasztany nie powinny też być zbyt lekkie, ponieważ owoc wtedy jest mało soczysty i mniej smaczny.
Kasztany jadalne to ciekawe urozmaicenie polskiej kuchni. Warto chociaż raz ich skosztować i spróbować przygotować samemu. Chociaż wydaje się, że są one trudne w przyrządzaniu, to tak naprawdę podstawowe przepisy może wykonać każdy. Prostota przygotowania oraz ciekawy smak powinny przekonać do tego dania nawet wybrednych niejadków. Warto również pamiętać o pozorowanych właściwościach kasztanów jadalnych. Ich stałe spożywanie wzmacnia odporność, pamięć i koncentrację oraz złagodzeniu dolegliwości trzustki i wątroby.