Kamica nerkowa

0
2554

Jako kamicę nerkową określa się aż cztery schorzenia układu moczowego. Schorzenia te mają podobne objawy, ale występują z różnych przyczyn. Wśród kamic nerkowych wyróżnia się kamicę cystynową, fosforanowa, szczawianową oraz moczanową. Do przyczyn występowania tych chorób można zaliczyć wady wrodzona lub niezdrowy tryb życia, szczególnie dietę. Bez względu na to, na jaki rodzaj kamicy nerkowej się cierpi, zawsze powoduje ona silny ból i inne nieprzyjemne dolegliwości. Zobacz jak leczyć i przeciwdziałać kamieniom nerkowym.

Jakie są rodzaje kamicy nerkowej?

Kamica nerkowa może przybierać różne rodzaje. O tym, na jakie dokładnie schorzenie się cierpi, mówi skład kamieni nerkowych. Te zwykle nie składają się tylko z jednej substancji, ale występują jako połączenie kilku związków. Wśród rodzajów kamicy nerkowej wyróżniamy:

  • kamicę cystynową, która jest wadą wrodzoną, w jej przypadku występują kamienie cystynowe;
  • kamicę moczanową – kwas moczowy, z którego tworzą się kamienie, powstaje m.in.  z metabolizmu związków chemicznych, których duże ilości znajdują się w mięsie zwierząt;
  • kamicę szczawianową – powstałe w jej wyniku szczawiny są związkami chemicznymi pochodzenia roślinnego; bogate złoża szczawianów znajdują się m.in. w szczawiu, rabarbarze, szpinaku, burakach czekowych, kakao czy herbacie;
  • kamicę fosforanową.

Przyczyny kamicy nerkowej

Kamica nerkowa jest chorobą, na którą najczęściej zapadają mężczyźni w wieku od 30 do 50 lat. Szacuje się, że kobiety na kamienie nerkowe cierpią cztery razy rzadziej. Najczęściej narażone są a nie w czasie ciąży, kiedy to może dojść do zastoju moczu oraz bakteryjnych infekcji układu moczowego.

Jakie są objawy kamieni nerkowych?

Pierwszym systemem kamicy nerkowej jest silny ból. Występuje on u większości osób i nosi nazwę kolki nerkowej. Kolka występuje, gdy powstały kamień blokuje prawidłowy przepływ moczu. Jego utknięcie w przewodzie moczowym sprawia, że mocz nie może przejść do pęcherza. Jeśli kamieni nerkowych szybko się nie pozbędzie, może dojść do zakażenia, które w przewlekłej formie kończy się niewydolnością nerek.

Atak kolki nerkowej zaczyna się nagle. Do jego wywołania może przyczynić się nadmierny wysiłek fizyczny, długa podróż samochodem czy zbyt duże spożycie alkoholu. Ból przy kolce nerkowej pojawia się w okolicy lędźwiowej, aby promieniować wzdłuż moczowodu, od podbrzusza i zewnętrznych narządów płciowych. Kolce nerkowej towarzyszą takie objawy jak nudności, wymioty, krwiomocz, w niektórych przypadkach utrata przytomności, gorączka, ból przy oddawaniu moczu.

Czym są kamienie nerkowe?

Kamienie nerkowe są złogami substancja chemicznych wytworzonymi z moczu. Substancje te zalegają w układzie moczowym, tworząc kamienie. W większości przypadków kamienie składają się  wapnia i szczawianów. U mniejszej ilości osób występują kamienie pochodzące ze związków fosforanów, wapnia oraz szczawianów, samych związków kwasu moczowego lub fosforanu magnezowo-amonowego. Lekarze najrzadziej notują występowanie kamieni zbudowanych z cystyny.

Leczenie kamicy nerkowej

Chociaż objawy kamicy nerkowej są takie same w przypadku każdego rodzaju tego schorzenia, to leczenie znacznie się od siebie różni. Stąd też przed jego rozpoczęciem konieczne jest zdiagnozowanie, na jaki rodzaj kamicy nerkowej cierpi pacjent. Ważne jest również określenie, czy powstałe kamienie są duże. W przypadku, gdy ich rozmiar jest niewielki, najczęściej wystarczy leczenie środkami farmakologicznymi. Duże kamienie nerkowe oznaczają, że bezie trzeba przeprowadzi operacje, która pozwoli je usunąć. Chorzy (bez względu na rodzaj kamicy nerkowej) powinni stosować się także do kilku ogólnych zasad, wśród których wymienia się;

  • spożywanie dużej liczby płynów, zalecane jest picie co najmniej 3,5 litra płynów dziennie w różnej postaci; najlepiej, aby płyny miały formę wody lub naparów ziołowych;
  • wyeliminowanie z diety soli oraz produktów z dużą ilością konserwantów, barwników i wypełniaczy, a także fast foodów i innych gotowych dań,
  • unikania stresujących sytuacji;
  • regularna aktywność fizyczną.

Dieta w leczeniu kamicy nerkowej

W leczeniu kamicy nerkowej ważna jest również odpowiednia dieta. Ta już zależy od rodzaju schorzenia, na jakie się cierpi. Pacjent z codziennego jadłospisu powinien wykluczyć te produkty, które odpowiedzialne są za tworzenie się złogów w drogach moczowych. Oznacza to, że w przypadku kamicy szczawianowej należy unikać: mleka, nabiału, roślin strączkowych, produktów kiszonych, żółtek jej, serów, kakao i innych produktów bogatych w wapń. Chory powinien także ograniczyć szczaw, szpinak rabarbar i mocną kawę, a zamiast tego sięgać po produkty zbożowe i owoce.

Dieta przy kamicy moczanowej oznacza rezygnację z mięs, śledzi, sardynek, orzechów, czekolady oraz kakao. W zamian za to do menu wprowadza się nabiał, mleko, miód oraz cytrusy. Osoby cierpiące na kamicę fosforanową powinny natomiast unikać szpinaku, szczawiu, rabarbaru, kakao, nabiału oraz mleka, mocnej kawy i herbaty. Produkty te należy zastąpić kaszami, makaronami, pieczywem, rybami, świeżymi sokami oraz owocami cytrusowymi.

Właściwa dieta może również złagodzić objawy kamicy cystynowej, która jest tą wrodzoną. W jej przypadku codzienne menu to przede wszystkim produkty roślinne, mleko oraz jego przetwory. Osoby z wadą wrodzoną kamicy cystynowej powinny unikać mięsa oraz produktów o dużej zawartości białka.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here