Ile kalorii ma alkohol? Jak kaloryczna jest lampka wina, kieliszek wódki czy kufel piwa?

0
2305

Alkohol to jedna z tych substancji, która jako pierwsza, po słodkich napojach, jest wykluczana z diety odchudzającej.  W takich dietach dopuszczalna jest jedynie lampka półwytrawnego lub wytrawnego wina. Odpowiedzialne są za to oczywiście kalorie obecne w napojach alkoholowych, ale także skłonność alkoholu do wyostrzania apetytu. Ile właściwie kalorii zawierają poszczególne alkohole?

Dlaczego kalorie w alkoholu są nadmiernie tuczące?

Czy wiesz, że kieliszek wina może mieć taką samą ilość kalorii co cztery ciasteczka? Czy będziesz zaskoczony informacją, że kufel piwa może być nawet tak kaloryczny jak kawałek pizzy? Napoje alkoholowe są wytwarzane poprzez fermentację i destylację naturalnej skrobi i cukru. Kalorie zawarte w alkoholu są nazywane „pustymi kaloriami”, ponieważ nie mają wartości odżywczej. Co prawda napoje alkoholowe zawierają śladowe ilości witamin i minerałów, ale nie są to ilości wnoszące znaczącego wkładu do naszej diety.

Złą wiadomością dla osób odchudzających się będzie również to, że picie alkoholu zmniejsza ilość tłuszczu spalanego przez organizm na poczet energii. Chociaż możemy przechowywać składniki odżywcze, białko, węglowodany i tłuszcz w naszych ciałach, nie możemy przechowywać alkoholu, dlatego układy działające w organizmie chcą się go pozbyć. Podczas tego procesu wszystkie inne procesy, które powinny mieć miejsce (w tym wchłanianie składników odżywczych i spalanie tłuszczu) są przerywane.

WAŻNE

  • Większość trunków alkoholowych ma blisko 100 kalorii na porcję
  • Wypicie np. czterech koktajli alkoholowych w ciągu jednej nocy sprawia, że „spożyliśmy” jeden prawie pełny posiłek
  • Badania wykazały, że alkohol zmniejsza spalanie tłuszczu odłożonego na brzuchu, dlatego nigdy nie słyszymy o „piwnych biodrach” tylko o „piwnym brzuchu” właśni
  • Zawsze jedz, gdy pijesz: większość koktajli zawiera proste węglowodany, które drastycznie zwiększają poziom cukru we krwi, po czym następuje „krach” powodujący głód, dlatego pijąc alkohol należy spożywać żywność zapewniającą długotrwałą energię

Ile kalorii ma alkohol – metabolizm napojów wyskokowych

Nasze organizmy nie są przystosowane do skutecznego trawienia alkoholu. Czego z pewnością każdy z nas dowiedział się z lekcji chemii jest fakt, że alkohol jest po prostu toksyną, a ciało aktywnie działa, żeby wydalić wszelkie toksyny.  Metabolizm alkoholu to złożony, wieloetapowy proces, który zachodzi głównie w wątrobie i nerkach, a nie w jelitach, gdzie następuje normalne trawienie.

Ile kalorii ma alkohol – czy każda okazja wymaga toastu?

Alkohol nie jest sprzymierzeńcem osób odchudzających się. Dobrze rozważmy świętowanie każdej nadarzającej się okazji lampką wina czy wyskokowym drinkiem. Taki zwyczaj skutkuje wzrostem codziennego bilansu kalorycznego. Dla porównania prezentujemy proste zestawienie kaloria/gram

1 gram alkoholu – 7 kalorii

1 gram białka – 4 kalorie

1 gram węglowodanów – 4 kalorie

1 gram tłuszczu – 9 kalorii

Ile kalorii ma alkohol – piwo

Z piwem nieodłącznie kojarzony jest tak zwany, wspominany już powyżej, „piwny brzuszek”. Piwo zdecydowanie należy do ulubieńców Polaków oraz mieszkańców tej części Europy (wystarczy wymienić chociażby Czechów czy Niemców). Szacuje się, że:

  • puszka jasnego pełnego piwa to 245 kalorii
  • puszka ciemnego pełnego piwa to 210 kalorii
  • puszka mocnego piwa porter to nawet 340 kalorii

Co ważne, istnieje błędne mniemanie, że o kaloryczności piwa decyduje jego kolor, tymczasem za kaloryczność piwa odpowiedzialna jest procentowość. Im mocniejsze piwo kupimy, tym większa jest jego zawartość kaloryczna.

Producenci piwa wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i szeroko rozumianego nurtu bycia fit. Tym sposobem większość marek proponuje swoje wyroby w wersji light, czyli niezawierających alkoholu i o obniżonej zawartości kalorii (ok. 150 kalorii na porcję 0,5 l).

Ile kalorii ma alkohol – wino

Wino to trunek obiadowo-kolacyjny. Osoby niepoprzestające na jednej lampce wina spożywanej do posiłku fundują sobie sporą dawkę kalorii, szczególnie jeśli lubują się w winach słodkich. Lampka słodkiego czerwonego wina zawiera 159 kalorii, lampka białego słodkiego wina – 140 kalorii, półsłodkie wino to 144 kalorie, a półsłodkie wino białe to 123 kalorie. Szampan, czyli wino musujące, to 108 kalorii.

Będąc w temacie win należy wymienić oczywiście wina wytrawne – lampka białego wina wytrawnego to 96 kalorii, czerwonego wytrawnego 83 kalorie,  półwytrawne białe wino – 120 kalorii, a półwytrawne wino czerwone ok 85 kalorii.

Ile kalorii ma alkohol – wódka

Wódka to królowa polskich wesel i imprez okolicznościowych. 100 gramów 40 procentowej wódki to mniej więcej 277 kalorii, a kieliszek wódki to około 69 kalorii. Szacuje się, że whiskey ma podobną wartość kaloryczną jak wódka.

Ile kalorii ma alkohol – likiery

Alkohol to puste kalorie, szczególnie dostarczany w postaci słodkich i kremowych likierów. To prawda, że są pyszne i tak świetnie komponują się z deserami… ale już jeden kieliszek ajerkoniaku (50 g) to 140 kalorii, a przy okazji 3 gramy tłuszczu.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here