Jęczmień na oku – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

0
1946

Z jęczmieniem na oku spotyka się wiele osób. Jest to schorzenie nie tylko mało estetyczne, ale przede wszystkim bolesne. Jęczmień na oku może przybierać formę zewnętrzną lub wewnętrzną. W przypadku tego pierwszego bez większych problemów można leczyć go domowymi sposobami. Jęczmień wewnętrzny zazwyczaj wymaga interwencji chirurgicznej. Sama zamiana powstająca na powiece to grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście umiejscowione jest na brzegach powieki. Jęczmień na oku przypomina wyglądem ziarno zboża, od którego pochodzi jego nazwa. Poznaj przyczyny i objawy jęczmienia na oku oraz dowiedz się jak go leczyć.

Czym jest jęczmień na oku?

Jęczmień na oku jest stanem zapalnym ujścia gruczołów. Na powiece znajdują się liczne gruczoły potowe, tarczkowe oraz łojowe. Jeśli dojdzie do ich zatkania, rozwija się stan zapalny i zaczyna gromadzić ropa. Gruczoły te mogą również ulegać zakażeniom przez patogeny, które bytują na skórze człowieka np. gronkowce. Wszystko to sprawia, że na oku pojawia się jęczmień. Wbrew pozorom występuje on często i w równym stopniu dotyka i dorosłych i dzieci. Niektóre osoby mają szczególne predyspozycje do nabawienia się tego schorzenia i nawraca o no u nich bardzo często.

Jak wygląda jęczmień na oku?

Początki jęczmienia na oku to zaczerwienienie na brzegu powieki. Może mu towarzyszy niewielki ból oraz świąd. Po pewnym czasie zaczerwienie zaczyna puchnąć, a w efekcie na powiece wykształca się zmiana zapalna, która wypełniona jest ropą. Jęczmień na oku zazwyczaj umiejscowiony jest na górnej powiece od zewnętrznej strony. Trzeba jednak pamiętać, że medycyna wyróżnia także jęczmień wewnętrzny.

Jęczmień na oko – rodzaje schorzenia

Jęczmień na oku może być zewnętrzny lub wewnętrzny. Ten pierwszy (czyli zewnętrzny) to zapalenie gruczołów łojowych Zeissa lub gruczołów potowych Molla. Zapalenie to wywołane jest przez gronkowce i rozwija się na powiece zewnętrznej. Jęczmień na oku w postaci zewnętrznej objawia się w formie czerwonej plamki, która powoduje nieduży ból, obrzęk oraz różową grudkę wypełnione ropą. Jęczmień zewnętrzny na oku rozwija się przez kilka dni i zazwyczaj znika samoistnie nie pozostawiając po sobie śladu.

W przypadku jęczmienia na oku wewnętrznego mamy do czynienia z zapaleniem gruczołów tarczkowych. Jest to boleśniejsza odmiana schorzenia. Sam jęczmień nie jest widoczny (tak jak ten zewnętrzny), aby zobaczyć zmiany, należy odchylić powiekę. Jęczmień wewnętrzny przybiera postać żółtej grudki, która może, ale nie musi po kilku dniach zniknąć sama.

Przyczyny powstawania jęczmienia na oku

Zazwyczaj do powstawania jęczmienia na oku doprowadzamy sami. Przyczyną jego powstawania najwcześniej jest brak zachowania odpowiedniej higieny oka np. w przypadku kobiet zły demakijaż lub jego brak. Stan zapalny na powiece może się także rozwinąć przy obniżonej oporności organizmu. Pojawianiu się jęczmienia sprzyja także:

  • przebywanie w zadymionych pomieszczeniach;
  • kontakt z oparami i substancjami chemicznymi;
  • częste dotykanie i tarcie oczu brudnymi rękami.

Objawy jęczmienia na oku

Objawy jęczmienia na oku są dość charakterystyczne i bardzo łatwo je rozpoznać. Podstawowe to ból, obrzęk i zaczerwienienie brzegu powieki, wydzielina ropna, wydostająca się na zewnętrzną lub do wewnątrz, łzawienie, światłowstręt.

Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jęczmień na oku najczęściej próbuje się wyleczyć domowymi sposobami. U wielu osób one skutkują i wizyta u lekarza nie jest konieczna. Stosując domowe sposoby na jęczmień na oku, należy przede wszystkim pamiętać, aby ropnej zmiany nie wyciskać, ani samodzielnie nie rozcinać. W pierwszych krokach należy natomiast dokładnie oczyścić skórę w okolicach jęczmienia. Następnie można stosować rozgrzane okłady i masaże. Te stosuje się na dojrzały jęczmień, trzeba jednak uważać, aby się nie poparzyć. Ciepło wydzielane z okładów powoduje rozszerzenie ujść gruczołów, co sprawia, że szybciej dochodzi do ich opróżnienia. Podobnie działają masaże. Takie zabiegi można wykonywać z użyciem aptecznych hydrożeli przeznaczonych do leczenia jęczmienia na oku lub też okładać zmianę ugotowanym jajkiem, wacikiem namoczonym w zielonej herbacie, nagietku czy rumianku.

Złoto na jęczmień na oku

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na jęczmień na oku jest potarcie go złotą obrączką lub pierścionkiem. Tarcie powoduje wytwarzanie się ciepła, co ułatwia opróżnianie gruczołów z ropy. Należy pamiętać, że przed zabiegiem obrączkę dobrze jest zdezynfekować.

Jęczmień na oku – jak leczyć?

W większości przypadków domowe sposoby pozwalają się skutecznie pozbyć jęczmienia. Znika on po kilku dniach. Kiedy tak się nie stanie należy, jak najszybciej skonsultować się z okulistą, który wdroży odpowiednie leczenie. Jęczmień na oku leczy się maściami i kroplami do oczu na bazie antybiotyków. W niektórych sytuacjach konieczna jest także interwencja chirurgiczna, polegająca na usunięciu i oczyszczeniu gruczołów. W przypadku nawracających jęczmieni na oku rekomendowane jest pobranie posiewu patogenu. Warto również wiedzieć, że częste i duże jęczmienie mogą wskazywać na nieleczoną lub niewyrównaną cukrzycę.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here