Jakie zaburzenia osobowości możemy wyróżnić?

0
679

Zaburzenia osobowości to ustalone, powtarzające się wzorce zachowań, które prowadzą do powstawania w życiu osoby zaburzonej nawracających problemów o takim samym charakterze. Zazwyczaj ich wzorce zachowań odbiegają od tych, które w danej kulturze uważane są za normalne, co prowadzi do przykrych zdarzeń w sytuacjach społecznych i do cierpienia wewnętrznego. 

Osobowość paranoiczna

Osobowość paranoiczna wiąże się z nadmierną wrażliwością na negatywne bodźce i nadmierną reaktywnością na niepowodzenia czy odrzucenie. Jednocześnie osoba mająca tego typu osobowość jest bardzo podejrzliwa, zwłaszcza względem osób bliskich, u których doszukuje się oznak zdrady. Odczuwa konieczność bronienia własnych praw, jednocześnie traktując wszystkich wokół siebie jako wrogich lub pełnych pogardy dla niego samego.

Osobowość schizoidalna

To zaburzenie, które cechuje się izolowaniem od innych, brakiem bliskich więzi z innymi, a nawet uznawaniem ich za niepotrzebne. Osoby z tym zaburzeniem są nadwrażliwe, ale rzadko wyrażają emocje, sprawiając pozorne wrażenie bardzo chłodnych. Zazwyczaj ludzie ci koncentrują się na swoim wnętrzu, niejako żyją w swoim świecie. Są samotni i mają trudność z odczuwaniem przyjemności.

Osobowość dyssocjalna

Dyssocjalne zaburzenia osobowości charakteryzują się tendencją do łamania norm społecznych, norm prawnych i praw innych osób. Osoby z tym zaburzeniem odczuwają mało empatii, są zazwyczaj impulsywne i mało odpowiedzialne. Nie budują trwałych relacji, często kłamią. Mogą mieć tendencję do popadania w konflikty z prawem.

Osobowość chwiejna emocjonalnie

Osoby z tym zaburzeniem osobowości cechują się bardzo zmiennym nastrojem, a czasami impulsywnością. Jednym z charakterystycznych objawów tego problemu jest zaburzony obraz samego siebie, bez dokładnie ustalonych celów życiowych i wewnętrznych preferencji. Jednocześnie osoby z tym zaburzeniem często wikłają się niebezpieczne związki, w których dominują silne emocje. Obsesyjnie obawiają się porzucenia. Mają chroniczne poczucie pustki, a także skłonność do samookaleczania.

Zaburzenia histrioniczne

To zaburzenia cechujące się dużą teatralnością zachowań i przesadnym wyrażaniem swoich emocji. Osoby z tym zaburzeniem często starają się za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę, są prowokacyjne (również pod względem seksualnym) i mają problemy z budowaniem trwałych, głębokich relacji z innymi.

Osobowość anankastyczna

To osobowość o charakterze obsesyjno-kompulsywnym, zdominowana przez poczucie perfekcjonizmu w każdej sferze życia. Cechuje się małą elastycznością zachowań i umysłu, brakiem otwartości i obsesyjnym pragnieniem kontroli. Często osoby o tym typie osobowości racjonalizują swoje emocje i zachowania.

Osobowość unikająca

Osobowość unikająca wiąże się z niechęcią do nawiązywania relacji z innymi i skrajnym wycofaniem społecznym. Jednocześnie osoby te odczuwają dyskomfort z tego powodu. Zazwyczaj mają też zaburzone poczucie własnej wartości, a nawet skrajnie obniżoną samoocenę. Osoby z osobowością unikającą zazwyczaj chronicznie unikają innych osób, wyzwań czy realizacji trudniejszych celów, popadając przez to w izolację. Są nadmiernie wrażliwe i często towarzyszy im poczucie wstydu.

Osobowość zależna

Osoby o tym typie osobowości wykazują się nadmierną uległością i cierpią z powodu strachu przed odrzuceniem. Wykazują wysoką potrzebę bycia pod kontrolą i opieką innych osób. Zazwyczaj unikają podejmowania decyzji o własnym życiu, obawiają się popełnienia błędu i preferują przekazanie odpowiedzialności innym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here