Jak szybko rosną grzyby? Jak stworzyć warunki do wzrostu pieczarek?

0
1637

Polska od lat stanowi jednego z największych producentów pieczarek w Europie. Branża ta wciąż rozwija się, przez co powstaje wiele nowych pieczarkarni. Dodatkowo coraz większym zainteresowaniem naszych rodaków cieszy się domowa uprawa tego grzyba. Jak stworzyć najlepsze warunki do ich hodowli, przemysłowej lub chałupniczej? Jak szybko rosną? Kompendium wiedzy na ten temat znajdziesz poniżej.

Najlepsze warunki do rozwoju pieczarek

Wszyscy pieczarkarze powinni pamiętać, że pieczarki do rozwoju i wzrostu nie potrzebują światła. Z tego powodu są hodowane nie tylko w przeznaczonych do tego obiektach, ale i np. w piwnicach. Wielu ekspertów wręcz zaleca ich hodowlę w ciemnych pomieszczeniach ze względu na możliwość utrzymania wilgotności na optymalnym poziomie, czyli 82 – 95%. Równie ważne jest zachowanie wysokiego poziomu nawilżenia podłoża. Zaleca się podlewanie go tak, aby było lekko wilgotne, ale nie mokre. Ponadto warto zaznaczyć, że w procesie hodowli grzybów bardzo ważne jest zapewnienie im stałej temperatury na poziomie 12 – 20°C. W dobrze klimatyzowanych budynkach pieczarka może być uprawiania przez cały rok (nawet 8 cykli). W przypadku obiektów pozbawionych klimatyzacji rozwija się ona w 2 cyklach: w grudniu lub styczniu oraz w sierpniu.

Dużą popularnością wśród pieczarkarzy cieszy się podłoże (faza 3) z kania.net.pl, czyli z przerośniętą grzybnią. Ponadto na rynku znaleźć można również podłoże fazy 2 ze wsianą grzybnią. Zazwyczaj składa się głównie ze sfermentowanego kurzego lub końskiego obornika. Profesjonalni producenci dbają o to, aby nie zostało ono zanieczyszczone innymi grzybami, a także by nie było zainfekowane. Jednym z największych niebezpieczeństw czyhających na rozwijające się pieczarki jest tzw. zielona pleśń. W przypadku profesjonalnych pieczarkarni zalecane jest zapobiegawcze codzienne dezynfekowanie przejść, fartuchów oraz używanych sprzętów. Gdy na podłoże dostanie się pleśń, bardzo trudno jest ją zniwelować.

Jak szybko rosną grzyby, pieczarki?

Czas rozwoju grzybów leśnych można liczyć w dniach. Zazwyczaj jest to od 1 do 10 dni. Zależy to od jego rodzaju oraz warunków panujących w lesie. Nieco inaczej wygląda zorganizowana uprawa pieczarek. W przypadku osób, które zdecydowały się na zakup gotowego podłoża fazy 2 czas oczekiwania na przerośnięcie grzybni to około 14 – 20 dni. Po tym czasie nakłada się na nią okrywę (oraz na gotowe podłoże fazy 3). Po około 3 – 5 tygodniach można rozpocząć pierwsze zbiory. Warto zaznaczyć, że okres plonowania pieczarki w odpowiednich warunkach nie jest krótki. Może on trwać od 10 do 14 tygodni. W przypadku zadbania o idealnie środowisko w pieczarkarni możliwe jest uzyskiwanie plonów nawet przez 6 miesięcy.

Warto podkreślić, że jeżeli podłoże wykonywane jest samodzielnie w domu, należy doliczyć do tego czasu 10-11 dni na fermentację oraz 8 – 12 dni na pasteryzację, mającą na celu wyeliminowanie z niego zalążków grzybów oraz wirusów.

Czy hodowla pieczarek się opłaca?

Rozważając kwestie opłacalności, należy rozróżnić domową uprawę od profesjonalnej. W przypadku chałupniczej hodowli bardzo dużym plusem jest możliwość spożywania wysokiej jakości grzybów, które na pewno rozwijały się w doskonałych warunkach i nie są spryskane środkami chemicznymi. Z metra kwadratowego grzybni można uzyskać ponad 30 kg pieczarek. We wrześniu 2021 roku za 1 kg w sklepie należało zapłacić około 7,25 zł. Wydajność hodowli jest stosunkowo duża. W przypadku profesjonalnej pieczarkarni koszty inwestycji wynoszą od około 1,5 do 2 milionów złotych. Warto jednak zaznaczyć, że zwraca się ona stosunkowo szybko, ze względu na wysoki popyt na nasze rodzime pieczarki zarówno w kraju, jak i za granicą – opłaca się prowadzić tego typu biznes nawet na niewielką skalę.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here