Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

0
1466

Leczenie kanałowe (endodoncja) to w chwili obecnej najpopularniejsza metoda leczenia zęba w momencie, gdy rozwija się w nim stan zapalny miazgi. Nawet niewielkie zakażenie miazgi zęba, może wywołać bardzo silny ból, dlatego też warto jak najszybciej skorzystać z pomocy doświadczonego stomatologa. Główną przyczyną zainfekowania zęba jest rozwój próchnicy. W wielu przypadkach, to właśnie ubytki w zębie spowodowane próchnicą, są główną przyczyną przedostania się groźnych bakterii bezpośrednio do wnętrza zęba. Aby uniknąć leczenia kanałowego pamiętać należy nie tylko o systematycznym szczotkowaniu zębów, ale również o regularnych wizytach kontrolnych. Nieleczone stany zapalne mogą spowodować nie tylko pojawienie się bolącego ropienia, ale również martwicy i wielu mniej lub bardziej poważnych powikłań. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, jak przebiega leczenie kanałowe.

Na czym tak naprawdę polega leczenie kanałowe?

Najprościej rzecz mówiąc leczenie kanałowe Rzeszów polega po prostu na całkowitym usunięciu miazgi zębowej, w której znajdują się groźne bakterie. Stomatolog korzystając ze specjalistycznych narzędzi dokładnie oczyszcza i odkaża wnętrze zęba. Wolne kanały wypełniane są biozgodną substancją. W przypadku zniszczenia tkanek zęba, jedynym ratunkiem jest odbudowanie ich przy zastosowaniu współczesnej protetyki. Przy leczeniu kanałowym kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby stomatolog bardzo dokładnie oczyścił cały ząb. Niestety jeżeli po zabiegu pozostanie nawet niewielki kawałek chorobowej tkanki, to w niedalekiej przyszłości może pojawić się kolejne zakażenie. Aby uniknąć ponownego rozwiercenia zęba, warto skorzystać z usług porządnego stomatologa, który korzysta z nowoczesnego sprzętu i może pochwalić się sporym doświadczeniem.

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe niestety nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów. Miazga zębowa jest bardzo silnie unerwioną tkanką, dlatego też większość stomatologów stosuje dość silne znieczulenie. W wielu przypadkach dopiero po znieczuleniu możliwe jest precyzyjne oczyszczenie chorego zęba ze zmienionej tkanki i pozbycie się wszelkich bakterii. Na szczęście po zakończeniu leczenia kanałowego ból automatycznie ustępuje. Spowodowane jest to oczywiście tym, że dentysta całkowicie usuwa jego przyczynę. Warto wspomnieć również i o tym, że ząb po endodoncji nie posiada już unerwienia, dlatego też ewentualne dolegliwości mogą być wywołane jedynie podrażnieniem ozębnej. Leczenie endodontyczne powinno zostać zakończone w trakcie jednej wizyty. Endodoncja Rzeszów na szczęście nie wiąże się zawsze z utratą zęba. Oczyszczenie wnętrza zęba z zanieczyszczonej tkanki i wypełnienie ubytku preparatem biozgodnym jest w chwili obecnej najlepszą alternatywą dla całkowitego usunięcia chorego zęba.

Podsumowanie – czy warto?

W większości przypadkach zęby po leczeniu kanałowym zachowują swoje naturalne funkcje nawet przez kilkanaście lat, dlatego też jeżeli istnieje taka możliwość, to jak najbardziej warto skorzystać z leczenia endodontycznego. Z protetyki zębowej korzysta się jedynie wtedy, gdy niestety trzeba wyrwać cały ząb albo wtedy, gdy bakterie bardzo mocno zniszczą strukturę naturalnego zęba. Aby leczenie kanałowe przyniosło satysfakcjonujący wynik warto również wykonać zdjęcie RTG. Stomatolog dysponujący aktualnym zdjęciem RTG będzie mógł dokładnie oczyścić wszelkie kanały. Dzięki zdjęciu stomatolog będzie mógł również dopasować idealne znieczulenie dla pacjenta. Pamiętać należy również i o tym, że zęby leczone kanałowe są oczywiście martwe. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że są one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też należy zachować ostrożność. Jeżeli korona wymagać będzie dodatkowej odbudowy, to warto poważnie zastanowić się nad specjalnymi wkładami koronowo-korzeniowymi. W dużej mierze to właśnie dzięki nim będzie można zapobiec nadmiernemu zużyciu się zęba. Nowoczesne metody leczenia endodontycznego przynoszą bardzo satysfakcjonujące efekty, dlatego też warto z nich skorzystać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here