Czym jest przetrenowanie i jakie są tego skutki?

0
996

Przetrenowanie to jedno z podstawowych zagrożeń, jakie czyhają na osoby regularnie uprawiające aktywność fizyczną. Czy to w przypadku treningu kulturystycznego, czy treningu fitnessowego często skupiamy się przede wszystkim na takich aspektach, jak prawidłowa rozpiska treningowa, odpowiednia intensywność sesji treningowych, poprawna technika wykonywania ćwiczeń, dieta czy suplementacja.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że długotrwałe treningi wyczerpują organizm i to nie tylko na poziomie mięśniowym. Warto więc uważać na to, aby intensywne sesje treningowe nie zakończyły się przetrenowaniem naszego ustroju.

Czym jest i jakie są skutki przetrenowania?

Przetrenowanie to stan, w którym, ze względu na zbyt długotrwały i zbyt intensywny wysiłek fizyczny, organizm niejako zaczyna odmawiać nam posłuszeństwa. Warto pamiętać, że każdy intensywny trening de facto powoduje powstanie w organizmie stanu zapalnego. Trening mięśni polega na niczym innym, niż na powodowaniu włókien mięśniowych, które następnie podczas regeneracji odbudowują się, zwiększając swoją twardość oraz objętość.

Podczas intensywnego treningu dochodzi również do wzmożonego stresu okscydacyjnego. Intensywna aktywność fizyczna to również potężne obciążenie dla ośrodkowego układu nerwowego, o czym nie należy zapominać np. w zakresie suplementacji sportowej.

Jakie mogą być skutki przetrenowania? Należy tutaj wymienić przede wszystkim następujące faktory:

  • 1. Zmniejszenie siły mięśniowej, dynamiki oraz znaczne osłabienie odpowiedzi anabolicznej
  • 2. Zmniejszenie zdolności wysiłkowej organizmu
  • 3. Osłabienie układu immunologicznego
  • 4. Pogorszenie czynności ośrodkowego układu nerwowego, co może skutkować np. pogorszonym samopoczuciem, problemami ze snem, trudnościami w skupieniu koncentracji itd.

Jak więc widać, skutki przetrenowania mogą być naprawdę poważne. Do powyżej wymienionych skutków przetrenowania należy dodać oczywiście jeszcze zwiększoną podatność na kontuzje oraz drobne urazy. Osłabienie mięśni będzie skutkować większym ryzykiem np. różnego rodzaju naderwań lub poważniejszych uszkodzeń włókien mięśniowych.

Istnieje oczywiście jeszcze jedna, fundamentalna wręcz konsekwencja przetrenowania a mianowicie po prostu znaczne pogorszenie efektów treningu. W skrajnych przypadkach trening może stać się niemal całkowicie nieefektywny, co dotyczy zarówno aktywności nakierowanej na rozbudowę masy mięśniowej, jak też treningu fitnessowego lub sfokusowanego na redukcję tkanki tłuszczowej i zmniejszenie wagi.

Jak można zapobiegać przetrenowaniu?

Skutki przetrenowania to jedno. Drugą kwestię stanowi umiejętna profilaktyka tego stanu. Co więc możemy zrobić, aby uniknąć przetrenowania? Przede wszystkim, liczba sesji treningowych w tygodniu oraz ich długość i intensywność powinny być dopasowane do naszych indywidualnych możliwości.

Naprawdę nie warto regularnie “oszukiwać” organizmu np. poprzez stosowanie odżywek przedtrenigowych. Dają one sztuczną energię pozwalającą na wykonanie sesji treningowej przy pełnej intensywności. Na dalszą metę takie postępowanie odbije się jednak negatywnie na kondycji naszego organizmu.

Druga rzecz to oczywiście umiejętna regeneracja potreningowa oraz suplementacja. Należy zadbać nie tylko o suplementy nakierowane na regenerację tkanki mięśniowej, ale uwzględnić również regenerację ośrodkowego układu nerwowego oraz układu immunologicznego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here