Jak leczyć nadpotliwość?

0
749

Nadpotliwość jest nieprzyjemnym schorzeniem, które prowadzi do wielu kompleksów, a w skrajnych przypadkach nawet do wycofywania się z życia społecznego. Są jednak metody na to, aby sobie z tą przypadłością poradzić. Jakie? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/nadpotliwosc-przyczyny-leczenie/

Przyczyny nadmiernej potliwości

Około 3 procent populacji zmaga się z nadpotliwością. Mówimy o niej wówczas, gdy gruczoły potowe produkują ponadprzeciętną ilość potu. Jeśli pocenia się doświadczamy podczas upałów, wysiłku fizycznego, a nawet w stresie, jest to zupełnie normalne. Problem pojawia się wówczas, gdy te czynniki nie występują, a my zaczynami się nadmiernie pocić.

Wśród przyczyn tego stanu można wymienić choroby serca, nowotwory, choroby nadnerczy, nadczynność tarczycy, menopauzę, choroby układu oddechowego. Mówimy wówczas o nadpotliwości wtórnej. Nadpotliwość pierwotna wynika z czynników genetycznych i najczęściej lokalizuje się w określonych miejscach ciała – pod pachami, na twarzy, dłoniach i stopach.

Nadmierna potliwość diagnozowana jest wówczas, kiedy jej objawy pojawiają się minimum raz w tygodniu i zaburzają komfort życia chorego i jego otoczenia. Ponadto charakteryzuje się ona co najmniej 6 miesięcznym trwaniem, występowaniem po obu stronach ciała i brakiem objawów w trakcie snu. Ponadto trzeba również wziąć pod uwagę czynniki genetyczne. Jeśli to schorzenie wystąpiło już w rodzinie, istnieją spore szanse, że dotknie także następnego pokolenia.

Jak leczyć nadmierną potliwość?

Zanim lekarz zdiagnozuje nadmierną potliwość, przeprowadza wywiad z pacjentem, bada go, przeprowadza test skrobiowo-jodowy. Po ustaleniu diagnozy w zależności od tego, gdzie jest umiejscowiona nadpotliwość i jak duże jest jej natężenie dobiera się odpowiednie metody leczenia. Wśród nich wymienić można stosowanie silnego antyperspirantu, leczenie jonoforezą, przyjmowanie leków antycholinergicznych, botoks lub redukcję gruczołów potowych.

Zobacz też: http://zdrowietiens.pl/jakie-sa-przyczyny-i-rodzaje-chorob-serca/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here