Gainer przed czy po treningu?

0
707

Chcesz rozbudować swoją sylwetkę i zyskać dodatkową masę mięśniową? Jak wiele osób doskonale wie, aby zbudować jakościowe mięśnie, konieczne jest dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii w diecie. Gainer, czyli odżywka węglowodanowa lub węglowodanowo-białkowa, może skutecznie wesprzeć Cię w realizacji tego celu. Dzięki zawartości węglowodanów doda Ci energii niezbędnej na treningu, natomiast białko wspomoże budowę tkanki mięśniowej oraz regenerację. Z wykorzystaniem tego suplementu w krótkim czasie zyskasz upragnione mięśnie i siłę. Kiedy warto stosować gainery, aby uzyskać najlepsze efekty? Co sprawdzi się lepiej – gainer przed czy po treningu? Tego dowiesz się w tym artykule.

Gainer na masę

Odżywki typu gainer są doskonałym rozwiązaniem dla osób z szybkim metabolizmem (tak zwanych ektomorfików), które mają problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych w diecie. Taki problem pojawia się zwykle podczas masy, kiedy zwiększamy kalorykę, a co za tym idzie objętość posiłków. Czasami możesz sobie z tym nie poradzić, z różnych powodów. Brakuje czasu, nie masz ochoty na posiłek lub nie masz możliwości zjedzenia pełnowartościowego, jakościowego posiłku. Wówczas ratunkiem jest odżywka węglowodanowa, która w 100g produktu dostarcza około 300-400 kcal.

Gainer – po treningu czy przed?

Jeśli Twoim głównym celem jest budowa masy mięśniowej, powinieneś przyjmować gainer w ramach posiłku po treningowego. Po treningu gainer pomaga uzupełnić glikogen i zapewnia odpowiedni budulec dla mięśni, tworząc właściwe środowisko anaboliczne. Słodka odżywka jest również nagrodą za wykonany trening.

Jeśli nie masz czasu zjeść pełnowartościowego posiłku przed treningiem, możesz spożyć gainer około godziny przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. Ten rodzaj odżywki jest lekkostrawny, a jednocześnie zapewnia składniki energetyczne i budulcowe niezbędne dla pracujących mięśni.

Gainer można spożyć także w ciągu dnia, jako zamiennik pełnowartościowego posiłku. W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się odżywka, która zawiera mieszankę węglowodanów i białka w proporcji 50:50, czyli tak zwany Bulk.

Dla kogo gainer?

Ilość porcji dziennie oraz porę spożycia to zwykle kwestia indywidualna. Zależy od zapotrzebowania energetycznego, podaży białek i węglowodanów w diecie, dostępnego czasu na przygotowanie posiłku, ale także do szybkości przemiany materii, apetytu i innych czynników. Ektomorficy mogą spożywać gainer częściej i w większych ilościach. Osoby z normalnym tempem przemiany materii nie powinny przesadzać ze stosowaniem tego typu odżywki. U endomorfików stosowanie gainerów nie jest konieczne, a wręcz niezalecane ze względu na ryzyko przekroczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Jeśli jednak szukasz dobrego gainera lub odżywki węglowodanowej zajrzyj na stronę sklepu z suplementami dla sportowców MusclePower.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here