Jak komfortowo opiekować się i karmić osoby starsze i chore?

0
629

Opieka nad osobami starszymi nie jest łatwa, ale daje dużo satysfakcji. Kiedy brakuje mi siły i maleje motywacja, przypominam sobie, że za kilkanaście lat, może to ja będę potrzebować czyjejś pomocy. Choroba nie wybiera i równo traktuje niezależnie od wieku, statusu społecznego czy materialnego.

Co może nam pomóc w opiece nad osobami starszymi i chorymi ?

Codzienna pielęgnacja osób starszych i chorych wymaga dużo czasu oraz siły. Dobrze, że na rynku dostępny jest odpowiedni sprzęt medyczny, rehabilitacyjny. Jednorazowe środki higieniczne pomagają mi dbać o czystość,a sztućce dla niepełnosprawnych i seniorów dadzą poczucie komfortu jedzenia. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że osoby ze schorzeniami, które mają trudności z wykonywaniem prostych czynności, mają lepszy komfort codziennego życia.

Aby ułatwić poruszanie się po domu lub ogrodzie wygodne będą chodziki i balkoniki rehabilitacyjne. Dają poczucie samodzielności i bezpieczeństwa, pomimo wstępnej nieśmiałości, osoby te chętnie się przekonują o zaletach tego rozwiązania. Każda kobieta lubi poczuć się zadbana, a umycie głowy to nie lada wyzwanie. Ten problem rozwiązał mi specjalny pojemnik do mycia głowy w łóżku, a dla osób siedzących posłużyła mi taca, którą mogłam położyć na zlewie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak trudne jest korzystanie z toalety, bo w łazienki są wąskie, a podłogi śliskie. Zamontowanie uchwytów toaletowych przy ubikacji czy pod prysznicem, bardzo pomoże. Ja preferowałam krzesło toaletowe, które dawało duże poczucie komfortu i swobody, a korzystanie nie wymagało tyle wysiłku co pójście do toalety.

Jak karmić osoby starsze ?

Czasem karmienie osób starszych przypomina karmienie małych dzieci. Potrzebujemy śliniaków, odpowiednich sztućców, dużo uśmiechu i cierpliwości. Osoby chore na stwardnienie rozsiane, reumatyzmy, artretyzmy, czy chorobę Parkinsona mają problemy z utrzymaniem łyżki, czy widelca. Takie sztućce dla niepełnosprawnych i seniorów udało mi się znaleźć w sklepie Amefa, powinny być lekkie, odpowiednio wyprofilowane, a okrągły kształt rękojeści dopasowuje się do dłoni.

Jak zadbać o komfort osoby leżącej ?

Osoby przewlekle chore dużo czasu leżą i warto zadbać o odpowiednie łóżko czy materac. Specjalne łóżka medyczne to moje marzenie dla każdego chorego. Koszty zakupu nie są jednak małe, a przy wydatkach na lekarstwa oraz środków przeznaczonych na opiekę, zakup ten być może niemożliwy. Moim rozwiązaniem są wypożyczalnie sprzętu medycznego, na pewno będzie taniej, a nam przy opiekowaniu się wygodniej. Tak samo możemy zrobić z materacem odleżynowym, który jest niezbędny. Osoby leżące powinny być obracane co cztery godziny, by nie powstały rany trudne do wygojenia. Materac ten zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru ciała podczas leżenia, ale też i zmiany pozycji.

Dużo trudu, pracy, wysiłku fizycznego, jak i psychicznego nas czeka przy opiece nad osobą, która potrzebuje naszej pomocy. Czy to osoba najbliższa, czy ktoś obcy, musimy pamiętać o szacunku, empatii i dużej wyrozumiałości. Jestem przekonana, że uśmiech lub spojrzenie pełne wdzięczności osoby chorej, wynagrodzi nam ten wysiłek, w który wkładamy całe nasze serce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here