Ile kosztuje budowa domu pasywnego?

0
1063

Warto przede wszystkim mieć świadomość, że dom pasywny jest koncepcją, która pojawiła się niedawno. Jest to bowiem budynek mieszkalny, który w przeciwieństwie do domu energooszczędnego i tradycyjnego cechuje się małym zapotrzebowaniem energetycznym. Jest to proekologiczne rozwiązanie, które umożliwia zmniejszyć koszty utrzymania, nie ma bowiem potrzeby na codzienne ogrzewanie, gdyż dom będzie wykorzystywał energię, która będzie pozyskana z promieniowania słonecznego.

Czy dom pasywny musi spełnić określone wymogi?

Nie wszyscy mają świadomość, że za omawiany dom pasywny uznawany jest budynek mieszkalny, którego roczne zapotrzebowanie nie będzie przekraczało 15 kWh/m2. Należy tutaj wspomnieć, że roczne zapotrzebowanie domów energooszczędnych wynosi od 40 do 70 kWh, a tradycyjnych 130-180 kWh. Konstrukcje domów pasywnych ponadto cechują się bardzo prostą bryłą, są również zbudowane przy wykorzystaniu specjalnych materiałów uszczelniających i izolacyjnych. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, ze certyfikowaniem domów pasywnych w kraju zajmuje się Polski Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (PIBPiEO). Certyfikat będzie bowiem stwierdzał spełnienie przez budynek wszelkich standardów związanych z zagwarantowaniem komfortowych warunków użytkownikom, a także efektywności energetycznej domu.

Wybór działki na dom pasywny

Należy zdawać sobie sprawę, że nie każda działka będzie nadawała się na budowę domu pasywnego. Mała parcela może bowiem bardzo utrudniać bardzo dokładne rozplanowanie domu względem kierunków świata. Koniecznie trzeba podkreślić, że w budownictwie pasywnym elewacja południowa musi być nie tylko najbardziej rozbudowana, powinna mieć także bardzo duże przeszklenia. Najbardziej istotny w przypadku domu pasywnego będzie dostęp do słońca.

Dom pasywny nie może być zasłaniany przez cień góry. Ponadto bardzo często zdarza się, że działkę zasłaniają wysokie drzewa, nie zawsze będzie istniała także możliwość ich wycięcia. Kolejną przeszkodą jeżeli chodzi o postawienie domu pasywnego w danym miejscu będą wysokie budynki znajdujące się wokół danej działki. Rekomendowane jest bardzo dokładne sprawdzenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego czy w danej okolicy nie jest planowana w przyszłości inwestycja z wyższymi domami. Konieczna będzie również weryfikacja wymogów prawnych danego terenu, informacje można jednak uzyskać we wspomnianym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Koszt budowy domu pasywnego

Oczywiście budowa domu pasywnego będzie droższa od 8 do 30 % w porównaniu do tradycyjnego budynku mieszkalnego. Jest to wynikiem przede wszystkim konieczności wykorzystania specjalnych materiałów oraz komponentów, które w zdecydowanej większości przypadków są droższe w odniesieniu do standardowych zamienników. Należy do nich zaliczyć płyty fundamentowe zamiast ławy fundamentowej używanej przy budowie domów tradycyjnych. Koniecznie będzie także termoizolacja zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna, co wiąże się z droższym styropianem XPS.

Szacunkowe koszty wspomnianych materiałów wchodzących w skład konstrukcji pasywnego domu będą wynosiły około 180 zł/m2 w porównaniu do 130 zł/m2 za materiały, które są używane przy budowie tradycyjnych domów. Ponadto większe koszty będą miały również związek z montażem bardzo wysokiej jakości drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, a także dachówek ceramicznych czy energooszczędnych okien. Cena tych elementów będzie uzależniona nie tylko od wielkości domu pasywnego, ale również jakości wykorzystanych materiałów. Warto również zaznaczyć, że koszt instalacji zdecydowanie także zwiększy ewentualny montaż systemu rekuperacji czy ogniw fotowoltaicznych.

Koszt okien w domu pasywnym

Decydując się na dom pasywny rekomendowane jest wyposażenie go w okna o współczynniku U = 0,8. Można zatem w bardzo prosty sposób obliczyć, że na zakup 30 m2 okien o współczynniku U = 1,3 trzeba przeważnie przeznaczyć około 13000 złotych. Za okna U = 0,8 konieczne będzie w takiej sytuacji dopłacenie nawet 5000 złotych, czyli 40-45%. Oczywiście należy zakup okien traktować jako inwestycję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here