Hydroponika – przyszłościowa dziedzina kultywacji roślin

0
1679

Hydroponika zwana inaczej hydrokulturą zajmuje się uprawą roślin bez użycia ziemia. Jest to alternatywny do tradycyjnego sposób uprawy, gdyż zamiast gleby stosuje się obojętne chemicznie podłoże w postaci granulatu mineralnego, a rośliny uprawiane są w wodzie. Materiał mineralny służy do utwierdzenia korzeni.

System hydroponicznej uprawy roślin okazuje się niezwykle prostym do zastosowania rozwiązaniem, wymaga jednak pewnej specjalistycznej wiedzy z tego zakresu.

Progrower proponuje najwyższej jakości zestawy do domowych upraw oraz akcesoria niezbędne dla ogrodników-amatorów, a w serwisie internetowym progrower.eu/pl znajdą Państwo ciekawe informacje z zakresu hydroponiki.

Naczynia do upraw hydroponicznych

W uprawie hydroponicznej roślina umieszczana jest w większym naczyniu zewnętrznym wykonanym ze szkła, tworzywa sztucznego lub ceramiki. Naczynie jest szczelne i wypełnione zostaje obojętnym chemicznie podłożem – często używa się keramzytu. Naczynie wewnętrzne, które posiada wskaźnik pokazujący właściwy poziom wody, umieszczamy wewnątrz większego, które wypełniane jest wodą z dodatkiem składników pokarmowych. Naczynie wewnętrzne ma otworki ułatwiające przepływ wody. Wskaźnik poziomu wody pokazuje nam precyzyjnie, kiedy powinniśmy podlać roślinę.

Roślina do prawidłowego rozwoju potrzebuje soli mineralnej, które rozpuszczają się w wodzie i są dostarczane roślinie przez system korzeniowy.

Woda do upraw hydroponicznych może pochodzić z kranu, jednak należy ją przed użyciem odstawić na 48 godzin. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest woda destylowana, gdyż jest wolna od drobnoustrojów i pozbawiona mikroelementów, ale posiada odpowiednie pH ok. 7.0.

Zalety uprawy hydroponicznej

Hydroponika to metoda wykorzystywana zazwyczaj w przypadku roślin, które lubią wilgotną glebę, choć można ją praktycznie stosować do uprawy wszystkich roślin domowych, gdyż zapewnia ona wszystkie niezbędne do życia rośliny składniki.

Warto podkreślić, że w hydroponice możemy uprawiać wszystkie gatunki kwiatów, warzywa i owoce, a także zioła oraz rośliny ozdobnych. Uprawy hydroponiczne obejmują nawet sukulenty, które gromadzą wodę w liściach, łodygach i korzeniach.

Rośliny uprawiane w taki sposób nie tylko intensywnie rosną, ale i dojrzewają znacznie szybciej niż rośliny uprawiane tradycyjnie w glebie. Ma to związek z odżywaniem rośliny: w uprawie hydroponicznej sole mineralne rozpuszczone w roztworze wodnym pobierane są bezpośrednio przez korzenie. Również rozwój korzeni jest zdecydowanie szybszy niż w przypadku uprawy w ziemi.

Ponadto rośliny z uprawy hydroponicznej są zdrowe i bardziej odporne na choroby czy szkodniki.

Rośliny uprawiane metodą hydroponiczną nie muszą być często podlewane, co jest niewątpliwym atutem, zwłaszcza, gdy dużo podróżujemy. Nawożenie roślin jest równie proste, gdyż do ich uprawy niepotrzebna jest ziemia ani specjalne podłoże. Kolejną zaletą jest sterylność oraz możliwość zachowania pełnej higieny, którą zapewnia obojętne chemicznie podłoże. Dzięki temu unikamy szkodników, grzybów i chorób roślin, które normalnie występują w ziemi. Hydroponika to uprawa przyjazna alergikom. 

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here