Hit na alergię – pokonaj objawy alergii

0
1415

 Alergia to określenie powstałe z połączenia dwóch greckich słów: allos znaczące: różne, zmienione oraz ergos: oznaczające pracę lub działanie. Najprostsza definicja alergii to stwierdzenie, że jest to szereg objawów i chorób, które są nadmierną reakcją (odpowiedzią immunologiczną) na wiele substancji, samych w sobie nieszkodliwych, w grupie predysponowanych, nadwrażliwych osób. W ostatnich kilkudziesięciu latach obserwuje się duży wzrost zachorowań na choroby alergiczne. Przyczynia się do tego zwiększające się zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz zmiana stylu życia. Jak radzić sobie z alergią?

Alergia – najczęściej występujące typy i objawy

Alergiczny nieżyt nosa: obrzęk i zapalenie dróg nosowych, przekrwienie, kichanie i swędzenie, łzawienie oczu wywołane przez różne alergeny zewnętrzne i wewnętrzne.

Zapalenie zatok: infekcja zatok czasami jest związana z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa lub astmą. Jednak co najmniej połowa wszystkich przewlekłych zapaleń zatok nie jest spowodowana alergiami.

Astma: zapalenie płuc i dróg oddechowych oraz zwężenie oskrzeli wywołane przez wiele takich samych alergenów jak alergiczny nieżyt nosa, co powoduje świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, duszność i kaszel.

Alergie pokarmowe: u niektórych osób objawy takie jak wysypka, wymioty i biegunka, kaszel, świszczący oddech, obrzęk twarzy, pokrzywka i inne. Nietolerancje pokarmowe, takie jak nietolerancja laktozy, są częstsze, ale nie są uważane za alergie, ponieważ nie powodują reakcji alergicznej.

Alergia na ukąszenie pszczoły: jest jedną z najniebezpieczniejszych reakcji alergicznych, szczególnie u osób poważnie uczulonych na użądlenia pszczół. Powoduje obrzęk i stan zapalny w miejscu użądlenia, a w ciężkich przypadkach reakcję anafilaktyczną obejmującą całe ciało. Objawy obejmują: pokrzywkę, obrzęk dróg oddechowych, świszczący oddech, trudności w oddychaniu i połykaniu, zwiększone tętno i obniżone ciśnienie krwi powodujące zawroty głowy.

Alergia na lateks: reakcja na wytworzony przez człowieka materiał Lateks, najczęściej w pozostałościach proszku, który pokrywa gumowe rękawice. Objawy mogą obejmować astmę, swędzenie i wysypkę, pokrzywkę, łzawienie oczu i anafilaksję.

Alergie na leki: reakcja na niektóre leki, takie jak penicylina, leki sulfonamidowe, leki przeciwwrzodowe i aspiryna, które mogą powodować pokrzywkę lub inne objawy.

Alergia skórna: zwana także kontaktowym zapaleniem skóry, reakcja alergiczna spowodowana bezpośrednim kontaktem z alergenem, który wywołuje stan zapalny, od miejscowego zaczerwienienia do otwartych ran. Typowe przyczyny to materiały kwasowe i zasadowe, w tym mydła i detergenty; rozpuszczalniki, kleje i inne przemysłowe chemikalia; bluszcz, dąb lub sumak; nikiel i inne metale stosowane w biżuterii; leki miejscowe, w tym antybiotyki i środki znieczulające; guma; perfumy lub kosmetyki; tkaniny, takie jak wełna i odzież wykonana z takich tkanin.

Wysypka: bardzo rozpowszechniona forma zapalenia skóry i często trwająca całe życie u osób, u których występuje nadwrażliwość na szeroki zakres podrażnień skóry. Objawy to sucha, łuszcząca się skóra pojawiająca się na czerwonych, zapalnych obszarach; ekstremalne swędzenie i pieczenie.

Alergiczne zapalenie spojówek: nazywane również zapaleniem spojówki, czyli tkanki na wewnętrznej stronie powieki, która utrzymuje wilgotną powiekę. Może być wywołane przez kontakt z substancjami takimi jak szampon, kosmetyki, brud, dym, chlorek basenowy.

Czułość chemiczna: nie jest to reakcja alergiczna, ale niezdolność osoby chorej do tolerowania chemikaliów środowiskowych, takich jak pestycydy, opary rozpuszczalników i inne zanieczyszczenia powietrza. Objawy mogą obejmować problemy z oddychaniem, nudności, ból głowy, zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych, arytmię serca lub napady padaczkowe.

Pokonaj objawy alergii

Leczenie alergii zależy oczywiście od tego, na co jesteś uczulony. Do najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z objawami alergii należą:

  1. Unikanie ekspozycji na alergeny

Najlepszym sposobem na utrzymanie objawów pod kontrolą jest unikanie alergenów, ale nie zawsze jest to praktyczne lub możliwe do wykonania.

Masz wpływ na zarządzanie objawami takich schorzeń alergicznych jak:

  • alergie pokarmowe, uważając na to, co jesz
  • alergie na zwierzęta poprzez trzymanie zwierząt na zewnątrz i regularne ich mycie
  • alergie na pleśnie, utrzymując dom w stanie suchym i dobrze wentylowanym, oraz radząc sobie z wilgocią i kondensacją
  • katar sienny, pozostając w pomieszczeniu i unikając obszarów trawiastych, gdy liczba pyłków jest wysoka
  • alergie na roztocza pyłu dzięki zastosowaniu odpornych na alergie kołder i poduszek, a także mocowaniu drewnianych podłóg zamiast dywanów
  1. Leki na alergie

Leki na łagodne alergie są dostępne w aptekach bez recepty.

Zanim zaczniesz zażywać nowy lek, zawsze pytaj swojego farmaceutę lub lekarza rodzinnego o poradę, ponieważ nie są one odpowiednie dla wszystkich.

  1. Leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe są głównymi lekami na alergie.

Można ich używać:

  • kiedy zauważysz objawy reakcji alergicznej
  • aby zapobiegać reakcjom alergicznym – na przykład możesz zażywać je rano, jeśli masz katar sienny i wiesz, że stężenie pyłków w powietrzu jest wysokie tego dnia

Leki przeciwhistaminowe można przyjmować w postaci tabletek, kapsułek, kremów, płynów, kropli do oczu lub aerozoli do nosa, w zależności od tego, na którą część ciała ma wpływ alergia.

  1. Leki udrożniające

Leki udrożniające  mogą być stosowane jako krótkotrwałe leczenie zablokowanego nosa wywołane reakcją alergiczną.

Można je przyjmować w postaci tabletek, kapsułek, aerozoli do nosa lub płynów.

Nie należy ich używać dłużej niż przez tydzień, ponieważ długotrwałe stosowanie może pogorszyć objawy.

  1. Balsamy i kremy

Czerwoną i swędzącą skórę wywołaną reakcją alergiczną jesteśmy w stanie leczyć za pomocą dostępnych bez recepty kremów i balsamów, takich jak:

  • emolienty (kremy nawilżające),które utrzymują wilgoć w skórze i chronią ją przed alergenami
  • balsam calaminowy w celu zmniejszenia swędzenia
  • steroidy zmniejszające stan zapalny
  1. Steroidy

Leki steroidowe mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny wywołany reakcją alergiczną.

Są dostępne jako:

  • aerozole do nosa i krople do oczu na zapalenie nosa i oczu
  • kremy na  wysypkę i  kontaktowe zapalenie skóry
  • inhalatory na  astmę
  • tabletki na  pokrzywkę (pokrzywka)

Spraye, krople i słabe kremy steroidowe są dostępne bez recepty.

Silniejsze kremy, inhalatory i tabletki są dostępne na receptę u ​​lekarza rodzinnego.

  1. Immunoterapia (desensytyzacja) 

Immunoterapia to rozwiązanie dla niewielkiej liczby osób z pewnymi ciężkimi i uporczywymi alergiami, które nie są w stanie kontrolować swoich objawów za pomocą powyższych środków.

Leczenie polega na podawaniu okazjonalnych małych dawek alergenu, zarówno w postaci zastrzyków, jak i kropli lub tabletek pod język, w ciągu kilku lat.

Wstrzyknięcie można wykonać tylko w specjalistycznej klinice pod nadzorem lekarza, ponieważ istnieje niewielkie ryzyko ostrej reakcji.

Krople lub tabletki można zwykle przyjmować w domu.

Celem leczenia jest pomoc swojemu organizmowi w przyzwyczajeniu się do alergenu, aby nie reagował na niego tak poważnie.

To niekoniecznie wyleczy alergię, ale sprawi, że będzie ona łagodniejsza i oznacza, że ​​możesz zażywać mniej leków.

  1. Leczenie ciężkich reakcji alergicznych (anafilaksja)

U niektórych osób z ciężkimi alergiami mogą wystąpić reakcje zagrażające życiu, znane jako  wstrząs anafilaktyczny.

Jeśli jesteś na niego narażony, dostaniesz specjalne wtryskiwacze zawierające lek o nazwie adrenalina do użycia w nagłych wypadkach.

Jeśli wystąpią objawy anafilaksji, takie jak trudności w oddychaniu, należy jak najszybciej wstrzyknąć sobie preparat w zewnętrzną część uda, zanim zgłosisz się do szpitala.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here