Haluksy i inne choroby stóp – leczenie kompleksowe

0
877

Choroby oraz urazy stóp i stawu skokowego mają swoją specyfikę i muszą być odpowiednio diagnozowane i leczone. Terapia schorzeń w obrębie stopy wymaga specjalistycznego działania koordynowanego przez wielu specjalistów, w tym m.in. ortopedów, chirurgów, fizjoterapeutów oraz podologów. Jeśli zmagamy się z takimi problemami – np. z coraz częściej występującymi haluksami – warto skorzystać z kompleksowej pomocy ośrodka specjalizującego się w leczeniu chorób stóp.

Kłopoty ze zdrowiem stóp? Skorzystaj z wszechstronnych programów leczniczych

Choroby stóp i okolicy zdarzają się już w wieku niemowlęcym i nie jest od nich wolna żadna grupa wiekowa, podobnie jest w przypadku licznych i różnorodnych urazów – zarówno stopy, jak i stawu skokowego. 

Nie tylko sportowcy są narażeni na kontuzje. Stopy są jednymi z najbardziej aktywnych części naszego ciała i złożone są z wielu drobnych elementów – każdy z nich może stanowić potencjalny problem, w przypadku chorób – wrodzony lub nabyty.

Powszechność występowania dolegliwości stóp stwarza konieczność podejmowania mniej lub bardziej skomplikowanych terapii, niejednokrotnie wymagających zaangażowania zespołu specjalistów.

Dla każdego pacjenta zmagającego się z problemami zdrowotnymi stóp, optymalną możliwością będzie skorzystanie z wszechstronnej opieki medycznej – od etapu postawienia diagnozy, poprzez podjęcie optymalnej terapii, aż po rehabilitację. 

Na tego typu pełny zakres usług medycznych mogą liczyć pacjenci Poradni Chorób Stopy, która od początku swojej działalności zapoczątkowanej w 2008 r. w Warszawie, intensywnie rozwija spektrum oferowanych zabiegów i terapii. 

Dziś ośrodek prowadzi m.in. specjalistyczny zakład rehabilitacji stopy i stawu skokowego, pracownię doboru indywidualnych wkładek ortopedycznych, specjalistyczny gabinet podologiczny oraz ośrodek szkolenia dla lekarzy z chirurgii stopy i stawu skokowego na Polskę i Europę Wschodnią (pod patronatem firmy EOS). 

Z oferty poradni korzystać mogą również mali pacjenci – dzięki nawiązaniu współpracy ze specjalistą ortopedii i traumatologii dziecięcej.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie ofertą Poradni Chorób Stopy, otwierane są sukcesywnie kolejne filie. Obecnie funkcjonują nie tylko w Warszawie, ale również w Katowicach i w Gdańsku.Więcej informacji  na temat działalności placówki znajdziemy w serwisie: poradniastopy.pl.

Częsty problem – różne terapie, czyli jak pozbyć się haluksów?

Haluksy stają się coraz bardziej widocznym problemem, który dotyczy już kilku procent populacji – w przeważającej większości kobiet. W związku z tym powszechny jest pogląd, według którego haluks (halux, hallux valgus), czyli paluch koślawy (inaczej zwany również bunionem) powstaje z powodu noszenia niewygodnego obuwia, szczególnie szpilek.

Rzeczywiście, takie buty (i inne ze zwężonymi noskami) mogą powodować tego typu deformacje, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że problemy z paluchem koślawym są efektem noszenia niemal każdego zabudowanego obuwia, nawet sportowego. 

Oczywiście, zazwyczaj muszą się również pojawić inne czynniki, spośród których szczególne znaczenie ma “obciążenie” genetyczne. Można się spodziewać, że jeśli haluks dokuczał babci czy mamie, również córka lub siostra, po trzydziestym i czterdziestym roku życia także będzie miała ten problem.

Czym właściwie jest haluks? Doskonale zdajemy sobie sprawę jak wygląda i jakie problemy z doborem obuwia sprawia jeśli się już pojawi, ale nie zawsze wiemy, jakie części stopy są zdeformowane. 

Jest to złożone zniekształcenie przodostopia, które polega na odchyleniu się pierwszej kości śródstopia w stronę przyśrodkową, z jednoczesnym odchylaniem się palucha w kierunku bocznym. Taki układ powoduje napięcie tkanek miękkich oraz stopniowe kształtowanie się charakterystycznego guza. Ostatnie badania wykazały natomiast, że zniekształcenie to nie ma nic wspólnego z nawarstwianiem się tkanki kostnej. 

Jakie są metody leczenia haluksów? Najczęściej stosowaną jest operacja, która charakteryzuje się niewielkim stopniem inwazyjności, natomiast jej efekty są bardzo korzystne. Zabieg przeprowadzony przez doświadczonych specjalistów pozwala na nowo cieszyć się nie tylko lepszym wyglądem, ale też zdrowiem stopy. 

W zależności od stopnia rozwoju haluksa i od innych czynników indywidualnych (np. występowania różnych schorzeń) stosuje się różne techniki operacyjne. Do tej pory opisano ponad sto metod operacyjnego usuwania haluksów, choć obecnie stosuje się około dwadzieścia najefektywniejszych.

Pacjenci Poradni Chorób Stopy są w pełni usatysfakcjonowani tego typu zabiegami, szczególnie, że proponowane są im również najnowocześniejsze metody rehabilitacji. Po zabiegu pacjent bardzo szybko wraca do normalnego funkcjonowania.

Rzadziej stosowane jest leczenie objawowe, które może jedynie opóźnić proces ewoluowania deformacji. Niestety – nie można jej w pełni zatrzymać. Stosowane alternatywne (wobec zabiegu) metody odnoszą pewien skutek (zmniejszają dolegliwości bólowe) tylko w początkowej fazie kształtowania się haluksa. To m.in. wkładki ortopedyczne, czy aparaty odwodzące paluch.

W profilaktyce duże znaczenie ma też utrzymywanie prawidłowej masy ciała, dzięki czemu stopy są mniej obciążone. Warto również wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie stopy – więcej o leczeniu haluksów znajdziesz na stronie Poradni Chorób Stopy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here