Grzybica paznokci u nóg – przyczyny i metody leczenia

0
1825

Grzybica paznokci u nóg – przyczyny i metody leczenia

Grzybica paznokci jest schorzeniem dermatologicznym o podłożu infekcyjnym. Jej przyczyną może być zakażenie dermatofitami, czyli grzybami o wysokim powinowactwie do skóry i jej przydatków. Może dotyczyć zarówno paznokci dłoni i stóp, jednakże znacznie częściej dotyczy tych drugich. Jest to choroba, którą bardzo łatwo się zarazić, jednak jej wyleczenie stanowi spore wyzwanie. Co musimy wiedzieć o grzybicy paznokci u nóg? Jakie są metody leczenia grzybicy paznokci?

Przyczyny występowania grzybicy paznokci u stóp

Grzybica paznokci jest najczęstszym zaburzeniem zapalenia paznokci. Spowodowana jest przede wszystkim przez antropofilne dermatofity, w szczególności przez Trichophyton rubrum i T. mentagrophytesvar. interdigitale . Drożdże, takie jak Candida albicans i C. parapsilosis , oraz pleśnie, takie jak Aspergillus spp ., stanowią drugą przyczynę grzybicy paznokci.

Grzybica paznokci jest najczęstszym zaburzeniem zapalenia paznokci i jak pokazują statystyki, jest odpowiedzialna za około 50% wszystkich konsultacji medycznych dotyczących chorób paznokci. Grzybica paznokci została opisana jako choroba związana z płcią i wiekiem, występująca częściej u mężczyzn i wzrastająca z wiekiem u obu płci. U osób w podeszłym wieku grzybica paznokci może występować> 40%. Czynnikami predysponującymi są cukrzyca, choroba tętnic obwodowych, immunosupresja z powodu HIV lub środków immunosupresyjnych.

Grzybica paznokci u stóp – objawy i rodzaje

Grzybicze zakażenie paznokci powoduje odbarwienie, zgrubienie i oddzielenie od łożyska paznokcia. Jak wykazują badania, grzybica paznokci występuje u 10% ogółu populacji, 20% osób w wieku powyżej 60 lat i 50% osób w wieku powyżej 70 lat.

Charakterystyczne objawy grzybicy podpaznokciowej:

  • Grzybica obejmuje zarówno brzegi paznokci, jak i skórę pod nimi.
  • Pojawiają się żółte smugi w okolicach łożyska paznokcia oraz po wewnętrznej stronie.
  • Odbarwiony i zgrubiały paznokieć może odłączyć się od skóry.
  • Paznokieć staje się słaby, łamliwy, pękający, jest też grubszy od reszty.

Biała, powierzchowna grzybica paznokci wiąże się z następującymi objawami:

  • Zaatakowana jest wierzchnia warstwa paznokcia.
  • Na płytce pojawiają się białe plamki, smugi, paski.
  • Paznokieć jest bardziej biały niż inne, staje się też nad wyraz delikatny i kruchy.
  • Z czasem powierzchnia paznokcia zmienia kolor, może być szarawa lub brązowa, jednak płytka nie oddziela się od skóry.

Grzybica paznokci u nóg – jak ją leczyć?

Leczenie grzybicy paznokci zależy od typu klinicznego, liczby zaangażowanych paznokci i ciężkości zakażenia. Wady terapii polegają na tym, że leczenie doustne jest często ograniczone interakcjami leków i potencjalną hepatotoksycznością, podczas gdy miejscowe leki przeciwgrzybicze mają ograniczoną skuteczność, jeśli są stosowane bez rutynowego oczyszczania płytki paznokcia. Połączenie leczenia doustnego i systemowego jest często najlepszym wyborem.

Leczenie grzybicy paznokci u stóp ma na celu wyniszczenie sprawczego organizmu i powrót do normalnego wyglądu paznokcia.

Leczenie grzybicy paznokci jest procesem trudnym i skomplikowanym, a także długotrwałym. W przypadku paznokci dłoni jest to co najmniej 4 tygodni, w przypadku stóp minimalny okres leczenia to aż 6 tygodni. Zazwyczaj stosuje się leczenie dermatologiczne, zewnętrzne, pod postacią lakierów zawierających lek przeciwgrzybiczy – amorolfinę.

Miejscowe leki przeciwgrzybicze. Zastosowanie czynników miejscowych powinno być ograniczone do przypadków obejmujących mniej niż połowę dystalnej płytki paznokcia lub pacjentów niezdolnych do tolerowania leczenia układowego.

Leczenie grzybicy paznokci laserem. Inne alternatywne sposoby leczenia grzybicy paznokci obejmują lasery, takie jak laser na dwutlenku węgla, laser Nd: YAG i laser diodowy 870 nm, 930 nm

Współczesna medycyna estetyczna znajduje zastosowanie w leczeniu grzybicy paznokci. Jedną z metod wykorzystywanych w tym celu są zabiegi z zastosowaniem lasera diodowego. Charakteryzuje się on tym, że jego poszczególne wiązki mają tę samą długość fali i bardzo niewielkie rozproszenie. Dzięki tym właściwością, laser diodowy działa w sposób celowany, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek sąsiadujących.

W rezultacie dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych. Przejawiają się one stymulacją syntezy włókien kolagenowych i elastynowych, a także innych procesów stymulujących regenerację płytki paznokciowej. Dzięki temu mechanizmowi dochodzi do wzmocnienia struktury płytki paznokciowej, a także do zwiększenia jej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia.

Efektem tego jest znaczne utrudnienie kolonizacji grzybiczej, poprzez usuwanie korzystnych dla rozwoju grzybów. Dzięki temu mechanizmowi, technologia ta znajduje zastosowanie w leczeniu grzybicy paznokci i jest skuteczną alternatywą dla leczenia farmakologicznego.

Grzybica paznokci – kilkumiesięczna terapia

Leczenie grzybicy paznokci trwa kilka miesięcy, ponieważ paznokieć rośnie bardzo powoli, szczególnie u osób starszych. Wybór leku zależy od rodzaju i stopnia nasilenia grzybicy paznokci i współistniejących chorób pacjenta.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here