Wiele nazw schorzeń i zabiegów medycznych brzmi skomplikowanie i niezrozumiale dla większości pacjentów. Dlatego też, należy podejmować wszelkie działania edukacyjne, które wyjaśnią pacjentom z jakim dokładnie schorzeniem mają do czynienia, jak bardzo poważny jest ich stan i jakie leczenie należy wdrożyć. Jednym z groźnie brzmiących schorzeń w obrębie stawu kolanowego jest gonartroza przyśrodkowa, która jest niczym innym jak chorobą zwyrodnieniową kolana.
Schorzenie dotyka znacznej części społeczeństwa, a epidemiologia mówi nawet o 240 przypadkach choroby zwyrodnieniowej na 100 000 osób. Dowiedz się jakie są główne przyczyny występowania gonartrozy przyśrodkowej, na jakie objawy należy zwrócić uwagę oraz jakie leczenie należy niezwłocznie podjąć.
Czym jest gonartroza przyśrodkowa?
Gonartroza przyśrodkowa to inaczej choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Zazwyczaj rozwija się po urazie kolana, a kolejną z przyczyn występowania zwyrodnienia kolana może być także szpotawość i koślawość kończyn dolnych.
Gonartroza przyśrodkowa ma podłoże genetyczne i dotyka w większości kobiet, zwłaszcza w podeszłym wieku. Wśród głównych przyczyn występowania schorzenia wymienia się: otyłość, nadmierne obciążenie stawów, przebyte urazy, częstą pracę na kolanach, słabość mięśni okołostawowych czy choroby metaboliczne. Dużym czynnikiem ryzyka jest również uprawianie sportu wyczynowego. Znaczna część pacjentów z wczesnymi zmianami zwyrodnieniowymi, cierpi również na ból przyśrodkowej części stawu związany z niestabilną łąkotką przyśrodkową.
Jak rozpoznać i jak leczyć?
W przypadku wystąpienia gonartrozy przyśrodkowej w stawie pojawiają się tzw. krepitacje czyli chrzęszczenia, przeskakiwania oraz ból. Dolegliwości nasilają się po drobnym urazie, np. skręceniu na stopniu lub krawężniku. Zmiany powodują narastające problemy z chodzeniem i kucaniem. Przez to, kolano traci swoją oś i deformuje się, a na zdjęciach rentgenowskich widoczne stają się zmiany zwyrodnieniowe.
U pacjentów z objawami choroby zwyrodnieniowej kolana, czyli gonartrozy przyśrodkowej nadrzędnymi celami są: zmniejszenie objawów bólowych oraz zahamowanie postępu choroby.
Leczenie u większości pacjentów składa się z modyfikacji dotychczasowej aktywności fizycznej oraz redukcji masy ciała. Ruch w odciążeniu jest zdecydowanie zalecany, zwłaszcza jazda na rowerze potrafi zdecydowanie zmniejszyć dolegliwości. Wczesna profilaktyka otyłości, aktywizacja ruchowa i prowadzenie aktywnego stylu życia są niezwykle istotne w procesie leczenia gonartrozy przyśrodkowej.
Jeśli podejrzewasz u siebie występowanie gonartrozy przyśrodkowej, czyli inaczej choroby zwyrodnieniowej kolana, nie czekaj na dalszy rozwój dolegliwości bólowych. To dość powszechne schorzenie dotyka coraz większej części społeczeństwa, jednak nie należy lekceważyć jego objawów. Warto znaleźć odpowiednią klinikę, która specjalizuje się w chirurgii kolana, ortopedii i rehabilitacji różnych schorzeń w obrębie stawu kolanowego. Zespół specjalistów z: https://chirurgia-kolana.pl/choroby-kolan zna się na tym doskonale.
Nadrzędnym celem zespołu specjalistów z Chirurgii Kolana jest leczenie w trybie natychmiastowym. Kluczowe jest, aby skrócić czas choroby pacjenta cierpiącego np. na gonartrozę przyśrodkową do minimum. Dowiedz się co może dla Ciebie zrobić ten wykwalifikowany i doświadczony zespół specjalistów Sprawdź jakie są najczęstsze schorzenia kolan w zakładce “Dla Pacjenta” gdzie znajdziesz materiały edukacyjne i filmy, które odpowiedzą na najważniejsze pytania dotyczące chorób kolan i proponowanego leczenia. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego działaj niezwłocznie!