Dysplazja u psa – jak rozpoznać i jak leczyć?

0
1144

Pies to podobno najlepszy przyjaciel człowieka – właściciele czworonogów z pewnością zgodzą się z tym stwierdzeniem. A skoro pies to nasz najlepszy przyjaciel i kompan na długie lata, to naszym najważniejszym celem powinno być zadbanie o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Czasami zdarza się jednak tak, że z radosnego czworonoga, nasz zwierzak zmienia się w cień samego siebie, nie ma apetytu i nie widać w nim chęci do życia. Takich objawów nie należy lekceważyć, ponieważ mogą one wskazywać na poważne schorzenia. Jednym z nich może być dysplazja u psa, która wywołuje duże dolegliwości bólowe, kłopoty z poruszaniem się oraz osowiałość. Dowiedz się jak wcześnie rozpoznać dysplazję u psa i co robić, aby nasz czworonóg jak najdłużej mógł cieszyć się zdrowiem. Zadbaj o zdrowie swojego psa tak, jak zadbałbyś o siebie samego! 

Czym jest dysplazja u psa? 

Dysplazja u psa to jedno z często występujących u czworonogów schorzeń, które polega na patologicznym rozwoju struktur stawowych. Może to być na przykład niedorozwój, ale również zwyczajne rozluźnienie w obrębie stawu. Dysplazja u psa najczęściej przekazywana jest w genach, z pokolenia na pokolenie, jednak zwierzę posiadające gen dysplazji u psa wcale nie musi zachorować. Na rozwój choroby mają wpływ różne czynniki zewnętrzne oraz predyspozycje rasowe. 

Do konkretnych ras narażonych na zachorowanie na dysplazję u psa zalicza się głównie przedstawicieli dużych ras, czyli: labradory, sznaucery olbrzymie, owczarki niemieckie, amstaffy i dogi. Chorują również przedstawiciele mniejszych ras, chociażby: spaniele czy mopsy. 

Choroba może dotykać różnych stawów, jednak najczęściej dysplazja u psa diagnozowana jest jako zwyrodnienie stawu biodrowego. Do najczęstszych przyczyn występowania schorzenia zalicza się: zbyt dużą suplementację wapniem przy zastosowaniu niewłaściwej karmy, szybki wzrost szczeniąt, brak suplementacji podczas żywienia domowego, nadwagę lub otyłość na etapie rozwoju i wzrostu oraz nadmierny wysiłek fizyczny u rosnących psów.

Najczęstsze objawy dysplazji u psa 

Objawy dysplazji u psa nie zawsze muszą być jednoznaczne i łatwe do zauważenia przez właściciela czworonoga. Jeśli zauważysz, że Twój pies ma przede wszystkim problemy z poruszaniem się, niezbędna będzie wizyta w gabinecie weterynaryjnym. 

Do najczęściej wymienianych przez lekarzy weterynarii objawów dysplazji u psa należą: ostrożne wstawanie i kładzenie się, ostrożny chód, niechęć do biegania,  sztywny chód, problemy z poruszaniem się po odpoczynku, problemy ze wskakiwaniem na różne powierzchnie, niechęć do kładzenia się na twardej powierzchni, odciążanie jednej łapy podczas siadania oraz kładzenie się.  

Jeśli podejrzewasz, że Twój czworonożny przyjaciel może cierpieć na dysplazję u psa, nie zwlekaj z podjęciem decyzji o natychmiastowym leczeniu. Zgłoś się do najbliższej specjalistycznej kliniki weterynaryjnej i wykonaj odpowiednie badania diagnostyczne. Jedną z klinik, która specjalizuje się w leczeniu dysplazji u psa jest Klinika Kurosz: https://www.klinikakurosz.pl/pl/dysplazja.html. Celem działania kliniki weterynaryjnej jest przywracanie zdrowia i zmniejszanie cierpienia zwierząt, oraz udzielanie wsparcia opiekunom w miłości do ich podopiecznych. Warto zawczasu zatroszczyć się o zdrowie naszego czworonożnego przyjaciela. Umów się na wizytę jak najszybciej, aby podjąć skuteczne leczenie w celu wyeliminowania problemu dysplazji u psa. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here