Estrogeny, progesteron – kobiece hormony

0
1010

Estrogeny, progesteron, prolaktyna, androgeny i hormony tarczycy to hormony kobiece. To one odpowiadają za wysokość tonów głosu, nadają kobiecą sylwetkę, warunkują sposób myślenia oraz umożliwiają zajście w ciążę. Żeńskie hormony pozwalają nam czuć się młodo i atrakcyjnie. Jakie jeszcze są ich zadania?

Wskazuje się, że ludzki organizm produkuje ponad 100 hormonów. Każde z nich mają inne zadania. Niektóre odpowiadają za przemianę cukrów i tłuszczy, inne za wysokość tonów głosu, jeszcze inne za emocje, dojrzewanie czy libido. Większość hormonów wytwarzana jest zarówno przez organizm kobiecy, jak i męski – są jednak takie, które przypisane są tylko panią. To właśnie żeńskie hormony wpływają na najważniejsze atrybuty kobiecości. Swoim wpływem obejmują zdrowie, urodę i samopoczucie. Aby czuć się młodo, zdrowo i pięknie konieczne jest dbanie utrzymywanie kobiecych hormonów w równowadze i na odpowiednim poziomie.

Kobiece hormony: estrogeny

Podstawowymi kobiecymi hormonamiestrogeny. Do ich produkcji dochodzi w jajnikach, a stężenie estrogenów w organizmie uzależnione jest od fazy cyklu. Największa ich ilość znajduje się w organizmie w pierwszej fazie cyklu. Estrogeny odgrywają bardzo dużą rolę, bowiem to one głównie wpływają na kobiecość. Za ich sprawą dziewczynki zmieniają się w kobiety. Te kobiece hormony warunkują dojrzewanie i wpływają: występowanie miesiączek, kształtowanie kobiecej sylwetki, libido, jedność, napiętość i nawodnienie skóry. Estrogeny współodpowiadają równie za tworzeniu naczyń włosowatych, których rola jest zaopatrywanie skóry w tlen i substancje odżywcze. Wymienione zadania to nie jedyna rola estrogenów w organizmie oprócz tego:

  • Ułatwią one odkładanie się wapnia w kościach, a więc minimalizują ryzyko wystąpienia osteoporozy;
  • Zwiększają krzepliwość krwi;
  • Zwiększają ilość dobrego cholesterolu;
  • Uwalniają tlenek azotu z naczyń krwionośnych, co zapobiega rozwojowi miażdżycy.

Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, estrogeny muszą być produkowane w odpowiedniej ilości. Niepożądany stan to i ich nadmiar i ich niedobór. Za dużo estrogenów w organizmie to problemy z wagą (nadmierne tycie), nudności, wymioty, złe samopoczucie, migreny, zaburzenia miesiączkowania, a nawet guzy jajników. Zbyt mała liczba estrogenów to natomiast zaburzenia cykli miesiączkowych oraz problemy z zajście w ciążę.

Kobiecie hormony: progesteron

Progesteron to kolejny ważny żeński hormon. Jego główną rolą jest uregulowanie cyklu miesiączkowego. Jest on niezbędny do wytępienia owulacji, dlatego też jego najwyższe stężenie w organizmie notuje się w drugiej fazie cyklu. Progesteron odpowiada również za przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej oraz pomaga w utrzymaniu ciąży. W przypadku niedoboru progesteronu zaobserwować można nieregularne miesiączki, które czasem są bardzo obfite. Kobiety z małą ilością progesteronu narażone są też na poranienia.

Kobiece hormony: androgeny

Androgeny to mniej znany kobiecy hormon. Wytwarzany jest on przez jajniki i nadnercza. Główną rolą androgenów w organizmie kobiecym jest zapoczątkowanie okresu dojrzewania. To od tych hormonów zależy wygląd naszej skóry, a także popęd seksualny. Androgeny wpływają również na gospodarkę wapniową organizmy, dodają energii i siły do działania, a także zapewniają samopoczucie. W przypadku, gdy w organizmie notuje się ich niedobór, zaobserwować można spadek aktywności i dobrego humoru, przewlekłe zmęczenie, spadek samooceny oraz obniżone zainteresowanie seksem. Niesprzyjający jest również nadmiar androgenów. Objawia się o tym, że u kobiet pojawia się nadmierne owłosienie na twarzy, brzuchu i piersiach, występuje trądzik oraz obniżenie głosu. Na uwadze należy mieć to, że są to charakterystyczne objawy zespołu policystycznych jajników, guzów nadnerczy oraz guzów jajników.

Kobiece hormony: prolaktyna

Prolaktyna jest kobiecym hormonem, które największe znaczenie ma w okresie ciąży. Jej odpowiednie stężenie podtrzymuje funkcjonowanie ciałka żółtego, z którego produkuje się progesteron, czyli żeński hormon niezbędny do utrzymania ciąży. Rola prolaktyny jest również powiększenie gruczołów mlecznych przyszłej matki oraz produkcja mleka. Jak i w przypadku innych kobiecych hormonów szkodliwy dla organizmu jej i jej nadmiar i niedobór. W tym pierwszym przypadku objawami jest ból i nadwrażliwość piersi, mlekotok nawet poza okresem ciąży, zaburzenia cyklu i skąpa miesiączka, spadek ochoty na seks, suchość pochwy, a przez to bolesność stosunków, bezpłodność.

Kobiecie hormony zawsze w normie

Hormony są niezwykle ważne dla prawidłowego działania organizmu. Należy pamiętać, że najlepsza sytuacja jest wtedy, kiedy znajdują się one w normie. Nadmiar hormonów lub ich niedobór niekorzystnie wpływa na przebiegające w organizmie procesy. Na uwadze należy mieć również to, że zaburzenia gospodarki hormonalnej często są efektem poważnych schorzeń. Stąd też po zaobserwowaniu u siebie którego z objawów niedoboru lub nadmiaru hormonu żeńskiego, najlepiej udać się na badania kontrolę. Badania hormonów wykonuje się poprzez testy krwi, a ich wyniki odczytuje endokrynolog. Kobiety powinny pamiętać, że dla prawidłowego wyniku badania nie bez znaczenia jest, w jakim momencie cyklu wykonuje się badania. Istotna jest nawet godzina, bowiem poziom kobiecych hormonów zmienia się w zależności od pory dnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here