Ekologiczne produkty dlaczego warto

Ostatnimi czasy popularne stało się prowadzenie zdrowego trybu życia. Coraz większa część społeczeństwa przywiązuje wagę do metody odżywiania. Nic w tym dziwnego – żywność ekologiczna jest zdecydowanie bardziej wartościowa niż konwencjonalna. Potwierdza to wiele badań naukowych. Dlatego, liczba ekologicznych gospodarstw rolnych nieustannie wzrasta. Zdrowe warzywa i owoce możemy kupić w niemal każdym supermarkecie. Jedni uważają, że jedzenie z tradycyjnych upraw i hodowli pozwoli im cieszyć się dobrym zdrowiem. Z kolei dla innych to kwestia marketingu i snobistycznych zachcianek. Zatem, czy rzeczywiście warto wybierać ekologiczne produkty? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Czym jest żywność ekologiczna?

Terminem żywność ekologiczna określa się wysokiej jakości żywność, pozyskiwana z produktów roślinnych bądź zwierzęcych, które wytwarzane są w ramach rolnictwa ekologicznego. Oznacza to, że podczas produkcji żywności ekologicznej unika się stosowania chemicznych środków ochrony roślin, sztucznych nawozów, regulatorów wzrostu, pestycydów oraz wszelkich dodatków do pasz. Produkty ekologiczne są przede wszystkim bezpieczne, bogate w substancje odżywcze, witaminy, minerały i inne cenne składniki. Nie dostarczają żadnych toksycznych substancji chemicznych, co sprawia, że są gwarantem dobrego i w pełni naturalnego smaku. Warto podkreślić, że ekologiczna żywność jest produkowana bez użycia genetycznie zmodyfikowanych organizmów i nie jest poddawana promieniowaniu jonizującemu. Rolnictwo ekologiczne wyróżnia certyfikat potwierdzający zgodność z rozporządzeniami określającymi dopuszczalne normy i wymagania dotyczącymi uprawy i przetwórstwa.

zdrowe zakupy

Ekologiczne warzywa i owoce

Badania brytyjskich naukowców z Uniwersytetu Newcastle dowiodły, że produkty ekologiczne są znacznie bardziej wartościowe od konwencjonalnych. Przede wszystkim warzywa i owoce ekologiczne zawierają prawie o połowę mniej kadmu, czyli rakotwórczego metalu ciężkiego oraz czterokrotnie mniej pestycydów. Co więcej, odznaczają się mniejszym stężeniem azotu. Warto wiedzieć, że produkty pochodzenia ekologicznego zawierają od 18 do 69% więcej antyoksydantów. Liczne testy wykazały, iż warzywa i owoce organiczne zwykle odznaczają się większą zawartością witaminy C, niezbędnych minerałów i składników odżywczych oraz przeciwutleniaczy. Potwierdzeniem, że dany produkt jest w 100% ekologiczny są certyfikaty BIO – Takie produkty dostępne są np. w sklepie Delikatesy z Natury. Niewątpliwie, ich kluczową zaletą jest bardzo dobra jakość. Produkty pochodzące z upraw ekologicznych mają atrakcyjniejszy zapach i smak. Wybierając taką żywność możemy mieć pewność, iż nie zawiera ona szkodliwych chemikaliów ani pestycydów używanych często w standardowej uprawie roślin.

Gospodarstwa produkujące żywność ekologiczną przechodzą szczegółową kontrolę. Pilnuje się, aby spełniały one najwyższe standardy – zwłaszcza w sezonie zbiorów. Spożywanie w nadmiarze konwencjonalnych, skażonych chemikaliami produktów może być przyczyną uczuleń, nietolerancji pokarmowych, czy problemów z układem pokarmowym. Ma to również wpływ na zaburzenia neurologiczne i inne dolegliwości. Owoce i warzywa, które szczególnie absorbują rolnicze chemikalia to w głównej mierze owoce letnie, tj. morele, brzoskwinie, jabłka, truskawki, wiśnie, winogrona i gruszki oraz warzywa – szpinak, sałata, ziemniaki, marchew i papryka. Dlatego warto kupować je z plantacji ekologicznych, aby były w pełni bezpieczne dla zdrowia.

zdrowa żywność

Ekologiczne mięso

Niewątpliwie, mięso pochodzące z ferm przemysłowych zawiera znacznie mniej składników odżywczych, niż to pochodzące od zwierząt hodowanych na ekologicznych gospodarstwach. Zwierzęta te zwykle mają zapewnione lepsze warunki, a więc dostęp do świeżego powietrza oraz przestrzeń, w której mogą swobodnie się poruszać. Bardzo istotny jest także sposób żywienia. Do karmienia kurczaków, świń i krów z chowu masowego najczęściej wykorzystuje się soję, co sprawia, że mięso zawiera spore ilości tłuszczu. Im zwierzęta mają większy dostęp do otwartego środowiska, gdzie mogą żywić się naturalnymi roślinami oraz mieszaną karmą, tym zdrowsza jest pochodząca od nich żywność.

Kurczaki z wolnego wybiegu zawierają aż ponad 50% mniej tłuszczu, niż te z przemysłowych ferm drobiu. Ponadto, w takim mięsie znajduje się zaledwie 1/5 DHA, czyli jednego z kwasów Omega 3. Podobnie jagnięcina – ta z chowu pastwiskowego w składzie zawiera więcej kwasów tłuszczowych, niż mięso z ferm przemysłowych. Wołowina pochodząca od krów pasących się na pastwiskach zawiera więcej witaminy E i zdrowego beta-karotenu od mięsa krów chowanych w ciasnych pomieszczeniach, karmionych zbożami lub soją. Wszystko za przyczyną tego, iż świeża pasza tj. trawa, czy liście zawiera zdecydowanie więcej ALA – bardzo ważnego składnika kwasów tłuszczowych Omega 3 niż ziarno. Ekologiczne mięso wieprzowe obfituje zarówno w witaminę E, jak i żelazo, a także wspomniane wcześniej kwasy Omega 3. Wyroby wędliniarskie, które znajdziemy na sklepowych półkach w większości przypadków pochodzą z masowego uboju zwierząt, gdzie producenci z pewnością nie przywiązywali wagi do jakości hodowli, opieki weterynaryjnej i warunków życia. Takie mięso jest bowiem tłuste i uboższe w cenne składniki odżywcze. Jeśli zależy nam na zdrowym mięsie, powinniśmy wybierać wyłącznie sprawdzonych dostawców, którzy dokładają starań, aby wyroby odznaczały się najwyższą jakością.

Żywność ekologiczna – dlaczego warto?

Nie ulega wątpliwości, że żywność ekologiczna sprzyja środowisku. Stosowanie naturalnych nawozów korzystnie wpływa na jakość gleby i skutecznie chroni nawet najmniejsze organizmy żyjące na terenach upraw. Rolnictwo ekologiczne wspiera ekosystem, dzięki czemu możemy mieć pewność, że wybierając produkty bio przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego. Produkty ekologiczne charakteryzują się zbilansowaną zawartością składników odżywczych, co pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka. Wiele badań naukowych wykazało, że mają one wyższą zawartość związków o charakterze antyoksydacyjnym. Z tego wynika, iż systematyczne spożywanie ekologicznych warzyw i owoców jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ograniczenia zachorowań na choroby dietozależne i ogólną poprawę stanu zdrowia.

Rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne w szczególny sposób dbają o dobrostan zwierząt. Uwzględniają ich podstawowe potrzeby w zakresie żywienia, warunków bytowania, przewozu oraz humanitarnego uboju. Chów zwierząt odbywa się w taki sposób, aby mogły one żyć i rozwijać się w bezstresowych, w pełni dostosowanych do ich potrzeb warunkach. Wiadome jest, że nie mogą one przebywać w zamknięciu – rolnicy muszą zapewnić teren służący swobodnemu poruszaniu się. W obecnych czasach, aby mieć pewność, że wybrana żywność naprawdę jest zdrowa, musi pochodzić z certyfikowanych upraw ekologicznych. Tylko produkty uprawiane metodami ekologicznymi czy mięso pozyskiwane ze zwierząt może nam zagwarantować, że nasz organizm z powodzeniem przyswoi potrzebne mu składniki o doskonałej jakości, które posłużą naszemu zdrowiu.

Podsumowanie

Nie bez przyczyny mówi się, że jesteś tym, co jesz. W trosce o nasze zdrowie powinniśmy dokonywać świadomych wyborów i zwracać uwagę na to, co dostarczamy swojemu organizmowi, dlatego wybierajmy jak najlepsze i jak najzdrowsze produkty. Żywność ekologiczną, poza walorami zdrowotnymi, bardzo często uważamy za smaczniejszą, pełniejszą smaku i aromatu. Robiąc zakupy powinniśmy jednak uważać na tzw. “podróbki” ekologicznej żywności. Pamiętajmy, że na żywności ekologicznej powinny znaleźć się takie nazwy jak bio lub eko oraz stosowane oznakowanie i certyfikat zatwierdzający, iż produkt jest zgodny z ekologicznymi standardami oraz wymogami Unii.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here