Egzema – alergeny i stres powiększają wypryski

0
2104

Wyprysk atopowy, znany również jako atopowe zapalenie skóry lub egzema, jest częstym schorzeniem skóry dotykającym 10-15% dzieci, ale nie omija również dorosłych. Charakteryzuje się stanem zapalnym skóry połączonym z intensywnym swędzeniem – na skórze powstają nadżerki, pęcherzyki, grudki, rumień. Choroba pojawia się zwykle w pierwszym roku życia, a około 80% osób cierpiących na tę chorobę wyrasta z niej w wieku średnim. Niestety, nie możemy przewidzieć, kto z niej wyrośnie , a kto wkroczy z nią do dorosłego życia. Ważne jest, aby zrozumieć, że leczenie nie wyleczy egzemy, ale może ją kontrolować w celu poprawy jakości życia. Przede wszystkim należy wyeliminować czynniki, które zaostrzają objawy egzemy, takie jak stres i alergeny. Jak łagodzić objawy atopowego zapalenia skóry?

Egzema – niejasne powody występowania uciążliwego schorzenia

Wyprysk atopowy jest nietypową odpowiedzią na substancje napotykane w życiu codziennym, które normalnie można by uznać za nieszkodliwe, takie jak roztocza kurzu domowego, pleśnie pyłkowe czy sierść zwierząt domowych.

Wypryski powstające na skórze w związku z egzemą nie mają jednego, określonego miejsca, na którym stale występują. Egzema „przemieszcza się” po ciele i może pojawić się na twarzy, łokciach, dłoniach, tylnej części kolan, nadgarstkach lub stopach.

Nie jest znana stuprocentowa przyczyna pojawiania się egzemy, najprawdopodobniej w taki sposób na czynnik drażniący reaguje systemu immunologiczny danej osoby. Obserwuje się również zaostrzenie bądź ustępowanie objawów pod wpływem zimnej lub ciepłej temperatury. Należy mieć na względzie, iż egzema nie jest chorobą zaraźliwą.

Egzema egzogenna – czynniki drażniące i alergiczne

Czynniki występujące w środowisku mogą powodować powstawanie atopowego zapalenia skóry. Dzielimy je na czynniki szkodliwe oraz czynniki alergiczne, wywołujące zmiany na skórze u osób z predyspozycją alergiczną.

Jako czynniki szkodliwe (drażniące) można wymienić chociażby: kwasy, mydła, detergenty, substancje chemiczne.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry to najczęściej występujący rodzaj egzemy, a może być spowodowane przez około 4 tysiące substancji chemicznych. Uczulają najczęściej metale (np. kobalt, nikiel), mieszanki zapachowe z kosmetyków czy środki konserwujące.

Stres a egzema

Badania wykazały, że na pojawianie się egzemy wpływ ma również stres. Niestety, stresujące sytuacje w życiu wywołane pracą czy życiem codziennym są czynnikiem wypryskogennym. Kluczowym sposobem na ustąpienie objawów egzemy jest próba opanowania stresu, ale jak tego dokonać?

  • Wysypiaj się: długi sen zdecydowanie pomaga obniżyć poziom stresu. Jeśli swąd skóry nie pozwala Ci zasnąć weź przed snem kojący, letni prysznic bądź zażyj przepisany przez lekarza środek łagodzący dyskomfort na skórze.
  • Znajdź wsparcie u rodziny, przyjaciół lub ludzi z tym samym problemem co ty: warto rozmawiać o swoich problemach z bliskim osobami, to one mogą udzielić ci niezbędnego wsparcia, nie przejmuj się wyglądem swojej skóry zajętej egzemą, wartościowi ludzie nie będą mieli problemu z twoim schorzeniem – przecież nie jest zaraźliwe. Poszukaj w okolicy bądź online grupy wsparcia osób cierpiących na egzemę. Wymiana opinii na takich forach często przynosi korzyści w postaci nowych rad dotyczących pielęgnacji skóry z wypryskami lub po prostu masz świadomość, iż nie jesteś jedyną na świecie osobą z takim problemem, co może działać kojąco i zmniejszać stres.
  • Naucz się relaksować: znajdź zajęcie, które najlepiej wpływa na twoje zrelaksowanie się. Może to być joga, dobry film, książka, muzyka, taniec, śpiew, zakupy lub co tylko chcesz. Relaks ma zbawienny wpływ na zmniejszenie poziomu stresu. Dobrym pomysłem może być także pisanie o tym, co czujesz np. na blogu bądź w prywatnym pamiętniku. Często zmierzenie się ze swoimi myślami i przeczytanie ich później na kartce daje rewelacyjne efekty. Spróbuj.
  • Rusz się: ćwiczenia zdecydowanie obniżają poziom stresu. Wybierz formę aktywności, którą lubisz, np. spacery, pływanie, jazda na rowerze, spokojny fitness w domu, bardziej energiczny fitness na zajęciach grupowych, gra w tenisa, siatkówkę. Jeśli aktywność fizyczna i pocenie się drażni twoją skórę, koniecznie zaraz po zakończonym treningu weź letni prysznic w celu złagodzenia objawów.

Jak pielęgnować skórę zajętą przez egzemę?

W egzemie bardzo ważne jest, aby skóra nie stała się zbyt sucha. Pomaga to zmniejszyć swędzenie i stany zapalne oraz zapobiega zgrubieniom skóry (lichenifikacji). Badania sugerują również, że dobra pielęgnacja skóry może zmniejszyć zapotrzebowanie na produkty steroidowe. Ostre wysypki (nawroty) są leczone dodatkowymi kremami przeciwzapalnymi, na przykład zawierającymi steroidy.

Skóra dotknięta egzemą wymaga szczególnej, wyjątkowej ochrony i pielęgnacji. Poza wyłączeniem z diety produktów alergennych, należy stosować się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim pożegnaj się z długimi kąpielami w gorącej wodzie. Dla skóry zajętej egzemą zdecydowanie lepszy będzie w miarę szybki prysznic w letniej wodzie. Po kąpieli nawilżaj dokładnie skórę odpowiednimi produktami, najlepiej jeśli będą to kosmetyki hipoalergiczne bez dodatku mydła. Nieodłącznym elementem egzemy jest uszkodzenie płaszcza lipidowego skóry, dlatego postaraj się używać środka uzupełniającego poziom lipidów, walczącego ze swędzeniem skóry i podrażnieniami. Wybieraj kosmetyki jak najbardziej naturalne, nie zawierające parabenów. Takie środki pomogą ci złagodzić swąd tym samym przynosząc ulgę wrażliwej skórze.

[Głosów:3    Średnia:1.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here