Dowiedz się, dlaczego warto jeść drób i jak smacznie przyrządzić kurczaka

0
2074

Mięso znajduje się na górze piramidy żywieniowej, nie oznacza to jednak, że trzeba je wyeliminować z diety. Jest świetnym źródłem białka, ale niestety to czerwone, ma jednocześnie dużą ilość tłuszczu. Warto zastąpić je więc drobiem, który nie tylko ma mniejszą kaloryczność, ale bogaty jest w wiele wartości odżywczych. Sprawdź, dlaczego warto jeść kurczaka i jak go smacznie przyrządzić.

Nie musisz rezygnować z mięsa

Zdrowy tryb życia, to prawidłowa dieta i aktywność fizyczna. Powinniśmy pić dużo wody, często sięgać po warzywa i owoce, a zamiast auta wybierać rower lub spacerować. Posiłki powinny być bogate w witaminy i wartości odżywcze, tak, aby dieta była zbilansowana i dostarczała organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie wyeliminować z diety mięso. Jest ono świetnym źródłem białka oraz żelaza, niestety ma także dużą ilość tłuszczu. Dobrym zastępstwem dla tego pochodzenia wieprzowego lub wołowego, będzie drób.

Mięso można podzielić na dwie grupy: czerwone i białe. To drugie ma zdecydowanie mniejszą zawartość tłuszczu i o wiele więcej korzystnych dla organizmu, kwasów tłuszczonych nienasyconych. Czerwone mięso może podnosić stężenie cholesterolu we krwi, a co za tym idzie – powodować miażdżycę, choroby serca, a nawet zawał. W 100 g mięsa wieprzowego, znajduje się około 260 kcal, drób jest zdecydowanie mniej kaloryczny. Większość tłuszczu, znajduje się w skórce, dlatego warto usunąć ją przed przyrządzeniem dania z drobiu. Około 100 g piersi z kurczaka, to tylko 100 kcal, a w udzie (oczywiście bez skórki) około 130 kcal. 

Wartości odżywcze drobiu

Drób jest źródłem wielu minerałów, takich jak cynk, selen, fosfor, magnez, potas, a także żelazo. Organizm ludzki nie produkuje tych składników, dlatego tak ważne jest, aby mu ich dostarczyć. Nie można jednak zapominać, o witaminach z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są odpowiedzialne za prawidłowe procesy biochemiczne, a ich niedobór może znacząco odbić się na naszym zdrowiu. Działają bowiem na cały nasz organizm – serce, skórę, nerwy, układ naczyniowy, a także mięśnie. Ważna jest również regularność ich dostarczania, ponieważ organizm nie ma zdolności magazynowania witamin z grupy B (wyjątkiem jest B12). Rozpuszczają się one bardzo łatwo w wodzie, przez co wydalane są wraz z moczem.

Jedną z witamin z grupy B, które występują w kurczaku, a także bierze udział w wielu procesach w organizmie, jest B6. Wspomaga ona pracę serca i produkcję krwinek czerwonych, ma wpływ na ciśnienie krwi, a także sprawia, że układ nerwowy działa poprawnie. Może również łagodzić objawy PMS i pomagać w leczeniu niedokrwistości, uczestniczy bowiem w produkcji hemoglobiny, hormonów i enzymów. Witaminy z grupy B, mają dużą rolę w procesie wytwarzania np. serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia. Wydzielana jest ona w podwzgórzu i ma wpływa na zasypianie, dobry nastrój, libido, czy apetyt. Warto więc dbać o prawidłowy poziom witamin z grupy B. W jednej średniej wielkości piersi z kurczaka, znajduje tyle witaminy B6, że można pokryć aż 80-85% dziennego zapotrzebowania.

Podaj dziecku kurczaka zamiast czerwonego mięsa

Mięso w diecie dorosłych powinno się ograniczać, z powodu wysokiej zwartości tłuszczu. Zamienienie go na drób, pozwoli zmniejszyć kaloryczność, ale jednocześnie dostarczy dużej ilości białka. W przypadku dzieci, trzeba pamiętać o tym, że ich organizmy potrzebują tłuszczu, ponieważ jest on składnikiem metabolicznym, ale także budulcowym. Zapotrzebowanie na składniki energetyczne, wzrasta już po 6. miesiącu życia dziecka, ponieważ zaczyna ono intensywnie rozwijać, a co za tym idzie, zwiększać aktywność ruchową. Szacuje się, że dziecko, które skończyło rok, aż 50% swojej energii, pożytkuje na aktywność fizyczną, 45% na metabolizm, a jedynie 5% na wzrost.

Drób jest bogaty w wartości odżywcze, ale jednocześnie lekkostrawny, dzięki czemu świetnie zastąpi czerwone mięso. Włókna kurczaka są nie tylko cieńsze, ale również krótsze, co sprawia, że jest delikatniejszy dla dziecka. Trzeba jednak pamiętać, by najmłodszym podawać chude mięso, bez skórki, ale także zastępować wędliny takie jak salami, czy baleron, tymi z kurczaka i indyka. Trzeba również ograniczać spożycie produktów przetworzonych, gdyż te zawierają dużą ilość tłuszczów nasyconych, substancji dodatkowych, a także soli. Światowa Organizacja zdrowia alarmuje, że spożycie tej ostatniej substancji, jest zdecydowanie za duże. Warto więc ograniczyć jej spożycie do 5 g na dobę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kurczaka?

Przepisów na kurczaka jest wiele, warto jednak pamiętać, aby przede wszystkim prawidłowo wybrać mięso. Nie każdy będzie smakował dobrze, a wpływ na to ma wiele czynników. Musimy wziąć pod uwagę metody hodowli, rodzaj karmy, który podawany jest kurczakom, ich gatunek, a także długość chowu. Ważne, by hodowca zapewniał zwierzętom dostęp do świeżego powietrza, a także karmił je zbożami i nasionami wysokobiałkowymi, oleistymi. Chów powinien być dłuższy, niż kilka tygodni, dzięki czemu drób będzie miał więcej białka, witamin, a także składników mineralnych. Więcej o odpowiednim wyborze kurczaka można znaleźć w tym wpisie blogowym: https://www.swfg.pl/dlaczego-trzeba-jesc-drob/.

Pierś z kurczaka nie musi być sucha!

W książkach kucharskich i w sieci znajdziemy wiele przepisów z wykorzystaniem piersi z kurczaka. Trzeba jednak pamiętać, by prawidłowo ją przyrządzać. Nie powinniśmy jej za długo smażyć lub piec, bo wtedy nawet najlepszy przepis na kurczaka, może okazać się bezwartościowy. Świetnym pomysłem jest grillowanie piersi z kurczaka, dzięki temu sok pozostanie w środku, mięso będzie soczyste, a smak niesamowity. Prostym przepisem na pierś z kurczaka, z wykorzystaniem właśnie tej metody, jest makaron w kremowym sosie ze szparagami. Wystarczy wykorzystać ulubiony makaron, śmietankę, trochę cebuli i czosnku, a także obgotowane w słonej wodzie szparagi. Można dodać suszone pomidory, kapary i orzeszki pinii i doprawić do smaku. Kolejnym krokiem jest grillowanie piersi z kurczaka, wcześniej zamarynowanej w oliwie i ziołach. Mięso, powinno być poddawane obróbce termicznej nie dłużej, niż 5 minut z każdej strony, w innym wypadku będzie suche i niesmaczne.

Upiecz kurczaka w całości – przepisy

Przepisy na kurczaka powinny być proste i łatwe w przygotowaniu. Mięso jest delikatne i łatwo pozbawić go naturalnego smaku i aromatu, a to on ma być gwiazdą na stole. Jest wiele przepisów na kurczaka pieczonego w całości, to metoda, która pozwoli cieszyć się pysznym smakiem mięsa i dodatkowo wygląda bardzo efektownie. Można przyrządzić kurczaka w ziołach, na piwie lub na ruszcie. Trzeba jednak pamiętać o tym, by piec go na tyle długo, aby nie był surowy i na tyle krótko, aby zachował soczystość. W najlepszych przepisach z kurczakiem, znajdziesz dokładne wskazówki dotyczące przygotowania, przyjmuje się jednak, że czas pieczenia kilograma kurczaka, to około godziny. Kierując się tą zasadą, przygotujesz pyszne danie dla całej rodziny.

Jeśli chcesz znaleźć pyszne przepisy na kurczaka, koniecznie musisz odwiedzić tę stronę z recepturami na dania z drobiu: https://zagrodowy.pl/przepisy/.

Nie zapominaj również o dodatkach, mięso powinno być podawane w towarzystwie warzyw. Możesz upiec je w piekarniku razem z kurczakiem, dzięki czemu przesiąknie jego aromatem. Do naczynia można włożyć marchewkę, pietruszkę i ziemniaki, polać je lekko oliwą i posypać grubą solą. Ciekawym połączeniem mogą być także bataty, seler lub buraki. Jeśli nie przepadasz za pieczonymi warzywami, możesz przygotować surówkę np. z kapusty. Przepis na kurczaka wcale nie musi być nudny, wszystko zależy od wyobraźni kucharza.

Źródła:

  • https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/czy-warto-jesc-mieso-wady-i-zalety-jedzenia-miesa-aa-ioFF-XmjX-KPff.html
  • https://zagrodowy.pl/warto-wiedziec/wartosci-odzywcze-drobiu/
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/2659,witaminy-z-grupy-b-naturalne-rlda-rola-w-organizmie-skutki-awitaminozy.html
  • http://www.medonet.pl/zdrowie,witamina-b6—wlasciwosci,artykul,1726949.html
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/2283,Zywienie-a-rozwoj-dziecka-w-pierwszym-roku-zycia.html
  • https://ncez.pl/zywienie-w-placowkach-edukacyjnych/zasady-zdrowego-zywienia/mieso–ryby–nasiona-roslin-straczkowych-i-jaja-w-zywieniu-dzieci-i-mlodziezy–praktyczne-wskazowki-
  • https://www.who.int/mediacentre/news/notes/2013/salt_potassium_20130131/en/
  • https://zagrodowy.pl/warto-wiedziec/kurczak-to-kurczak-czy-kazdy-smakuje-tak-samo/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here