Bez tlenu organizm człowieka może przetrwać zaledwie nieco ponad 4 minuty – po upływie tego czasu w mózgu dochodzi do niedotlenienia, obumarcia komórek kory mózgowej, zatrzymania akcji serca i, w przypadku braku specjalistycznej pomocy medycznej, do zgonu. Dlatego tak ważne jest, aby każdy pacjent cierpiący na choroby podnoszące ryzyko nagłego zatrzymania akcji oddechowej, miał dostęp do profesjonalnych metod leczniczych o wysokiej skuteczności. A jedną z nich jest domowa terapia tlenem przy użyciu koncentratora tlenu.

Koncentrator tlenu – zastosowanie

Wśród wskazań do domowego leczenia tlenem znajdują się choroby takie jak:

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
  • choroby nowotworowe,
  • astma,
  • niewydolność krążeniowa,
  • mukowiscydoza,
  • uszkodzenia tkanki płuc w wyniku przebytych chorób, np. gruźlicy.

Pacjent kwalifikowany jest do tlenoterapii przewlekłej na podstawie wyników badania gazometrii krwi tętniczej, która pozwala określić poziom jej natlenowania, a więc dokonać obiektywnej oceny wydolności oddechowej pacjenta. U chorych pacjentów, u których stwierdzono ciśnienie parcjalne na poziomie 60 mmHg lub niższym, świadczącym o niewydolności oddechowej, stosuje się metodę domowego leczenia tlenem, czyli tlenoterapii przewlekłej. 

mężczyzna podczas tlenoterapii

Terapia tlenowa jest pomocna także w innych przypadkach:

  • klasterowych bólów głowy,
  • osób uprawiających sporty,
  • zaburzeń erekcji,
  • osób zmagających się z nadwagą – dzięki przyspieszeniu i usprawnieniu krążenia krwi w organizmie,
  • osób pragnących usunąć toksyny z organizmu i zrzucić zbędne kilogramy.

Czym jest DLT?

Domowa terapia tlenem jest terminem oznaczającym metodę leczenia polegającą na uzupełnieniu poziomu tlenu we krwi i organizmie pacjenta dzięki zastosowaniu koncentratora tlenu. Czym są koncentratory, jakie efekty można uzyskać dzięki ich stosowaniu, i w jaki sposób ich używać?

koncentrator tlenu wynajem Warszawa

Koncentratory to urządzenia, których zadaniem jest dostarczanie pacjentowi powietrza o zwiększonej zawartości tlenu, a ta metoda nosi nazwę terapii tlenowej. W powietrzu atmosferycznym tlenu jest około 21%. Koncentrator pobiera powietrze atmosferyczne, wyizolowuje z niego tlen, koncentruje go i takie powietrze dostarcza do dróg oddechowych pacjenta za pomocą specjalnej maski. Leczenie metodą tlenoterapii odbywa się w domu pacjenta, co ma niezwykle pozytywny wpływ na jego samopoczucie i komfort psychiczny. Trzeba pamiętać, że znaczna większość pacjentów cierpiących na objawy niewydolności oddechowej musi być leczona do końca życia – dzięki możliwości leczenia w domu pacjent nie musi być skazany na dożywotni pobyt w szpitalu. Takie wyjście ma wiele zalet:

  • obniża poziom stresu chorych,
  • zmniejsza ryzyko pojawienia się depresji i ataków lęku,
  • umożliwia podjęcie lekkiej pracy i zachowania umiarkowanej aktywności fizycznej.

Stan chorego leczonego przy pomocy tlenoterapii w warunkach domowych poprawia się znacznie szybciej niż w przypadku pacjentów leczonych na oddziałach szpitalnych, a komfort jego życia jest nieporównywalnie wyższy. Oczywiście leczenie przebiega pod regularną kontrolą lekarza pulmonologa. Tlenoterapia pozwala na osiągnięcie następujących skutków terapeutycznych:

  • poprawia komfort oddychania pacjenta,
  • podnosi wydolność fizyczną,
  • reguluje nadciśnienie tętnicze,
  • obniża hematokryt,
  • przyczynia się do zapobiegania chorobie zakrzepowo – zatorowej,
  • stabilizuje układ nerwowy.

Obecnie pacjenci cierpiący na choroby płuc mają doskonały dostęp do sprzętu służącego do DLT. Trzeba jednak pamiętać, aby nie mylić koncentratora z respiratorem. Koncentrator to urządzenie wspomagające, a nie zastępujące oddech. Na rynku dostępne są różne ich typy:

  • stacjonarne – to urządzenia o wymiarach mniej więcej nocnej szafki i wadze około 20 – 22 kg. Ich stosowanie jest więc możliwe wyłącznie w domu pacjenta. Dostarczają tlenu z wydajnością od 1 do 5 litrów na minutę, wbudowane oprogramowanie bardzo precyzyjnie reguluje jego podaż. Urządzenia te wyposażone są w kółka, dzięki którym pacjent może swobodnie przesuwać je pomiędzy pomieszczeniami. Do tego istnieje możliwość dokupienia długiego przewodu łączącego koncentrator z maską, dzięki któremu nie trzeba ciągnąć za sobą koncentratora;
  • przenośne – polecane są wszystkim pacjentom, którzy pragną cieszyć się aktywnością fizyczną, uczestniczyć w życiu swojej społeczności i rodziny czy brać udział w wydarzeniach kulturalnych. Przenośne urządzenie waży około 2,7 kg i wyposażone jest w baterię pozwalającą na ok. 7 – 8 godzin nieprzerwanej pracy. Dodatkowo mają wbudowane gniazdo do ładowania w samochodzie. Praktyczna torba na ramię lub plecak sprawiają, że można je zabrać ze sobą wszędzie.

Koncentrator tlenu – jak używać?

Stacjonarne koncentratory tlenu podają powietrze w sposób ciągły jako nieprzerwany strumień powietrza o wysokiej zawartości tlenu. Natomiast urządzenia przenośne, poza trybem ciągłym, mają jeszcze dwa inne – pulsacyjny i nocny. Ich najważniejszą cechą jest podawanie tlenu w chwili wykrycia wdechu. Tryb nocny dodatkowo odznacza się podawaniem łagodniejszego strumienia powietrza, który nie zaburza snu osoby poddawanej terapii. Ponadto, jeśli koncentrator przez dłuższą chwilę nie wykryje oddechu, automatycznie uruchomi tryb ciągły. Zapewnia to choremu poczucie bezpieczeństwa.

Kupując koncentrator tlenu należy brać pod uwagę nie tylko jego wydajność i wymiary, ale także tryb życia i potrzeby chorego. Obecnie można wypożyczyć nowoczesne modele zarówno stacjonarne jak i przenośne. To doskonałe wyjście dla tych osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup urządzenia, ale również dla tych, które docelowo planują zakup, ale chcą przetestować różne typy i wybrać model idealnie dopasowany do użytkownika.

Kupując lub wypożyczając koncentrator tlenu należy pamiętać również o wyborze odpowiedniej maski lub wąsów. Które z nich jest lepsze? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Wąsy z pewnością pozwalają na zachowanie większej swobody, na przykład w czasie rozmowy. Z drugiej jednak strony w nocy mogą się przesuwać, a wtedy brak jest efektu terapeutycznego. Dlatego też warto spróbować i wąsów i maski albo używać ich zamiennie, w zależności od sytuacji.

Terapia tlenowa służy więc nie tylko do leczenia przewlekłej choroby płuc, ale istnieje także kilka innych sytuacji, w których tę metodę warto wykorzystać.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here