Jak dobrać kosmetyki dla cery wrażliwej?

0
1818

Cera wrażliwa należy do tych wymagających i trudnych w pielęgnacji. Aby była ona piękna, świeża i zdrowa trzeba poświęcić jej dużo czasu. Z racji tego, że reaguje ona na różne składniki podrażnieniami czy zaczerwieniami konieczne jest dobranie odpowiednich kosmetyków do cery wrażliwej. Tylko one zagwarantują, że skóry się nie uszkodzi, a wręcz przeciwnie preparaty poprawią jej stan. Zobacz, jak dobrać kosmetyki do cery wrażliwej oraz jak pielęgnować ten rodzaj skóry.

Czym jest cera wrażliwa?

Cera wrażliwa to jeden z typów skóry wyróżniany przez dermatologów. Jest ona wymagająca i skora do podrażnień oraz uczuleń. W większości przypadków nadmiernie reaguje na różnego rodzaju preparaty kosmetyczne oraz zawarte w nich składniki. To jaka będzie reakcja cery wrażliwej na dany kosmetyk trudno przewidzeń. Trzeba przy tym zaznaczyć, że cera wrażliwa podrażniona może być nie tylko przez substancje kosmetyczne, ale i czynniki zewnętrzne np. pogodowe czy zanieczyszczenie środowiska. Reakcja na nie jest zawsze indywidualna. To dodatkowo wzmacnia problematyczność cery wrażliwej i trudność dobrania do niej kosmetyków.

Jak rozpoznać cerę wrażliwą?

Objawy cery wrażliwej w wielu przypadkach widoczne są gołym okiem. Warto jednak wspomnieć, że do nich dochodzą jeszcze symptomy, które odczuwalne są tylko przez właścicielkę tego typu skóry. Do zauważalnych objawów cery wrażliwej należy zaczerwienienie, nadmierne łuszczenie się, obrzęk oraz suchość. Objawom tym może towarzyszyć swędzenie, pieczenie, kłucie, mrowienie oraz nadmierne ściągniecie skóry (tych objawów nie da się zauważyć i są one subiektywne). Intensywność każdego z tych objawów u różnych osób może być inna i ma to związek z receptorami w skórze przesyłającymi sygnały do mózgu informujące do toczącym się procesie zapalnym.

Typy skóry wrażliwej

Aby móc dobrze dobrać kosmetyki do cery wrażliwej nie tylko trzeba stwierdzić jej występowanie, ale i określić jej dokładny typ. Typy cery wrażliwej wyróżnione są w klasyfikacji SERIES i dzielą się na:

  • typ I – objawy to rumień związany z emocjami i sytuacjami stresującymi, nagłą zmianą temperatury, dietą, piciem alkoholu;
  • typ II – objawy to rumień i uczucie sięgnięcia, któremu towarzyszy łuszczenie się skóry; objawy te są reakcja na niekorzystne warunki atmosferycznej;
  • typ III – objawy to wystąpienie mrowienia, uczucia ściągnięcia oraz zaczerwienienia po zastosowaniu kosmetyku;
  • typ IV – objawy to zaczerwienienie skóry związane z menstruacją.

Jakie kosmetyki stosować do skóry wrażliwej?

Jednym z elementów podrażniających skórę wrażliwą są kosmetyki oraz składniki znajdujące się w nich. Stąd też niezwykle ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków do cery wrażliwej. Aby nie podrażniać skóry, najlepiej jest stosować preparaty apteczne przeznaczone do tego typu skóry. Sprawdza się tez kosmetyki do skóry nadaktywnie lub atopowej. Powinny one być tworzone we współpracy z dermatologami i posiadać atesty instytutów dermatologicznych. W składzie kosmetyków do cery wrażliwej nie powinno być substancji drażniących oraz kompozytów zapachowych. Najlepiej jest wybierać kosmetyki z jak najmniejszą ilością składników czynnych, wtedy minimalizuje się ryzyko podrażnienia skóry.

Kosmetyki do skóry wrażliwej – co powinno znaleźć się w kosmetyce?

Kosmetyki do skóry wrażliwej to przede wszystkie te, które pozwolą na jej właściwą codzienną pielęgnację. Must have kosmetyczki osób ze skórą wrażliwą jest:

  • płyn micelarny, który będzie wykorzystywać się mycia oraz wykonywania demakijażu; w aptekach można znaleźć płyny mineralne do skóry wrażliwej, które są delikatniejsze niż te standardowe;
  • krem do twarzy na dzień, który będzie chronił przed czynnikami zewnętrznymi; krem do skóry wrażliwej powinien mieć SPF min. 15; dodatkowo zalecane jest, aby stosować krem z filtrem fizycznym, który będzie się osadzał na powierzchni skóry, a nie wnikał jak filtr chemiczny;
  • krem do twarzy na noc, który będzie posiadał właściwości łagodzące i regenerujące;
  • peeling enzymatyczny, który rozpuszcza wiązania między martwymi komórkami naskórka, a nie intensywnie je ścierał jak w przypadku innych peelingów do twarzy;
  • maseczka do twarzy łagodząca rumień i wzmacniające skórę.

Warto również pamiętać, aby do skóry wrażliwej wybierać kosmetyki w szczelnych opakowaniach i z aplikatorami. Dzięki temu będzie można uwolnić odpowiednią porcję kosmetyku i nie będzie się narażać, że kosmetyk w opakowaniu zostanie zakażony bakterią, co dodatkowo podrażni skórę.

Kosmetyki do cery wrażliwej – o czym pamiętać?

Kupując kosmetyki do cery wrażliwej, należy pamiętać, aby nie stawiać na zbyt silne preparaty. Nie wskazane są te zawierające kompleksy odmładzające czy składniki bardzo aktywne jest witamina C lub retinol. Niewskazane jest też mieszanie różnych kosmetyków np. dwóch rodzajów kremów i nakładanie ich jeden po drugim, aby dodatkowo nawilżyć skórę. Takie mieszanki mogą znacznie zaszkodzić cerze i powodować występowanie zaczerwień czy krost wysypkowych. Warto również trzymać się wybranych kosmetyków do cery wrażliwej (o ile nie podrażniły one skóry) i dać im czas, aby mogło ujawnić się ich działanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here