Zakrzepica żylna to choroba wieku średniego i starszego. Zazwyczaj cierpią na nią osoby po 60 roku życia. Wynika to z tego, że wraz z wiekiem ściany żył stają się coraz mnie elastyczne oraz grubsze. Powoduje to występowanie zakrzepów. Trzeba jednak zaznaczyć, że coraz częściej z zakrzepicą żylną borykają się młode osoby. U nich występuje one w odpowiedzi na nadmierną otyłość czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Choroba ta często towarzyszy także innym schorzeniom. Zobacz, jakie są przyczyny i objawy zakrzepicy żylnej oraz jak się ją leczy.
Przyczyny zakrzepicy żylnej
Oprócz wieku jako przyczyny zakrzepicy żylnej wymienia się także zbyt dużą wagę ciała, przyjmowanie leków hormonalnych, szczególnie tych antykoncepcyjnych, choroby takie jak nowotwory, reumatyzm czy schorzenia powiązane z układem schorzenia. Do zakrzepicy żylnej może również dojść w wyniku prowadzenie nieodpowiedniego trybu życia. Zbyt ciasne ubrania blokujące krążenie krwi, zakładanie nogi na nogę to tylko jedne z niewielu złych nawyków, które przyczyniają się do drętwienia kończyn, a następnie powstawania zmian w żyłach i naczyniach krwionośnych. Do pozostałych złych nawyków wpływających na wystąpienie zakrzepicy żylnej wpływa: brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, odwodnienie organizmu, zła dieta bogata w cukier i tłuszcze.
Jakie są objawy zakrzepicy żylnej?
Zakrzepica żylną jest dość podstępną chorobą. W pierwszym stadium zazwyczaj nie daje żadnych widocznych objawów. Jednak dokładnie obserwując własne ciało, można zauważyć symptomy przepowiadające chorobę. Typowym objawem zakrzepicy żył jest ból nóg występujący podczas chodzenia oraz stania. Bardzo często dolegliwościom bólowym towarzyszy też obrzęk, głównie przy kostkach i udach. Przy zakrzepicy żylnej występuje również dość charakterystyczna skóra. W miejscu pojawienia się zakrzepów skóra jest napięta, gładka, zaczerwieniona, a w niektórych przypadkach nawet sina. Chory może zauważyć u siebie tez objawy dodatkowo takie jak gorączkę, przyspieszone tętno czy tachykardię.
Wymieniając objawy zakrzepicy żylnej, warto nadmienić, że jej symptomem nie są żylaki. Wynika to z tego, że zakrzepica żył nie dotyczy tych powierzchniowych a głęboki. Kolejną ważną informacją jest to, że u większości osób schorzenie to nie daje znaczących objawów i wykrywa się je, dopiero gdy dochodzi do zatorowości płucnej.
W takim przypadku do objawów należy dodać duszności, ból w klatce, krwioplucie. Przy ostrej zatorowości płucnej dochodzi też do zatrzymania krążenia i w przypadku braku natychmiastowej pomocy do śmierci. Nie oznacza to jednak, że przy każdym obrzęku należy panikować. Symptom tez bardzo często może być wynikiem zupełnie innego schorzenia niż zakrzepica żył wewnętrznych np. żylaków, nadciśnienia tętniczego czy niewydolności krążeniowej.
Jak diagnozuje się zakrzepicę żył?
W przypadku zauważania u siebie symptomów lub objawów zakrzepicy żylnej należy zgłosić się do lekarza. Aby potwierdzić diagnozę, skieruje on chorego na specjalistyczne badania. Należą do nich: badania poziomu D-dimerów, angiografia żył oraz USG. Na ich podstawie stawia się diagnozę oraz dobiera odpowiednie leczenie.
Jak leczyć zakrzepicę żył?
W większości przypadków zakrzepica żył głębokich leczona jest środkami farmakologicznymi. Do tych skutecznych zliczane są przede wszystkim zastrzyki z heparyny oraz leki przeciwzakrzepowe do zażywania doustnego. Terapia wspomaga się też farmaceutykami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi. Lekarze zalecają także zmianę stylu życia na zdrowszy oraz stosowanie specjalnych rajstop i pończoch uciskowych. Stosowana terapia ma na celu jak najszybsze pozbycie się objawów zapalenia żył głębokich, a co za tym idzie, przywrócenie prawidłowego przepływu krwi w żyle. Jest to bardzo ważne, ponieważ oderwany zakrzep może wraz z krwią przedostać się np. do płuc i wywołać zator tętnicy płucnej i śmierć.
Należy pamiętać, że leczenie zakrzepicy żylnej szczególnie heparyną jest obwarowane wieloma przeciwwskazaniami. Leki tego typu nie można podać wiele osobom, wywołują też znaczne skutki uboczne.
Operacje na zakrzepicę żylną
Co do zasady przy zakrzepicy żylnej nie stosuje się leczenia operacyjnego. To jest wskazane tylko w przypadku, gdy zakrzepowe zapalenie żył głębokich trwa bardzo długo lub nawracać i towarzyszą mu zatory tętnicy płucnej. W takich wypadkach lekarze najczęściej rekomenduje założenie specjalnego filtra, który będzie wyłapywał oderwane części zakrzepu płynące z żył do płuc.
Operację na zakrzepicę żylną stosuje się również w przypadku, gdy zakrzepica jest bardzo masywna. U pacjentów, u których występuje, nacina się tkanki i usuwa skrzep ze światła naczynia. Zabieg ten nazywany jest embolektomią.
Jak unikać powstawania zakrzepów żył głębokich?
Profilaktyka przeciwzakrzepowa mówi, aby unikać zbyt długiego i częstego leżenia w łóżku bezruchu, wykonywać ćwiczenia, które duży nacisk kładą na poprawę krążenia, nie siedzieć/stać długo bez ruchu, a w czasie podróży wykonywać ćwiczenia kończyć i często rozprostowywać nogi oraz unikać palenia papierosów. Warto również stosować pończochy i rajstopy uciskowe, szczególnie np. w trakcie długich podróży samochodem czy samolotem.