Dlaczego badania lekarskie na prawo jazdy są wymagane?

0
1160

Głównym celem badań lekarskich na prawo jazdy jest oczywiście zweryfikowanie, czy dany kandydat na kierowce nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia auta. Jak łatwo się domyśleć badania lekarskie na prawo jazdy są bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Osoby u których występuje na przykład prawdopodobieństwo padaczki albo zawału serca, powinny być jak najszybciej wykluczeni ze społeczności kierowców, dzięki czemu zwiększy się bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Jak wyglądają badania?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że badania lekarskie na prawo jazdy może przeprowadzić wyłącznie lekarz, który posiada odpowiednie uprawnienia. Lekarze zazwyczaj przyjmują w placówkach publicznych, dzięki czemu nie ma żadnych większych problemów, aby skorzystać z ich usług. Osoby z Warszawy i pobliskich okolic mogą zapisać się na przykład w firmie badania-kierowcow.warszawa.pl, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jeszcze kilka lat temu badania lekarskie kosztowały około 60zł, ale po ostatnich rozporządzeniach prawnych cena została podniesiona do 200zł.

Podczas samych badań lekarz w pierwszej kolejności dokładnie sprawdza prawidłowość funkcji motorycznych pacjentów. Badany jest przede wszystkim wzrok i słuch. Osoby, które noszą okulary, szkła kontaktowe albo aparaty słuchowe muszą oczywiście zabrać je na badania. Lekarz sprawdza także stan układu nerwowego, stan układu oddechowego i układ sercowo-naczyniowy. Pamiętać należy o tym, że w ciągu kilkuminutowej wizyty lekarz przeprowadza badania wyłącznie na podstawie wywiadu lekarskiego, ponieważ w tak krótkim czasie nie ma możliwości przeprowadzenia wnikliwych badań lekarskich.

Badania psychologiczne dla kierowców

Kandydaci na przyszłych kierowców muszą również zostać przebadani pod kątem psychologicznym. Badania psychologiczne są wymagane dla osób, które ubiegają się o prawo jazdy kategorii C lub wyższej. Badania psychologiczne muszą wykonać także te osoby, które pracują w zawodzie kierowcy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here