Czym się różnią rodzaje wody: mineralna, źródlana, stołowa i lecznicza?

0
2223

Lato zbliża się wielkimi krokami. Wraz ze wzrostem temperatur nasz organizm będzie miał zwiększone zapotrzebowanie na płyny. Nie ulega wątpliwości, że do tych najzdrowszych zalicza się woda. Pozwala ona nawodnić organizm oraz ma na niego niezwykle prozdrowotne działanie. Czy jednak każda woda działa tak samo? Tutaj zaczynają się schody, ponieważ w sklepie znajdziemy kilka rodzajów wód do wyboru. Mineralne, źródlane, stołowe, lecznicze – producenci każdej z nich zachwalają swoje produkty jako te najlepsze i najzdrowsze. A jak jest w rzeczywistości? Zobacz jaka woda jest najlepsza do picia.

Rola wody w organizmie człowieka

Każdy z nas chociaż raz natknął się na stwierdzenie, że woda jest niezwykle ważna dla organizmu człowieka. Jej brak może prowadzić do przykrych konsekwencji. Często jednak stwierdzenie to nie wyjaśnia, jakie dokładnie zadania spełnia woda w organizmie człowieka. Warto to wiedzieć, aby mieć świadomość, dlaczego konieczne jest jej dostarczenie w określonych ilościach. Woda to przede wszystkim podstawowy składnik służący do eliminowania z organizmu toksyn. Jej obecność pomaga również w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała. Z racji tego, że ludzki organizm nie jest w stanie magazynować wody, konieczne jest jej stałe dostarczanie. Wodę bowiem tracimy na wiele sposobów, m.in. pocąc się, oddając mocz, oddychają, w wyniku zbyt wysokiej temperatury ciała lub otoczenia czy wzmożonego wysiłku fizycznego.

Zapotrzebowanie organizmu na wodę

O tym, że organizm potrzebuje nawodnienia, informuje na uczucie pragnienia. Jednak jest ono już wyraźnym znakiem, że wody w organizmie jest brak. Dlatego też lekarze przestrzegają, aby z uzupełnieniem płynów nie czekać do ostatniej chwili. Zaleca się, aby codziennie pić co najmniej 1,5 litra wody, a jeśli uprawia się sport nawet więcej. Pytaniem pozostaje jednak jaką wodę pić najlepiej.

Podział wód pitnych

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów wód pitnych. Ich podstawowy podział to wody niegazowane i gazowane. Jednak zgodnie z właściwa klasyfikacja wody do picia dzielą się na mineralne, źródlane, stołowe i lecznicze. Dzieli się je ze względu na sposób ich pozyskiwania, który warunkuje skład oraz pochodzenie płynu. Informacje o tym, z jakim rodzajem wody mamy do czynienia znajduje się na etykiecie butelki.

Woda – mineralna czy źródlana?

W sklepach zazwyczaj znajdziemy wody mineralne lub źródlane. Stanowią one największy odsetek sprzedawanych wód do picia. Wbrew powszechnym opiniom te dwa rodzaje wód pitnych znacznie się od siebie różnią. Czym?

  • Woda mineralna do picia – jest ona pozyskiwana z podziemi; wyróżnia się składem chemicznym oraz zróżnicowaniem mineralnym; w wodzie mineralnej można znaleźć takie składniki jak wapń, magnez, jod, chlorki, fluorki; w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów wód mineralnych; należy pamiętać, że wody wysoko zmineralizowane należy spożywać tylko w określonych dawkach; dobrze jest też dobrać ich rodzaj do problemów oraz stylu życia, jaki się prowadzi;  w tym zakresie specjaliści radzą, aby po wodę mineralną:
  1. z dużą zawartością magnezu i wapna sięgać, jeśli często jest się narażonym na stres i zdenerwowanie;
  2. z dużą ilością wodorowęglanów  sięgać w przypadku chorób żołądka i bólów jamy brzusznej;
  3. z dużą ilością soli, jeśli intensywnie pracujesz fizycznie;
  4. z dużą ilością sodu w przypadku problemów z nadciśnieniem.
  • Woda źródlana do picia – alternatywną dla wody mineralnej jest ta źródlana; jest ona równie popularna i bez problemu można kupić ją w każdym sklepie; wydobywa się ją płytszych warstw podziemnych; występuje w formie niskozmineralizowanej, co w praktyce oznacza, że nie trzeba kontrolować ilości jej spożycia; wodę źródlaną mogą pić osoby w każdym wieku i o różnych schorzeniach; co więcej można ją także wykorzystywać do gotowania czy przygotowywania innych napojów; wodę źródlaną uznaje się za tą najbardziej uniwersalną, a przez to i najzdrowszą.

Czym jest woda stołowa?

Organizm nawadniać można również wodą stołową. Jest on mieszanką naturalnej wody źródlanej lub tej przefiltrowanej wodociągowej ze składnikami mineralnymi. Jest ona bogata w składniki ważne dla organizmu i doskonale gasi pragnienie. Wodę stołową można pić bez ograniczeń. Jej spożywanie zalecane jest osobom o różnym stanie zdrowia.

Czym jest woda lecznicza?

Aby ugasić pragnienie, można również sięgnąć po wodę leczniczą. Jest ona wydobywana ze źródeł leczniczych zlokalizowanych głęboko pod ziemią. Dzięki temu pozbawiona jest jakichkolwiek zanieczyszczeń. Woda lecznicza jest dostępna w formie nisko, średnio i wysoko zmineralizowanej.

Woda gazowana czy niegazowana – jaką pić?

Co do zasady dla organizmu najzdrowsza jest woda niegazowana, nie oznacza to jednak, że z wody gazowanej trzeba całkowicie zrezygnować. Polecana jest ona po intensywnym wysiłku fizycznym, w okresie oczyszczenie organizmu, kiedy chce się pobudzić produkcję moczu, działanie układu oddechowego i krążenia. Z picia wody gazowanej powinny zrezygnować osoby z problemami żołądkowymi. Zawarty w płynie gaz będzie podrażniać śluzówkę przewodu pokarmowego.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here