Na czym polega badanie EEG? Odkrywamy tajemnice mózgu

0
1795

Badanie EEG jest podstawowym sposobem na skontrolowanie pracy mózg. EEG to skrót od elektroencefalografu. To urządzenie, które bada bioelektryczną aktywność mózgu. Podczas kontroli badany musi założyć na głowę elektrody, które zapisują aktywność neuronów w korze mózgowej; następnie zapis zostaje przekazany do urządzenie, a stamtąd wydostaje się w postaci wydruku.

Wskazania do badania EEG

  • Padaczka
  • Omdlenia
  • Podejrzenia uszkodzenia mózgu, związane np. z chorobą Parkinsona czy Alzhaimera
  • Problemy ze snem
  • Podejrzenie śmierci mózgu
  • Śpiączka
  • Urazy głowy
  • Niewyjaśniona i nawracającą utrata równowagi
  • Zaburzenia słuchu
  • Nawracające bóle głowy, migreny

Jak przygotować się do badania?

EEG wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim przed samym badaniem nie powinno się przyjmować leków pobudzających, pić alkoholu i kofeiny oraz stosować kosmetyków na włosy (elektrody będą przypinane bezpośrednio do skóry głowy). Podczas samego badania pacjent powinien leżeć; trzeba też liczyć się z tym, że przed nałożeniem elektrod lekarz będzie musiał posmarować skórę głowy żelem. Panie z długimi włosami mogą mieć z tym problem, warto więc mieć przy sobie jakąś czapkę czy inne nakrycie głowy, które ewentualnie umożliwi ukrycie mokrych włosów. Do badania nie trzeba podchodzić na czczo, choć zaleca zjeść się raczej lekki, niezbyt węglowodanowy posiłek – nadmiar glukozy może niekorzystnie wpłynąć na aktywność mózgu, a to z kolei może zaburzyć wynik. Nie trzeba też obawiać się o ewentualny ból – badanie jest całkowicie bezbolesne i można po nim od razu wrócić do wykonywania codziennych aktywności.

Przebieg badania

Aby badanie było wiarygodne, trzeba pobudzić aktywność mózgu. W tym celu badany najczęściej zostaje poproszony o to, by zaczął szybko mrugać. Dodatkowo stosuje się też stymulację przy wykorzystaniu światła – badany zamyka oczy, a lekarz skierowuje na niego światło, które mózg zacznie odbierać i informacja o tym zostanie zapisana dzięki elektrodom na papierze. Badanie trwa około 45 minut. Dzięki temu, że zapis drukuje się na bieżąco, lekarz będzie wiedział od razu, czy w mózgu doszło do powstania jakichś nieprawidłowości. Prawidłowy zapis składa się przede wszystkim z fal w rytmie alfa i beta. O nieprawidłowym wyniku mówimy wówczas, gdy podczas badania elektrody zarejestrują też pojawiające się w mózgu fale delta czy theta. Fale alfa pojawiają się w mózgu wtedy, gdy mamy zamknięte oczy – to prawidłowa reakcja układu nerwowego. Z kolei fale beta mogą wytworzyć się wtedy, gdy staramy się wytężyć naszą uwagę (czyli może to być np. reakcja na badanie światłem). Z kolei fale delta towarzyszą nam podczas snu i w sytuacji, w której nie śpimy i mamy pełną świadomość, fale tego typu w ogóle nie powinny się pojawiać. Z kolei aktywność fal theta może wskazywać na problemy z pamięcią – tego typu fale ujawniają się zwykle przy problemach z układem nerwowym.

Badanie EEG – sprzęt

Do badania używa się wspomnianego już elektroencefalografu. Takie urządzenie powinno być wyposażone w kilka funkcji. Przede wszystkim powinno mieć możliwość wydruku EEG (najlepiej wraz z komentarzem, ponieważ to przyspieszy pracę lekarza). Przydatną opcją też możliwość naciśnięcia pauzy podczas badania – wówczas lekarz może np. omówić pewne nieprawidłowości z innym specjalistą lub zadać pytania pacjentowi.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy oraz dzięki uprzejmości właściciela sklepu medycznego Kredos.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here