Co stosować na atopowe zapalenie skóry?

0
1369

Atopowe zapalenie skóry to przewlekły problem nie tylko dermatologiczny, ponieważ ta choroba o podłożu alergicznym wymaga również stosowania odpowiedniej diety. Nawracające zmiany, takie jak wykwity, szorstkość i łuszczenie, wymagają codziennej pielęgnacji przy pomocy specjalnych kosmetyków. Kremy i maści na atopowe zapalenie skóry muszą nie tylko nawilżać, lecz także leczyć i zabezpieczać uszkodzoną warstwę skóry. Zobacz, co stosować na atopowe zapalenie skóry!

Dlaczego leczenie atopowego zapalenia skóry jest tak trudne? 

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba o podłożu alergicznym. Zmiany na skórze atopowej w postaci grudek, plam i podrażnień pojawiają się w wyniku nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego po kontakcie z alergenem. Czynnikiem uczulającym mogą być substancje występujące w danym pożywieniu (alergeny pokarmowe), jak również kurz czy sierść zwierzęca (alergeny wziewne).

Przyczyny rozwoju tej chory nie zostały dokładnie wyjaśnione, dlatego obecnie leczenie atopowego zapalenia skóry polega na łagodzeniu objawów. Podejrzewa się, że zmiany atopowe mają związek m.in. z nieprawidłowym działaniem białek wchodzących w skład skóry, przez co skóra nie pełni prawidłowo swoich podstawowych funkcji ochronnych. Skłonność ta jest dziedziczna. 

Co stosować na atopowe zapalenie skóry – kremy i balsamy

Wybierając krem do skóry atopowej, należy kierować się przede wszystkim jego składem. Właściwości, takie jak zapach i barwa, schodzą w tym przypadku na dalszy plan, ponieważ przy  atopowym zapaleniu skóry należy wykluczyć kosmetyki mogące dodatkowo podrażniać osłabioną skórę. Rezygnujemy więc z kosmetyków przepełnionych sztucznymi dodatkami.  

Leczenie skóry z AZS to przede wszystkim nawilżanie. Sucha i szorstka skóra jest podatna na łuszczenie i pękanie, dlatego należy ją nawilżać i natłuszczać nawet kilka razy dziennie. Warto więc wybierać kremy na atopowe zapalenie skóry, które w składzie mają substancje, takie jak:

  • witamina E – wspomaga nawilżenie skóry; 
  • witamina A (retinol) – łagodzi podrażnienia;
  • oleje lniany i konopny – zawierają kwasy omega działające regenerująco na skórę atopową, 
  • emolienty – nawilżają i tworzą niewidoczną barierę ochronną;
  • mocznik – silnie zmiękcza szorstką warstwę martwego naskórka;
  • probiotyki – wspomagają zachowanie prawidłowej flory na powierzchni skóry;
  • ceramidy – odbudowują uszkodzoną skórę i chronią przed kolejnymi podrażnieniami;
  • masło shea – dzięki zawartości witaminy A i E przyśpiesza regenerację oraz łagodzi zmiany skórne.

Warto pamiętać, że atopowe zapalenie skóry na twarzy wymaga stosowania nieco innych preparatów, które zwykle mają lżejszą konsystencję w porównaniu do balsamów na AZS. Co więcej, smarując skórę kremem lub balsamem, warto robić to kilka minut po kąpieli, tak by zachować naturalne nawilżenie. Do kąpieli można dodawać płyny o działaniu nawilżającym, które już w trakcie mycia zapewniają skórze ulgę oraz łagodnie usuwają zanieczyszczenia. 

Podrażniona skóra atopowa jest szczególnie podatna na wnikanie drobnoustrojów, jednak nie zaleca się stosowania silnych środków odkażających. Łagodny balsam nawilżający do kąpieli sprawdzi się najlepiej. Innym, równie dobrym rozwiązaniem jest dodatek do kąpieli w postaci naturalnych olejów. 

W niektórych przypadkach wyprysk atopowy wymaga zastosowania preparatów o działaniu przeciwzapalnym, a nawet antybiotyku czy środka przeciwgrzybiczego. Leki zwykle przepisuje lekarz i należy stosować je wyłącznie miejscowo przez krótki czas. Przeważnie rezygnuje się z takiego rozwiązania w przypadku dzieci z AZS.    

Stale prowadzone są badania, które mogłyby rozwiązać problem osób z atopowym zapaleniem skóry. Centrum Medyczne Synexus oferuje m.in. bezpłatne konsultacje dermatologiczne dla pacjentów z AZS.      

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here