Flebolog – czym się zajmuje i dlaczego warto się do niego wybrać

0
893

Flebologia to stosunkowo młoda dziedzina medycyny, która z roku na rok zyskuje coraz większe zain-teresowanie i może stać się jedną z najpopularniejszych dziedzin potrzebnych współczesnemu czło-wiekowi. Dlaczego? Otóż flebolog to lekarz zajmujący się chorobami żył, które jak powszechnie wia-domo, są wynikiem złych nawyków i stylu życia. Obecnie objawy choroby żylnej stwierdza się u około połowy społeczeństwa, częściej u kobiet u osób starszych. Czy warto umówić się na wizytę do specja-listy?

Kiedy najlepiej zapisać się do flebologa?

Choroby układu krążenia mogą mieć różną postać i stadium. Należy zdać sobie sprawę z tego, że nie chodzi tu wyłącznie o kwestię estetyczną w przypadku pajączków, ale lekceważone i nieleczone mogą się pogłębiać i stanowić poważny problem. Wspomniane pajączki, czyli drobne rozszerzone naczynka najczęściej w kolorze niebieskim, a także żyły siatkowate to początkowe stadium przewlekłej niewydolności żylnej. Mogą im towarzyszyć, a także poprzedzać bóle nóg, uczucie ciężkości zwłaszcza po całym dniu, kurcze łydek. Kolejną fazą choroby będą klasyczne żylaki, czyli widocznie poszerzone kręte i wystające ponad powierzchnię skóry żyły, przy których mogą się pojawiać dodatkowo obrzęki oraz brązowe przebarwienia skóry przy kostkach, a także stwardnienia na skórze. Zaawansowanym stadium choroby są ciężkie w leczeniu owrzodzenia żylne. Każda z postaci choroby żylnej może prowadzić do groźnych dla zdrowia całego ciała i życia powikłań takich jak zapalenie żył, zakrzepica, czy zatorowość płucna. Zgłaszając się do flebologa możemy liczyć na dokładną diagnozę stanu układu krążenia, leczenie oraz profilaktykę chorób naczyniowych.

Jak ustrzec się choroby żylnej oraz jej powikłań?

Na choroby układu krążenia mają wpływ uwarunkowania genetyczne, ale także między innymi: siedzący styl życia, otyłość palenie papierosów, nieuprawianie sportu, czy niewłaściwe odżywianie. Na geny nie mamy wpływu, często nie możemy również zmienić trybu pracy z siedzącej na bardziej aktywną fizycznie, wtedy z pomocą przychodzi flebolog. Po konsultacji chirurgicznej i przeprowadzeniu badania USG Doppler żył, a więc ocenie stanu i drożności żył i zaawansowania schorzenia, flebolog ustali z nami metody leczenia.

Jakie metody leczenia wykorzystuje flebologia?

Do dyspozycji specjalisty jest dostępnych wiele sposobów leczenia, w przypadku niezaawansowanych stanów chorobowych może zastosować leczenie farmakologiczne lub kompresjoterapię, czyli specjalistyczne uciskowe pończochy i rajstopy do codziennego noszenia. Przy poważniejszych fazach niewydolności żylnej stosuje się: laseroterapię, echoterapię, ultradźwięki, masaż i drenaż limfatyczny, który usprawnia krążenie krwi i limfy, a także nowoczesne metody skleroterapia i miniflebektomia.

Skleroterapia inaczej ostrzykiwanie, polega na wstrzyknięciu płynu lub pianki do żył niezdolnych do transportu krwi i wywołanie ich zrastania, lub całkowitego zamknięcia. Leczenie prowadzi się w seriach i może potrwać nawet 3 miesiące. Terapia ta jest nieinwazyjna i pozwala na natychmiastowy powrót do codziennych obowiązków.

Miniflebektomia polega na wykonaniu niewielkich nacieć 2-5mm, przez które usuwane są niesprawne żyły. Powoduje to przejęcie pracy przez zdrowe naczynia krwionośne, a tym samym usprawnienie układu krążenia.

Leczenie żył to nie jedyny zakres możliwości flebologa, poza tym zajmuje się on leczeniem takich schorzeń jak hemoroidy, czy skłonności do opuchlizn i siniaków. Flebologia to wciąż rozwijająca się dziedzina, oferująca coraz więcej metod i sposobów leczenia. Obecnie stosowane terapie w większości przypadków nie wymagają hospitalizacji i można po nich funkcjonować normalnie.

Więcej informacji na https://mediderm.com.pl/oferta/flebolog-warszawa

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here