Choroby przenoszone przez koty

0
1875

Koty to zaraz po psach najpopularniejsze zwierzęta domowe.  Miłe i puchate stają się naszymi ulubieńcami. Trzeba jednak pamiętać, że od kota można zarazić się różnymi chorobami. Tą najpopularniejszą jest toksoplazmoza, która groźna jest przede wszystkim dla kobiet w ciąży. Jednak nie jest to jedyna choroba, którą można zarazić się od kota. Medycyna wyróżnia cały szereg schorzeń odzwierzęcych, czyli antropozoonoz. Wśród nich można znaleźć zarówno choroby zakaźne, jak i pasożytnicze. Sprawdź, jakimi chorobami można się zarazić od kota.

Choroby, którymi można zarazić się od kota, nazywane są chorobami odzwierzęcymi, czyli inaczej zoonozami. Są to schorzenia zakaźne lub pasożytnicze, którymi zakażone są zwierzęta lub które tylko przenoszą. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem lub jego odchodami. Większość chorób odzwierzęcych określa się mianem chorób brudnych rąk. W praktyce oznacza to, że ustrzec zakażenia można się, dbając o higienę.

Jakimi chorobami można zarazi się od kota? Toksokaroza

Toksokaroza to jedna z wielu chorób, która można zarazić się od kota. Klasyfikowana jest ona jako schorzenie pasożytnicze. U kotów wywołują ją larwy glisty kociej. Zwierzęta są ich nosicielami, a one same wytwarzają się w jelitach z larw. Kot wydaje je z organizmu wraz z kałem. Człowiek toksokarozą może się zarazić poprzez kontakt z zakażoną ziemią, piaskiem, pokarmem, zwierzęciem lub jego odchodami. Larwy wywołujące schorzenie są małe i lepkie, dlatego łatwo przyczepiają się do futra pupila oraz jego lap. W ten sposób mogą zostać przeniesione na podłogę, kanapę, stół, a nawet na ręce człowieka. Kiedy przenikają do organizmu, dojrzewają  nim, a następnie umiejscawiają się w różnych narządach wewnętrznych. W płucach, wątrobie, mózgu czy oku mogą żyć nawet kilka lat.

Toksokaroza, inaczej zespół larwy wędrującej u człowieka objawia się: zmianami zachowania, bólami głowy, drgawkami, bólami brzucha, wysypką, gorączką, powiększeniem śledziony i wątroby, uszkodzeniem widzenia i padaczką. Leczenie tej choroby nie jest łatwe i zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Aby unikać zarażania się od kota zespołem larwy wędrującej, zwierzę należy regularnie odrobaczać, myć ręce przed jedzeniem oraz po kontakcie z kotem i wizytami w piaskownicy czy na plac zabaw.

Jakimi chorobami można zarazi się od kota? Bąblowica

Bąblowica jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez tasiemca bąblowcowego. Do zakażenia dochodzi w momencie połknięcia jaj bąblowicy, które bytują w odchodach kota. Jaja po dostaniu się do ludzkiego organizmu przekształcają się w larwy. Te rosną i namnażają się przez lata. Mogą osiągnąć one wielkość nawet główki kapusty. Larwy bytują w narządach wewnętrznych, gdzie otaczają się grubą osłonką, w której znajduj się płyn. Stwarzają one poważne ryzyko pęknięcia, co prowadzi do krwotoku wewnętrznego. Leczenie bąblowicy obejmuje operacje. W jej czasie usuwa się pasożyta z organizmu. Konieczne jest także zażywanie leków przeciwpasożytniczych. W uniknięciu zakażenia tą chorobą odzwierzęcą, pomoże regularne odrobaczanie kota raz mycie rąk. Jaja larwy mogą znajdować się także na owocach leśnych i grzybach, ponieważ ich nosicielami są te lisy.

Jakimi chorobami można zarazi się od kota? Świeżb

Świerzb wywoływany jest przez świerzbowca drażniącego. Znajduje się on w skórze ludzi i zwierząt oraz żywi komórkami skóry. Świerzbowiec rozmnaża się na powierzchni skóry, dlatego zarażony kot zaczyna łysieć, a jego skóra jest sucha i szorstka. Choroba może przenieść się na ludzi, nie jest to jednak częste. Zazwyczaj do zarażenia dochodzi przy obniżonej odporności organizmu. Jeśli tak się stanie, można zaobserwować u siebie lekkie zaczerwienie i swędzenie, które ustępuje po kilku dniach.

 Jakimi chorobami można zarazi się od kota? Grzybica strzygąca

Grzybica strzygąca jest chorobą, która występuje w dwóch postaciach. Pierwsza jest powierzchniowa, która charakteryzuje się owalnymi zmianami na owłosionej skórze zarówno u kota, jak i u człowieka. Drugi rodzaj to grzybica strzygąca głęboka. W jej przebiegu występują guzy zapalne z wypływającą ropną treścią, a włosy wypadają samorzutnie. Leczenie tej kociej choroby jest trudne i długotrwałe. Konieczne jest zażywanie leków, szczepionki i antyseptyczne kąpiele. Aby unikać zarażenia, należy często sprzątać mieszkanie, kocie legowisko oraz plac pościel i koce w wysokiej temperaturze.

Jakimi chorobami można zarazi się od kota? Choroba kociego pazura

Choroba kociego pazura wywoływana jest przez bakterie przenoszone przez pchły. Do zakażenia dochodzi przez ugryzienie lub rozpaprane ugryzienia przez kota. Chorobą najczęściej zarażają się dzieci. Początkowo choroba kociego pazura przebiega bezobjawowo, ewentualnie może pojawić się lekkie zaczerwienienie. Po kilku tygodnia objawy zaostrzają się i występuje gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy, pleców, podbrzusza zmęczenie. Aby nie wywołać choroby, zalecane jest regularne stosowanie preparatów na pchły u zwierząt oraz unikanie sytuacji, kiedy kot się drapie i gryzie. W przypadku zadrapania ranę należy jak najszybciej oczyścić woda utlenioną.

Jakimi chorobami można zarazi się od kota? Chlamydioza

Chlamydioza jest chorobą bakteryjną, która u kotów objawia się tzw. kocim katarem. U zwierzęcia objawia się częstym kichanie i wypływającą z oczu śluzowatą wydzieliną. Najczęściej chorują na nie młode zwierzaki, poniżej 1 rok życia. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z wydzieliną oczną zarażonego zwierzęcia. U człowieka objawy chlamydiozy nie ustępują lub są bardzo rzadkie. Jeśli takie się pojawią, są podobne do symptomów rzeżączki. Aby uchronić siebie i kota przed tą chorobą, zwierzę trzeba zaszczepić.

Jakimi chorobami można zarazi się od kota? Wścieklizna

Choroba wywoływana jest przez wirusa RAV. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, którą można się zarazić przez ugryzienie przez zakażone zwierzę. Okres inkubacji trwa 2  miesiące, w tym czasie można się uodpornić poprzez zażywanie leków i szczepienia.

Jakimi chorobami można zarazi się od kota? Toksoplazmoza

Toksoplazmoza jest schorzenie wywołanym przez pierwotniaka. Naturalnie wydalany jest z kałem kota. U zdrowego człowieka toksoplazmoza przebiega bezobjawowo, czasem mogą pojawić się objawy grypopodobne. Toksoplazmoza najgroźniejsza jest dla kobiet w ciąży, może bowiem uszkodzić płód i spowodować nieodwracalne zmiany.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here