Choroby dwunastnicy – zapalenie, wrzody dwunastnicy, refluks

0
1477

Jednym ze schorzeń układu pokarmowego są wrzody dwunastnicy. Mogą one nasilać się rano, po spożytym posiłku lub dokuczać sezonowo. Dokładne przyczyny występowania wrzodów dwunastnicy nie są znane, ale wskazuje się, że mogą one wynikać z płci, grupy krwi oraz uwarunkowań genetycznych. Mianem wrzodów określa się ubytki, które pojawiają się w błonie śluzowej żołądka oraz w początkowym odcinku jelita cienkiego. Zobacz, jakie są przyczyny, objawy oraz metody leczenia wrzodów dwunastnicy.

Wrzody dwunastnicy są przewlekłą chorobą, która może wystąpić w każdym wieku. Najczęściej zmagają się z nią osoby pomiędzy 25 a 55 rokiem życia, które do tej pory prowadziły niezdrową dietę.  Wrzód dwunastnicy umiejscowiony jest zaraz za odźwiernikiem w opuszcze. Najczęściej lokalizuje się go na ścianie przedniej. Niekiedy mamy do czynienia z dwoma wrzodami dwunastnicy, które położone są naprzeciwko siebie.

Jakie są przyczyny i czynniki ryzyka wrzodów dwunastnicy?

Wrzody dwunastnicy oraz żołądka to jedne z  najczęstszych schorzeń układu pokarmowego. Choroba dotknąć może każdego. Bezpośrednie przyczyny jej występowania do dziś stanowią tajemnicę. Medycyna jednak podaje czynniki, które podwyższają ryzyko zachorowania na wrzody dwunastnicy. Wskazuje się, że najbardziej narażeni na nie są mężczyźni, osoby z grupę krwi 0 oraz te, o których choroby układu pokarmowego występowały wcześniej w rodzinie.  To one najczęściej ulegają zakażeniu bakterią  Helicobacter pylori, co postrzegane jest jako przyczyna powstawania wrzodów na dwunastnicy. Bakteria ta  umiejscawia się w żołądku i jest odporna na działanie kwasu solnego. Powoduje ona wytwarzanie się gastrny i nadprodukcji kwasy solnego. Sprawia to, że uszkodzona zostaje błona śluzowa żołądka oraz dwunastnicy.

Należy też wspomnieć, że jako przyczynę wrzodów dwunastnicy podaje się także: niewłaściwą dietę, złe nawyki żywieniowe, długotrwałe przyjmowanie niektórych leków (np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych), palenie tytoniu oraz zespół Zollingera-Ellisona.

Jakie są objawy wrzodów dwunastnicy?

Najbardziej charakterystycznym objawem wrzodów dwunastnicy jest ból brzucha. Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się rano, zaraz po przebudzeniu, kiedy jest się na czczo. Ból brzucha ustępuje po kilku godzinach od spożycia posiłku. Dolegliwościom bólowym towarzyszy: spadek masy ciała, wymioty, nudności, duże zmęczenie, uczucie pełnego żołądka, czkawka, gazy, odbijanie, chwilowe napady głodu, krew w wymiotach. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach wrzody dwunastnicy nie dają żadnych objawów.

Wrzody dwunastnicy: diagnoza

Aby potwierdzić diagnozę wrzodów dwunastnicy, konieczne jest przeprowadzenie gastroskopii. Jest to badanie endoskopowe, które umożliwia dokładnie zbadanie światła żołądka oraz dwunastnicy. W czasie gastroskopii pobierany jest wycinek błony śluzowej. Na podstawie jego analizy określa się czy choroba wrzodowa wywołana jest zakazaniem bakteria, czy też przyczyn trzeba szukać gdzie indziej. Pobrane fragmenty błony śluzowej podawane są tzw. testowi ureazowemu.

Wrzody dwunastnicy – leczenie

W przypadku potwierdzenia, że wrzody dwunastnicy są wynikiem zakażenia bakteryjnego, rozpoczyna się terapię antybiotykową. Towarzyszy jej zażywanie leków zmniejszających wydzielanie kwas żołądkowego i nadkwasotę. W tym celu lekarz przepisuje farmaceutyki z grupy  inhibitorów pompy protonowej. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie wrzodów dwunastnicy nie opiera się tylko na zażywaniu medykamentów. Oprócz ich regularnego brania ważna jest też właściwa dieta i zmiana nawyków żywieniowych. Osoby cierpiące na wrzody na dwunastnicy i żołądka do codziennego jadłospisu powinny włączyć:

  • mleko i produkty nabiałowe,
  • mięso i ryby,
  • jaja,
  • ziarna,
  • warzywa najlepiej spożywane w formie puree,
  • dojrzałe i niekwaśne owoce, które można jeść świeże, pieczone lub jak puree,
  • kiełki pszenicy,
  • zioła takie jak: nagietek, siemię lniane, kozieradka pospolita.

Przy wrzodach dwunastnicy trzeba natomiast zrezygnować z: ostrych potraw, fermentowanych serów, tłustego mięsa, świeżo wypiekanego pieczywa, warzyw powodujących wzdęcia, kwaśnych owocach i warzywach, kawy, herbaty, dań fast food i instant. Spożywane potrawy, najlepiej gotować na parze lub pieczz, unikając smażenia. Nie wskazane jest również zażywanie niektórych leków, przede  wszystkim tych opartych na kwasie acetylosalicylowym oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Choroba wrzodowa – konsekwencje i powikłania

Choroba wrzodowa nie zawsze daje kłopotliwe i dotkliwe objawy. Czasem przebiega zupełnie bezobjawowo lub nie powoduje dużego bólu. Nie oznacza to jednak, że z leczenia można zrezygnować. Nieleczone wrzody mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jednym z największych zagrożeń jest krwotok z układu pokarmowego. Niebezpieczna dla zdrowia jest również perforacja dwunastnicy i przedostanie się treści żołądka i dwunastnicy do jamy brzusznej. Lekarze wskazują również, że nieleczona choroba wrzodowa może być powodem nowotworu złośliwego.  Aby unikać tych powikłań, konieczne jest dbanie o siebie i ścisłe stosowanie się do wskazówek lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here