Choroba Alzheimera – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

0
958

O chorobie Alzheimera słyszał niemal każdy. O ile jednak nazwa schorzenia jest powszechnie znana, to szczegóły tej choroby nadal dla wielu osób są tajemnicą. A tymczasem jak pokazują statystyki medyczne, zapada  a nią coraz większa liczba osób. Już teraz szacuje się, że na całym świecie chorują na Alzheimera 14 milionów ludzi, a liczba ta w najbliższym czasie ma się nawet podwoić. Skutecznego leku na tę chorobę do tej pory jeszcze nie wynaleziono, mimo że schodzenie opisano ponad 100 lat temu, a badania nad Alzheimerem trwają od dekad. Zobacz, jakie są przyczyny i objawy choroby Alzheimera oraz jak łagodzić jej przebieg.

Alzheimer – na czym polega ta choroba?

Choroba Alzheimera należy to tzw. chorób otępiennych. Zazwyczaj ujawniania się u osób po 60 rokiem życia, jednak pierwsze objawy mogą wystąpić i wcześniej. Choroba Alzheimera polega na stopniowym zaniku neuronów, czyli komórek nerwowych w mózgu. Ich zanik w wyniku Alzheimera jest o wiele szybki niż w przypadku naturalnego starzenia się organizmu. Lekarze szacują, że blisko połowa neuronów umiera w ciągu 7-12 lat od wystąpienia choroby.  Wskutek tego osoby cierpiące na Alzheimera stopniowo tracą pamięć oraz zdolności poznawcze.

Przyczyny choroby Alzheimera

Podaje się, że choroba Alzheimera ma podłoże genetyczne. Dziedziczona jest w ok. 20% przypadków. Na dzień dzisiejszy wiemy, że za jej rozwój odpowiedzialne są co najmniej cztery geny, które zlokalizowane są na chromosomach 1, 14, 19 oraz 24 jądra komórkowego. Do wystąpienia tej choroby przyczynia się również chromosom 21, który odpowiada za produkcja białka, z którego powstaje szkodliwy beta –amyloid.

Beta-amyloid jest produktem ubocznym białka APP, które jest niezbędne do wzrostu i rozwoju komórki nerwowej. Nici potrzebnego białka są cięte i wykorzystywane przez komórkę, a niewykorzystywane fragmenty są przechowywane w formie nici, które skupiają się w złogi i zalegają na powierzchni komórki nerwowej. Zgodnie z badaniami, prowadzi to do zaburzeń jej funkcjonowania i w efekcie śmierci. Proces ten występuje przede wszystkim w tych regionach mózgu, które odpowiadają za poznawanie, myślenie i tworzenie śladów pamięciowych. U osób, u których powstają, złogi zaburzają funkcje komórek nerwowych m.in. poprzez nieodpowiednie ich odżywianie. Prowadzi to do problemów z przekazywaniem bodźców.

Jako przyczyn choroby Alzhaimera wskazuje się również czynnik środowiskowe. Na zachowanie wpływ ma oddziaływanie metali głównie aluminium na organizm oraz niski poziom hormonów. Czynniki te wskazywane są jako wyzwalające chorobę.

Choroba Alzheimera – stadia rozwoju

Choroba Alzheimera nie u każdego przebiega w taki sam sposób. Lekarze wyróżniają 3 stadia tego schorzenia:

  • stadium wczesne – objawem jest utrata świeżej pamięci oraz niemożność przyswajania i zapamiętywania nowych informacji; u chorego występują także problemy językowe, objawiające się szukaniem słów przy próbie wypowiedzi; we wczesnej fazie Alzheimera występują również częste zmiany nastroju i osobowości;
  • stadium pośrednie – występuję tu całkowita utrata zdolność zapamiętywania i odtwarzania nowo pozyskanych informacji; pamięć o dawnych wydarzeniach jest znacznie upośledzona, ale nie doszło jeszcze do jej całkowitego zaniku; pacjenci ze stadium pośrednim cierpią na zgubienie, zachowują się nieprzyjaźnie w stosunku do otoczenia, wędrują bze celu;
  • stadium ciężkie – chorzy nie są zdolni do chodzenia i wykonywania podstawowych czynności; nie potrafią jeść, połykać, tracą kontrolę nad zwieraczami, mają odleżyny; niekiedy występuje całkowity zanik mowy; końcowym stadium choroby Alzheimera jest śpiączka i śmierć, zazwyczaj z powodu infekcji.

Leczenie choroby Alzheimera

Leku na chorobę Alzheimera nie ma.  Nie znane są też środki hamujące odkładanie się beta-amyloidu w komórkach nerwowych. Mówi się, że wynalezienie takich leków powstrzyma rozwój choroby. Na dzień dzisiejszy lekarze mogą jedynie zaproponować trepie łagodzące objawy schorzenia. Leki, które są dostępne, poprawiają zdolności umysłowe osób chorych i modyfikują przebieg choroby. Zazwyczaj stosuje się zestawy leków, ponieważ daje to większą skuteczność. Objawy Alzheimera łagodzi się stosując:

  • donepezil, który nie dopuszcza do rozpadu acetylocholiny, czyli substancji biorącej udział w komunikacji komórek nerwowych i procesach zapamiętywania;
  • memantynę, która zmniejsza stężenie kwasu glutaminowego.

Chorym na Alzheimera podaje się też leki mające leczyć zaburzenia zachowania. Lekarz może zaordynować m.in. zażywanie farmaceutyków przeciwdepresyjnych czy leków nasennych. Oprócz farmakologii częstym wskazaniem jest również psychoterapia dla osoby chorej oraz całej rodziny. Zapewnienie pacjentowi przyjaznego i spokojnego otoczenia jest bardzo ważne przy łagodzeniu objawów tej choroby.

Czy choroba Alzheimera jest wyleczalna?

Choroba Alzheimera ma bardzo złe rokowania. Proces utraty pamięci jest postępujący i z biegiem czasu powadzi do upośledzenia i niepełnosprawności osoby chorej. Pacjent w ostatnim stadium choroby staje się całkowicie zależny od osób trzecich. Ograniczone metody leczenia Alzheimera sprawia, że całkowite jego wyleczenie na dzień dzisiejszy nie jest możliwe. Terapie, jakim poddawani są chorzy, mają jedynie spowolnić przebieg schorzenia oraz złagodzić niektóre z objawów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here