Cholesterol – co to właściwie jest? Jak wpływa na zdrowie?

0
935

W ujęciu chemicznym cholesterol jest lipidem zaliczanym do grupy alkoholi. W ujęciu medycznym tym terminem określa się natomiast wszystkie znajdujące się w osoczu lipidy – a właściwy cholesterol jest tylko jednym z nich. Kolejny mit dotyczący szkodliwego wpływu cholesterolu. Po pierwsze, jego obecność jest naturalna i niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Po drugie zaś – szkodliwy jest tylko nadmiar niektórych jego składników.

  1. Cholesterol. Co to właściwie jest? W jaki sposób się go bada?
  2. Cholesterol dobry. Co to znaczy? Dlaczego jest ważny?
  3. Zły cholesterol – co to znaczy? W jaki sposób go obniżyć?

Wysoki poziom tak zwanego złego cholesterolu jest w dzisiejszych czasach niestety częstym problemem. Skąd jednak się bierze? Czym różni się dobry cholesterol od złego? Jak można zbadać jego poziom? Co zrobić, by sprawić, że ten będzie właściwy? Na te pytania odpowiadamy w naszym nowym artykule.

Cholesterol. Co to właściwie jest? W jaki sposób się go bada?

Terminem cholesterol, jak już wspomnieliśmy, określa się lipidy obecne w osoczu krwi. Wspomnieliśmy też, że pełnią one bardzo ważną rolę w wielu procesach odbywających się w naszym organizmie. Po pierwsze – jest jednym z najważniejszych składników błon lipidowych. Buduje też osłonki neuronów i jako taki jest odpowiedzialny za przekazywanie impulsów nerwowych. Jego ważną rolą jest też uczestnictwo w syntezie hormonów niesteroidowych i witaminy D3.

Ze względu na skutki odkładania się złego cholesterolu (o nich, a także o różnicach między dobrym, a złym opowiemy w kolejnych częściach artykułu), konieczne jest regularne badanie jego poziomu. Podstawowe badanie możemy przeprowadzić samodzielnie za pomocą specjalnych testów. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak wykonanie badania oceniającego poziom cholesterolu całkowitego w dobrej placówce dysponującej laboratorium. Na taki krok powinni zdecydować się przede wszystkim pacjenci po 50 roku życia, otyli, palący oraz tacy, których krewni mają jego podwyższony poziom. Badanie zalecany jest również diabetyków, chorym na choroby układu krążenia oraz na nadciśnienie. Przeczytaj więcej o o badaniu cholesterolu na stronie: https://diag.pl/sklep/badania/cholesterol-calkowity/.

Cholesterol dobry. Co to znaczy? Dlaczego jest ważny?

Często spotykany jest podział na tak zwany dobry i zły cholesterol. Do tego drugiego dojdziemy za chwilę. Teraz skupmy się na dobrym cholesterolu. Tą nazwą określa się cholesterol HDL, który podczas badania wyodrębnia się z cholesterolu całkowitego. Jego niski poziom jest jednym z najważniejszych sygnałów alarmujących o tym, że u danego pacjenta występuje zwiększone ryzyko rozwoju miażdżycy oraz innych schorzeń układu krwionośnego, na czele z zawałem serca, chorobą wieńcową czy udarem mózgu.

Dlaczego jednak poziom cholesterolu HDL jest tak ważny? Z prostego powodu – jest on odpowiedzialny za usuwanie ze ścian naczyń krwionośnych tak zwanego złego cholesterolu – pozostałych frakcji lipidowych. Dzięki temu skutecznie zapobiega on miażdżycy i pozwala on na dłużej zachować pacjentowi dobrą kondycję.

Zły cholesterol – co to znaczy? W jaki sposób go obniżyć?

Zły cholesterol to zaś te frakcje lipidowe, które mają tendencję do osadzania się na ścianach żył i tętnic. Jeśli jego poziom jest wysoki, rośnie ryzyko miażdżycy oraz innych chorób. Na wzrost poziomu cholesterolu LDL szczególnie narażone są osoby z wysokim indeksem BMI, a także utrzymujące złą dietę. Szczególnie niebezpieczne pod tym względem okazują się tłuszcze nasycone, czerwone mięso oraz produkty bogate w proste węglowodany – na przykład słodycze, słodzone napoje i biały makaron czy pieczywo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here