Chiropraktyka jest zaliczana zwykle do kategorii medycyny alternatywnej, komplementarnej lub niekonwencjonalnej. Chiropraktyk to specjalista w zakresie opieki zdrowotnej, koncentrujący się na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń nerwowo-mięśniowych. Chiropraktyk leczy poprzez ręczną regulację i/lub manipulację kręgosłupem. W przypadku jakich schorzeń możemy szukać pomocy u chiropraktyka?
Wszystko co musisz wiedzieć o chiropraktyce
Chiropraktyka, poza powyższymi określeniami, to uzupełniająca praktyka medyczna, która leczy np. problemy z układem mięśniowo-szkieletowym. Jej głównym celem jest opieka nad kręgosłupem.
Układ mięśniowo-szkieletowy składa się z mięśni, kości, stawów, chrząstki i ścięgien. Wspiera nasze ciało, pozwala się poruszać oraz chroni narządy.
Nazwa tej dziedziny medycyny niekonwencjonalnej wywodzi się z greki i jest połączeniem dwóch słów „chiro” – ręka i „practicos” – czynione. Chiropraktyka była dobrze znana już przed naszą erą, a jej lecznicze właściwości rozsławiał Hipokrates.
Czym jest manipulacja chiropraktyczna?
Manipulacja chiropraktyczna polega na zastosowaniu nacisku na kręgosłup lub inne części ciała przez wykwalifikowanego kręgarza. Chiropraktyka ma na celu zmniejszenie bólu i poprawę funkcji mechanicznych, w tym sposobu poruszania się.
Większość chiropraktyków stara się zmniejszyć ból i poprawić codzienne funkcjonowanie swoich pacjentów, a także uświadamia im, w jaki sposób mogą zwiększyć komfort życia poprzez ćwiczenia, ergonomię i inne terapie leczenia i zapobiegania bólu pleców.
Podstawowe cele chiropraktyki
Chiropraktyka koncentruje się na relacji między układem nerwowym a kręgosłupem i tak:
- Biomechaniczne i strukturalne zaburzenia kręgosłupa mogą wpływać na układ nerwowy
- W wielu przypadkach leczenie chiropraktyczne jest w stanie przywrócić integralność strukturalną kręgosłupa, zmniejszyć nacisk na wrażliwą tkankę neurologiczną, a w konsekwencji poprawić zdrowie.
Koncepcja leczenia przy pomocy chiropraktyka polega na przywróceniu prawidłowej ruchomości kręgosłupa, co z kolei łagodzi podrażnienie nerwu rdzeniowego i/lub przywraca zmienione odruchy.
Chiropraktyk – w jakich schorzeniach może pomóc?
Chiropraktyk może pomóc w leczeniu wielu schorzeń. Najczęściej udajemy się do niego po pomoc, gdy odczuwamy ból:
- W dole pleców (rwa kulszowa)
- W nogach
- W rękach
- W odcinku szyjnym kręgosłupa
- Głowy
- Po urazach sportowych
- Po urazach w wypadkach np. komunikacyjnych
- Dotyczący schorzeń artretycznych
Chiropraktyka wykorzystywana jest także w terapii wielu chorób narządów, a nawet układów, wpływa na:
- Układ krążenia
- Funkcjonowanie układu pokarmowego
- Funkcjonowanie układu oddechowego
- Obniżenie ciśnienia krwi
- Leczenie niektórych zaburzeń działania mięśnia sercowego
Leczenie schorzeń kręgosłupa przy pomocy chiropraktyki – na czym polega badanie
Pod wieloma względami badanie chiropraktyczne jest bardzo podobne do standardowych procedur pojawiających się podczas wizyty u lekarza. Chiropraktycy badają strukturę kręgosłupa, a następnie dobierają odpowiednie zabiegi chiropraktyczne, tak, aby jak najlepiej pomóc pacjentowi.
Czy regulacja chiropraktyczna działa?
Coraz więcej dowodów sugeruje, że chiropraktyka może być skutecznym leczeniem:
- Ból karku:Według przeglądu literatury z 2017 roku , chiropraktyczne interwencje mogą zmniejszyć ból szyi u pracowników biurowych.
- Ból w dolnej części pleców:W badaniu z 2016 r. stwierdzono umiarkowane dowody na to, że chiropraktyka może być równie skuteczna w leczeniu bólu w dolnej części pleców, co w terapii fizycznej. W systematycznym przeglądzie przeprowadzonym w 2017 r. stwierdzono, że terapia rany kręgosłupa wiąże się ze skromną poprawą bólu i funkcji u osób z bólem krzyża.
- Ból w klatce piersiowej:Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że chiropraktyka jest bardziej opłacalna niż samodzielne leczenie bólu w klatce piersiowej. Może to być postrzegane jako dobre podejście do podstawowej opieki dla osób z niespecyficznym bólem w klatce piersiowej.
Wraz z rozwojem zawodu chiropraktyka zyskała legitymację jako uzupełniająca praktyka medyczna. W niektórych krajach uważa się obecnie, że jest częścią głównego nurtu medycyny.
W Szwajcarii kręgarstwo jest obecnie uważane za zawód lekarza. Zgodnie z artykułem z 2016 r. kręgarze programu szkolenia w Szwajcarii przygotowują go do bycia ekspertem w zakresie podstawowej opieki nad kręgosłupem.
Nie ma dowodów na to, że chiropraktyka działa jako leczenie schorzeń niezwiązanych z układem mięśniowo-szkieletowym.
Bezpieczeństwo regulacji chiropraktycznej
Korekcja kręgarstwa polega na manipulowaniu kręgosłupem. Może to powodować łagodne działania niepożądane, takie jak:
- zwiększony ból
- niewygoda
- sztywność mięśni
- ból głowy
- zmęczenie
W 2007 r. Badano bezpieczeństwo chiropraktyki w leczeniu bólu szyi . Stwierdzono, że chociaż działania niepożądane były częste, rzadko były ciężkie lub długotrwałe.
W badaniu stwierdzono, że korzyści wynikające z chiropraktyki w leczeniu bólu szyi przewyższają potencjalne ryzyko.
Badania sugerują również, że manipulacja chiropraktyczna jest bezpieczna dla osób z bólem krzyża. Badanie przeprowadzone w 2016 r. nie wykazało poważnych skutków ubocznych chiropraktycznej pielęgnacji bólu dolnej części pleców.