Cewnikowanie pęcherza moczowego

0
2411

Cewnikowanie pęcherza to zabieg diagnostyczny i leczniczy wykonywany w wielu sytuacjach. Przeprowadzać powinien go lekarza, zawsze w ściśle sterylnych warunkach. Cewnikowanie pęcherza moczowego, chociaż w wielu wypadkach jest konieczne, to budzi u wielu osób strach i obawy. Lekarze przekonują, że takie uczucia nie są potrzebne, bowiem obecnie założenie cewnika do pęcherza odbywa się pod działaniem środków znieczulających. Zobacz, na czym polega cewnikowanie pęcherza moczowego.

Cewnik urologiczny jest cienką, elastyczną rurką, która połączona jest ze zbiornikiem. Jego zadaniem jest odprowadzanie moczu z układu moczowego. Najczęściej cewnik wsuwany jest przez cewkę do pęcherza, może się jednak zdarzyć, że lekarz wprowadzi go aż do moczowodów, aby opróżniać nerki. Sposobów zakładania cewnika moczowego jest kilka, a dobór własnej zawsze należy do lekarza. Cewnikowanie może być przeprowadzone z wielu powodów. Może być ono konieczne zarówno ze względów leczniczych, jak i diagnostycznych.

Wskazania do cewnikowania pęcherza moczowego

Cewnik moczowy ma liczne zastosowania. Przede wszystkim jest on niezbędny, jeśli dochodzi do zastoju moczu. Ta dolegliwość może wystąpić przy łagodnym rozroście prostaty, kamicy nerkowej czy urazach krocza, które powodują uszkodzenie cewki moczowej. Cewnikowanie pęcherza moczowego konieczne jest również po niektórych operacjach, które prowadzonych sią w obrębie układu moczowo-płciowego oraz pokarmowego. Oprócz tego cewnik zakłada się u osób utrzymywanych w śpiące farmakologicznej oraz kobiet rodzących, które nie są w stanie opróżnić pęcherza. We wszystkich tych przypadkach cewnikowanie pęcherza moczowego nie trwa długo. Czas cewnikowania nie jest długi, ponieważ mogłoby to prowadzić do zakażenia układu moczowego.

Warto wspomnieć, że przy niektórych schorzeniach cewnikowanie pęcherza jest stałe. Cewnik na stałe zakładany jest m.in. przy pęcherzu neurogennym oraz chorobach neurologicznych.

W celach leczniczych cewnikowanie pęcherza moczowego jest niezbędne, gdy wydalenie moczu staje się niemożliwe lub utrudnione. Gromadzenie moczu w pęcherzu lub w nerkach prowadzi do uszkodzenia ich narządów i groźnych powikłań takich jak zakażenie dróg moczowych.

Cewnikowanie pęcherza moczowego jest zabiegiem, który lekarze wykorzystują także przy diagnostyce. Jest ono niezbędne do przeprowadzania bilansu płynów, czyli skontrolowania diurezy.

Na czym polega cewnikowanie pęcherza moczowego?

Cewnikowanie polega na wprowadzeniu cewnika (najczęściej cewnika Foleya) przez cewkę moczową. Zabieg przeprowadzany jest po wcześniejszym podaniu pacjentowi znieczulania. Cewnik ma dwa ujścia: pierwsze służy do oddawania soli fizjologicznej i zabezpieczania cewnika przed wysunięciem, a drugi do podłączenia worka na mocz. Zabieg cewnikowania przeprowadzony prawidłowo nie boli. Zabieg łatwiej przeprowadza się u kobiet, z racji tego, że ich cewka moczowa jest krótsza. U mężczyzn cewnikowanie jest trudniejsze, bowiem ich cewka jest długa i zwężona w trzech miejscach, dlatego lekarz podczas cewnikowania musi uważać, aby jej nie uszkodzić. Jeśli cewnik nie jest już potrzebny, to dren się wyciąga – to również nie jest bolesne. Pacjent musi się jednak liczyć z tym, że pierwsze oddanie moczu po wyjęciu cewnika jest nieprzyjemne i wiąże się z pojawianiem się pieczenia i szczypania.

Warto pamiętać, że niewłaściwe przeprowadzenie cewnikowania pęcherza moczowego może powodować duży ból, a nawet doprowadzić do uszkodzenia cewki moczowej.

Przeciwwskazania do cewnikowania pęcherza

Zabieg cewnikowania nie powinien być przeprowadzany, jeśli występuje:

  • ostre zapalenie gruczołu krokowego (prostaty),
  • zwężenie cewki moczowej, najczęściej pozapalne,
  • przerwanie ciągłości cewki moczowej. Często w przypadku urazów kości miednicy zachodzi podejrzenie przerwania ciągłości cewki moczowej, dlatego u takich chorych zakłada się cewnik, wkłuwają się bezpośrednio przez brzuch do pęcherza. Jest to tzw. nakłucie nadłonowe.

Cewnik pęcherza w domu

Najczęściej cewnik zakłada się u pacjentów wymagających hospitalizacji. W takich sytuacjach worek na mocz wiesza się na specjalnym stojaku. Może się jednak zdarzyć, że pacjent wraz z cewnikiem zostanie wypisany do domu. Wiele pacjentów nie wie jak wtedy się zachować. Lekarze przekonują, że z cewnikiem pęcherza moczowego można normalnie funkcjonować np. spacerować czy chodzić do pracy. Worek na mocz ukrywa się po wewnętrznej stronie ud za pomocą specjalnych taśm zapinanych na rzepy. Osoby z cewnikiem powinny jednak pamiętać, że konieczne jest zachowanie ścisłej higieny przy opróżnianiu worka na mocz oraz dbanie o higienę miejsc intymnych. Konieczne jest mycie krocza wodą z mydłem co najmniej raz na dzień, ma to zapobiec migracji mikroorganizmu do dróg moczowych. Worek na mocz należy również regularnie opróżniać za pomocą kranika. Osoby z cewnikiem powinny także więcej pić i zażywać leki odkażające mocz. Wskazane jest również suplementowanie diety witaminą C.

Powikłania po cewnikowaniu pęcherza moczowego

Jako najczęstsze powikłania po cewnikowaniu pęcherza moczowego wymienia się zakażenie cewki moczowej oraz pęcherza. Powikłania pojawiają się najczęściej, jeśli cewnikowanie jest długotrwałe. Źródłem zakażenia są bakterii pochodzące z okolicy okołocewkowej i okołoodbytniczej.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here