Ból karku i szyi – jakie mogą być przyczyny i jak sobie z nim radzić?

0
1938

Bóle karku są powszechną dolegliwością, z którą zmaga się bardzo wiele osób. Zazwyczaj objawia się drętwieniem i bólem przy jakimkolwiek poruszaniu się. Jeśli takie objawy występują raz na jakiś czas lub wystąpiły raz,  ma się czym przejmować – gorzej, gdy powtarzają się i stają się codziennością. W takich okolicznościach jest to poważny problem, który nie tylko odbija się na naszym codziennym funkcjonowaniu, ale także może przyczynić się do pogorszenia zdrowia. Z chronicznym bólem karku należy udać się po pomoc medyczną. Lekarz ustali, jakie są przyczyny dolegliwość oraz znajdzie sposoby minimalizacji bólu. Zobacz, jakie są przyczyn bólu karku i szyi oraz  jak sobie z nimi radzić.

Skąd się bierze ból karku i szyi?

Przyczyn bólu w okolicach karku i szyi może być klika. Najczęściej jest to odpowiedź na nadmierne przeciążenie kręgów kręgosłupa oraz napięcie mięśni. Prowadzi do tego długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, nieodpowiednia higiena snu (np. spanie na zbyt dużej ilości poduszek), długo utrzymujący się stres, brak aktywności fizycznej czy siedzenie w przeciągu. Jak więc widać ból karku i szyi może wystąpić z wielu powodów.

Ból karku i szyi: niewłaściwa pozycja ciała

Najczęściej z bólem karku i szyi mamy do czynienia, gdy zachowajmy niewłaściwą pozycję ciała przy pracy oraz wykonywaniu codziennych czynności. Gdy głowa jest zbyt unisona, skręcona lub opuszczona mięśnie karku nadmiernie się napinają, w efekcie czego występuje przeciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Po kilku godzinach przebywania w nie wygodniej i nieodpowiedniej pozycje pojawiają się pierwsze dolegliwości bólowe, które zlokalizowane są w obrębie karku, szyi barków oraz głowy. Brak zachowania odpowiedniej pozycji ciała może prowadzić do wystąpienia chronicznych schorzeń np. zmiany zwyrodnieniowej kręgosłupa i dysków lub przykurczu mieści. Aby tego uniknąć, należy zachować odpowiednią i  zdrową pozycję ciała oraz postawić na ćwiczenia odcinka szyjnego kręgosłupa.

Ćwiczenia na ból karku i szyi

Jeśli wystąpił u ciebie ból karku i szyi oprócz tego, że umówisz się na wizytę u lekarza, możesz postawić na wykonywanie prostych ćwiczeń. Ćwiczenia te można wykonywać nawet podczas pracy przy komputerze czy innych codziennych czynnościach. Są one mało obciążające i wymagają zaledwie kilku chwil. Podstawą jest wykonywanie kilku delikatnych obrotów głową w prawo, lewo oraz w górę i w dół. Dobrze jest też przynajmniej 2 razy w tygodniu wykonywać ćwiczenie rozciągające i wzmacniające mięśnie szyjne oraz obręcz barkową.

Sposoby na ból karku oraz szyi

Oprócz codziennych ćwiczeń warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia oraz temu, jak dba się na co dzień o kręgosłup. Aby wyeliminować ból karku i szyi dobrze jest:

  • zakupić poduszkę ortopedyczną – ból karku bardzo często wynika z tego, że śpimy w nieodpowiedniej pozycji lub też na źle dobranej poduszce i materacu; sterta poduszek pod głową sprawia, że kręgi nie otrzymują odpowiedniego odpoczynku i stale są napięte; powoduje to ból zarówno karku, jaki i szyi oraz barków; w związku z tym rekomenduje się spanie na jednej, płaskiej poduszce; najlepiej jest postawić na tę ortopedyczną, która posiada specjalnie wykonana wgłębienie na głowę i wybrzuszenie na szyję; dzięki temu odcinek szyjny kręgosłupa jest dobrze ułożony, a mięśnie mają szansę się rozkurczyć; należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej pozycji; niewskazane jest spanie na brzuchu i z głową przekrzywioną w bok; pozycja taka przeciąża kręgi i zwiększa napięcie mięśni;
  • regularni masować barki – masaże najlepiej wykonywać w gabinecie rehabilitacyjnym, u specjalisty; mięśnie można również rozluźniać samodzielne; wystarczy ugniatać kark i plecy tak jak przy wyrabiania ciasta; do masażu barków warto użyć olejku rozmarynowego lub majerankowego, dzięki temu efekt będzie lepszy;
  • stosować ciepłe okłady – ciepłe okłady stosuje się na bóle napięciowe mięśni; można przykładać je na kark lub szyje; okłady wykonuje się, mocząc ręcznik w ciepłej wodzie, korzystając z termoforu lub polewając kark ciepłym prysznicem; w przypadku wystąpienia urazów odcinka szyjnego kręgosłupa np. po ostrym hamowaniu, gdy wystąpi ból przy poruszaniu się, zamiast ciepłych okładów stosuje się te zimne; oprócz zimnych kompresów należy też zgłosić się do lekarza ortopedy;
  • stosować nagrzewania ciepłe kąpiele i naświetlania słoneczne – działania te łagodzą bóle karku;
  • zażywaj leki rozgrzewające i przeciwbólowe w przypadku, gdy domowe sposoby na ból karku nie pomaga, konieczne jest zastosowanie terapii farmakologicznej; wiele leków na ból karku i szyi można kupić w aptekach bez recepty; dostępne są one w formie maści i plastrów rozgrzewających; ciepło przez nie wytwarzane będzie działać rozkurczająco; rozwiązaniem jest też zażywanie doustnych leków przeciwzapalnych niesteroidowych; one również dostępne są bez recepty; jeśli mimo to ból nie przejdzie, należy udać się do lekarza.

Ból karku wizyta u lekarza?

Do lekarza warto się wybrać, kiedy bóle karku i szyi są chroniczne. Jego zadaniem będzie ustalenie przyczyny ich występowania. Do postawienia diagnozy wykonuje się badania krwi, badania USG przepływów w tętnicach szyjnych i kręgowych, badań tomograficznych oraz zdjęć radiologicznych kręgosłupa szyjnego. Należy pamiętać, że leczenie chorób kręgosłupa zazwyczaj opiera się na minimalizowaniu dolegliwości, a nie na ich wyeliminowaniu i cofnięciu.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here