Blokada nerwu potylicznego – co to takiego?

0
1401

Blokada nerwu potylicznego stosowana jest w celu leczenia bólu, który pochodzi z tyłu głowy. Polega na wstrzyknięciu sterydów, a także znieczulenia miejscowego do podstawy czaszki, czyli tam, gdzie znajdują się nerwy potyliczne. U każdego z nas znajdują się dwa mniejsze i dwa większe nerwy potyliczne, z czego ten większy sprawuje kontrolę nad dotykiem, bólem lub temperaturą w skórze głowy i najczęściej odpowiada za pojawiający się ból głowy i bóle migrenowe. To właśnie w przypadku przewlekłych bólów, które swój punkt wyjściowy mają w szyi, stosuje się blokadę nerwu potylicznego. Ponadto, metodę tę wykorzystuje się również w przypadku konieczności zmniejszenia obrzęku lub stanu zapalnego, znajdującego się w tylnej części głowy.

Kto może skorzystać z tej metody?

Blokadę nerwu potylicznego wykonuje się u pacjentów, którzy zmagają się z bólem, który wpływa na grzbiet głowy lub jej jedną stronę. Bardzo często stosowana jest także w przypadku występowania nerwobólu potylicznego, który to z kolei odpowiada za migreny, klasterowe bóle głowy oraz wszelkie dolegliwości związane z zapaleniem nerwów, a co za tym idzie z bólem skóry głowy.

Jak wygląda zabieg?

Blokada nerwu potylicznego polega na wstrzyknięciu w szyję, dokładnie w miejsce, w którym nerw potyliczny przechodzi na czaszkę, cienkiej igły, która zawiera lek przeciwbólowy. Najczęściej wykorzystuje się połączenie znieczulenia miejscowego o długotrwałym działaniu wraz ze steroidowym lekiem przeciwbólowym. Odczuwalna ulga przychodzi już nawet po upływie 15 minut. Znieczulenie miejscowe odpuszcza po kilku godzinach, natomiast działanie sterydów pojawia się w momencie wystąpieniu ucisku na nerw i wzrasta w przeciągu 3-5 dni. Trwałość blokady szacuje się na tygodnie, a nawet miesiące.

Życie bez bólu głowy

Ponieważ przewlekły ból głowy, czy też migrena, potrafią mieć bardzo destrukcyjny wpływ na nasze samopoczucie, medycyna otwiera przed nami kolejne drzwi w postaci blokady nerwu potylicznego. Metoda ta pozwala uporać się z chronicznym bólem głowy na wiele tygodni. Górnośląska Szkoła Ultrasonografii, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i oferuje szereg kursów, wśród których znajdują się również te, dotyczące leczenia zespołów bólowych w obrębie szyi i kończyny górnej. To doskonały sposób, aby poznać najbardziej skuteczne inwazyjne i nieinwazyjne metody leczenia bólu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here