Blog farmaceutyczny czy porady na forum? Sprawdź, skąd czerpać specjalistyczną wiedzę w Internecie

0
1347

Zastanawiasz się, co może oznaczać wysypka, która nagle pojawiła się na skórze Twojego dziecka? Szukasz sprawdzonego sposobu na walkę z przeziębieniem lub rzetelnych opinii na temat kosmetyków przeciwsłonecznych? Nie wiesz, gdzie znaleźć wiarygodne informacje, bez konieczności odwiedzania przychodni lekarskiej? Mamy kilka rad.

Czy wizyta u lekarza zawsze jest konieczna?

Zazwyczaj do specjalisty udajemy się wtedy, gdy zauważamy niepokojące symptomy chorobowe. Zdarzają się jednak sytuacje, które nie wymagają pilnej konsultacji, takie jak np. łagodne infekcje, z którymi możemy sobie poradzić domowymi sposobami czy niewielkie reakcje alergiczne. Czasem po prostu poszukujemy porady dotyczącej kwestii medyczno- farmaceutycznych lub opinii na temat dermokosmetyków czy suplementów diety. Nie są to problemy, z którymi musimy zgłaszać się do lekarza, szczególnie teraz, w czasie pandemii, gdy powinniśmy unikać przebywania w dużych skupiskach ludzi i kontaktu z chorymi. W dobie ogólnodostępnego Internetu odpowiedź na każde pytanie mamy na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarkę i już. Czy jednak rzeczywiście jest to wiarygodne źródło informacji?

Doktor Google nie zawsze wie wszystko

Różnorodne fora oraz grupy zrzeszające osoby zainteresowane tym samym tematem cieszą się bardzo dużą popularnością wśród internautów. Dotyczy to również zdrowia. Mimo że na niektórych z nich można znaleźć wiele cennych wskazówek, warto zachować ostrożność w korzystaniu z tego typu porad. Należy pamiętać, że zazwyczaj są one udzielane przez amatorów, czyli osoby, które nie posiadają wiedzy z zakresu medycyny czy farmacji. Nawet jeśli ich chęci są jak najlepsze, a udzielane rady dyktowane własnym doświadczeniem, w przypadku innych osób mogą się nie sprawdzić, a nawet okazać się szkodliwe. Uważać trzeba również na tzw. internetowych trolli, którzy celowo udostępniają fałszywe informacje, by wprowadzić odbiorców w błąd.

Decydując się na szukanie wiedzy w Internecie, zawsze należy pamiętać, że nie jest to nieomylne i w 100% wiarygodne źródło, rozsądnie wybierać strony oraz opracowania, z których się korzysta i sprawdzać ich pochodzenie.

A może blog farmaceutyczny?

Alternatywą do forów i grup internetowych są rzetelnie strony, prowadzone przez specjalistów z danej dziedziny. W przypadku szeroko pojętego zdrowia i urody może to być blog farmaceutyczny taki jak Mama Bez Recepty prowadzony przez pracującą w zawodzie farmaceutkę. Pojawiające się tam artykuły są merytoryczne, a jednocześnie napisane w ciekawy i przystępny sposób. Można wśród nich znaleźć porady dotyczące zdrowia, urody, diety, opieki nad dziećmi, a także tzw. lifestyle. Autorka podkreśla, że nie stara się zastąpić lekarzy, a jedynie doradzić w kwestiach, które nie wymagają pilnej konsultacji lekarskiej, takich jak chociażby dobór biustonosza do karmienia i wkładek laktacyjnych, pielęgnacji tatuaży czy ogólnych zasad podawania dzieciom leków przeciwbólowych. Dodatkowo na blogu znaleźć można odpowiedzi na wiele aktualnie nurtujących nas pytań, np. jak zrobić skuteczny płyn do dezynfekcji rąk, czy jak działa e-recepta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here