Detoks alkoholowy w Krakowie – gdzie skutecznie odtruć organizm?

0
1510

Choroba alkoholowa jest fałszywym „przyjacielem” każdego alkoholika. Uczucie przyjemności i odprężenia, jakie mu daje, jest bowiem złudne. Spożywając substancję odurzającą, dostarcza on do swojego organizmu składniki, które pomagają mu walczyć ze stresem. Jednak spokój jest tylko chwilowy. Alkohol kiedyś w końcu przestaje działać. Pozostaje więc znów sięgnąć po kieliszek. Wybawić z nałogu może kompleksowa terapia alkoholizmu, której elementem jest odtrucie. Detoks alkoholowy w Krakowie przeprowadzany jest w specjalistycznych ośrodkach terapii uzależnień i placówkach medycznych. Dzięki temu pacjent znajduje się pod fachową opieką.

Na detoks alkoholowy w Krakowie decydują się coraz częściej nie tylko alkoholicy. Wybierają go również ci, którzy w szybki sposób chcą pozbyć się z organizmu toksyn. Po suto zakrapianej imprezie odczuwają oni bowiem skutki nadmiernego spożycia alkoholu. W związku z tym stosują często domowe sposoby na kaca. Większość z nich jest jednak nieskuteczna, dlatego warto od razu zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Ciąg alkoholowy i jego objawy

Ciągiem alkoholowym nazywa się stan odurzenia alkoholowego, który trwa przynajmniej 48 godzin. Najczęściej jego czas jest jednak dużo dłuższy. Taki stan jest typowym elementem przewlekłej fazy choroby alkoholowej. Alkoholik ma świadomość, jak nieprzyjemny jest spadek poziomu substancji odurzającej znajdującej się w jego krwi. Dlatego też nie pozwala sobie na wytrzeźwienie. W związku z tym pije w ciągu, by nie doświadczać przykrych dolegliwości.

Ciąg alkoholowy charakteryzuje się powtarzalnością i odczuciem przymusu sięgnięcia po alkohol. Praktycznie jedynym objawem ciągu alkoholowego jest nieustająca nietrzeźwość osoby uzależnionej. U niektórych występuje ponadto zmniejszona wrażliwość na substancje odurzające, drżenia mięśniowe, obniżenie sprawności motorycznej, upośledzenie zdolności poznawczych, nieuzasadnione lęki, urojenia i omamy.

Detoks alkoholowy w Krakowie

Odtrucie organizmu z alkoholu i toksycznych produktów jego przemian jest procesem długotrwałym i skomplikowanym. Nie polega jedynie na „wypłukaniu” toksyn. Cały proces leczenia składa się z kilku etapów. Pominięcie któregokolwiek z nich może wpłynąć na niepowodzenie całego procesu. Szybki i bezpieczny detoks alkoholowy w Krakowie oferuje Centrum Medyczne Galmedic. Czas trwania całego procesu uzależniony jest od wieku pacjenta, stanu jego zdrowia, a przede wszystkim stopnia uzależnienia. Może trwać od kilku dni do nawet kilku lub kilkunastu tygodni. W przypadku osób, które nie są uzależnione, a oczekują jedynie doraźnej pomocy w zwalczaniu kaca, odtrucie trwa zwykle tylko jeden dzień.

Detoks alkoholowy kraków

Detoks alkoholowy w Krakowie w Centrum Medycznym Galmedic rozpoczyna się od dokonania całościowej diagnozy stanu zdrowia pacjenta. Pod uwagę bierze się nie tylko jego kondycję fizyczną, ale i psychiczną. W zależności od indywidualnych możliwości i oczekiwań pacjenta dobiera się odpowiednie metody leczenia oraz postępowania terapeutycznego. Kolejnym etapem detoksykacji jest przywrócenie organizmowi równowagi wodno-elektrolitowej i dostarczenie do krwiobiegu odpowiednich substancji odżywczych. Dokonuje się tego za pomocą wlewów dożylnych o starannie wyselekcjonowanych składach. Najczęściej w kroplówkach znajduje się glukoza, witamina B, potas i magnez. W niektórych przypadkach konieczna jest także farmakoterapia. Zwykle wspomaga ona pacjenta w powrocie do równowagi psychicznej. Najczęściej stosowane leki to środki przeciwbólowe i uspokajające.

Skuteczne przerywanie ciągu alkoholowego elementem detoksu

Przerwanie ciągu alkoholowego jest niezwykle trudne. Nieważny jest czas jego trwania. Sposób przerwania ciągu i reakcje alkoholika na brak substancji odurzającej są bowiem uzależnione nie od czasu picia, a stopnia uzależnienia. Wyjście z nałogu możliwe jest jedynie przy wsparciu specjalistów i najbliższych. Dzięki temu detoksykacja, której elementem jest właśnie przerwanie „cugu”, przebiega sprawniej i skuteczniej. Alkoholik sam musi bowiem zrozumieć, że w jego życiu potrzebna jest zmiana. Samodzielne próby rezygnacji z alkoholu często kończą się niepowodzeniem. Osoby uzależnione najczęściej nie radzą sobie z nasilonymi objawami zespołu abstynencyjnego. Dlatego warto porzucić pomysły na domowe sposoby przeprowadzenia detoksu.

Domowe sposoby na odtrucie alkoholowe

Większość znanych już od wielu lat domowych sposobów na szybkie pozbycie się kaca jest nieskuteczna. Działa tu zwykle efekt placebo. Alkoholik, który nie leczy swojej choroby, rzadko pozwala na wystąpienie szeregu objawów zatrucia alkoholowego. Zwykle stosuje on zasadę „klina”, nie dopuszczając do wystąpienia pierwszych symptomów kaca. W związku z tym stosowanie kawy, wody z cytryną czy popularnych środków „na kaca” jest bezsensowne.

Nałogowiec w kilka dni i za pomocą domowych sposobów nie naprawi szkód, jakie w jego organizmie spowodowało długotrwałe spożywanie alkoholu. Substancja odurzająca upośledza bowiem działanie wszystkich tkanek i narządów. Wpływa ponadto destrukcyjnie na budowę komórek. Zatem konsekwencje długotrwałego i nałogowego picia widoczne są w ogólnym funkcjonowaniu pacjenta i stanie jego zdrowia.

Aby uniknąć niepowodzeń podczas odtrucia alkoholowego, należy przeprowadzać je zawsze pod czujnym okiem specjalisty. Może to być lekarz psychiatra, psycholog, psychoterapeuta lub terapeuta uzależnień. Gdzie ich szukać? Dostępni są dla każdego pacjenta w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień, prywatnych gabinetach oraz placówkach medycznych. Jednym z wyspecjalizowanych ośrodków zajmujących się kompleksową terapią alkoholizmu jest wspomniane Centrum Medyczne Galmedic. Wysoko wykwalifikowana i doświadczona kadra dba o bezpieczeństwo pacjenta na każdym etapie detoksykacji. Bez względu na to, czy odtruwa się on po kilkumiesięcznym ciągu alkoholowym, czy po jednej dłuższej imprezie.

Alkoholik na detoksie – co się z nim dzieje?

Kiedy osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z problemu, który ją dotknął, leczenie jest skuteczniejsze i szybsze. Jednak nawet najbardziej zmotywowany do walki z nałogiem alkoholik może porzucić swoje plany w zetknięciu z niszczycielską siłą alkoholu. Wystarczy bowiem kilka objawów, jakie odczuje on podczas detoksu, by zrazić go do dalszej terapii. Z tego powodu pozostaje on pod specjalistyczną opieką wykwalifikowanej i doświadczonej kadry. Lekarze mogą w porę zauważyć niepokojące objawy i zareagować odpowiednio do potrzeb pacjenta.

Podczas detoksu alkoholowego pacjent najczęściej odczuwa takie objawy jak: niepokój, złość, frustracja. Może być agresywny w stosunku do siebie i innych osób. Często alkoholicy skarżą się na dolegliwości żołądkowe, zawroty i bóle głowy, omamy, drgawki, problemy ze snem, a nawet zaburzenia pracy serca. Wszystkie te objawy wynikają z niedoboru substancji odurzającej dostarczanej do organizmu w nadmiarze przez dłuższy czas. Ciało skutecznie domaga się swojej „nagrody”, którą dotychczas był alkohol.

Czy detoks alkoholowy leczy nałóg?

Całkowite wyleczenie z choroby alkoholowej jest możliwe jedynie dzięki zastosowaniu kompleksowej terapii leczenia uzależnień. Jednym z jej elementów jest właśnie detoks, czyli odtrucie alkoholowe. Stosowany jednak samodzielnie, w przypadku nałogowców nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Powód jest prosty. Dzięki detoksowi pozbywamy się z organizmu toksyn, nagromadzonych w wyniku nadmiernego spożycia alkoholu. Nie pozbywamy się jednak naszych przyzwyczajeń. Po odtruciu alkoholowym nałogowiec wraca do domu, najczęściej czuje się bardzo dobrze, wobec czego znów sięga po alkohol. Skoro pozbycie się tej substancji z ciała jest tak łatwe, sądzi on, że może bez żadnych konsekwencji nadal brnąć w swój nałóg. To nie do końca prawda. Choć odtrucie alkoholowe przywraca równowagę ciału, należy również zadbać o jej utrzymanie. W tym celu konieczna jest pomoc specjalisty. Zacząć należy od wstrzemięźliwości alkoholowej, dzięki której detoks już nigdy nie będzie potrzebny.

Detoks alkoholowy w Krakowie – cena i formy leczenia

Podczas detoksykacji pacjent pozostaje w stanie całkowitej trzeźwości. Dożylnie podaje się mu wszelkie substancje odżywcze i elektrolity, które zostały wypłukane z organizmu przez alkohol. Leczenie opiera się na wypłukaniu toksyn z organizmu alkoholika i wyrównaniu gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. W razie potrzeby stosuje się również farmakoterapię.

To, ile kosztuje detoks alkoholowy, zależy od długości jego trwania. W przypadku mniej wymagających pacjentów sięga kwoty kilkuset do 1000 złotych. Jeśli chodzi o specjalistyczną terapię motywacyjną i turnusy, cena waha się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Oferta detoksu alkoholowego dostosowywana jest jednak do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta.

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here