Bielactwo nabyte

0
2831

Bielactwo staje się problemem coraz większej ilości osób na świecie. Zazwyczaj pojawia się ok. 10 roku życia i objawia się bieleniem naskórka. Jest to wynikiem tego, że skóra traci pigment, który nadaje jej kolor. Należy pamiętać, że pigment ten odpowiada nie tylko za kolor skóry, ale także i za kolor tęczówkę oczu oraz włosów. Zobacz, jakie są objawy i przyczyny bielactwa nabytego oraz sprawdź, jak przebiega leczenie tego schorzenia.

Bielactwo nabyte klasyfikowane jest jako choroba skóry. Polega ona na depigmentacji, czyli na wymieraniu melanoctow, komórek odpowiedzialnych za kolor skóry. W wyniku tego na skórze powstają białe plamy i odbarwienia. Szacuje się, że z bielactwem zmaga się ok. 2% społeczeństwa, jednak liczba chorych stale rośnie.

Jakie są przyczyny bielactwa?

Przyczyny bielactwa nie są do końca znana. Lekarze wskazują jednak czynniki, które podnoszą ryzyko ujawniania się tego schorzenia skórnego. Są one różne dla bielactwa wrodzonego i nabytego. To pierwsze uwarunkowane jest genetycznie. Bielactwo wrodzone objawia się zaraz po urodzeniu i nie mija. Bielactwo nabyte, czyli vitiligo  może być natomiast częściowo dziedziczne lub też wynikać ze zmian i problemów środowiskowych. W ich następnie dochodzi do rozpadu lub całkowitego zaniku komórek pigmentowych skóry. Dokładne czynniki wpływające na pojawianie się bielactwa wtórnego nie zostały określone. Lekarze wskazują jednak, że mogą pochodzić z procesów autoimmunologicznych, które mają tworzyć przeciwciała zwalczające komórki odpowiedzialne za barwnik w skórze. Jako prawdopodobną przyczynę bielactw wtórnego wymienia się też zaburzenia funkcji układu nerwowego oraz niesprawne działanie mechanizmów oksydacyjnych.

Jakie są rodzaje bielactwa skóry?

Bielactwo przede wszystkim dzielimy na to wrodzone i nabyte. Kryteriów podziału jest jednak jeszcze kilka. Pierwsze dzieli schorzenie ze względu na rozmieszczenie plam na ciele. W tym wypadku wyróżniamy bielactwo niesegmentowe, kiedy to plamy pojawiają się na całym ciele losowo oraz bielactwo segmentowe. Medycyna dzieli również bielactwo niesegmentowe na podkategorie takie jak:

  • bielactwo uogólnione – szeroko i losowo rozmieszczone plamy;
  • bielactwo uniwersalne;
  • bielactwo ogniskowe – występuje jedna lub kilka niedużych plamek;
  • bielactwo błony śluzowej.

Druga kategoria, czyli bielactwo segmentowe pojawia się rzadko. Charakteryzuje się tym, że odbarwienia występują na jednej stronie ciała. Leczy się je zazwyczaj chirurgicznie poprzez przeszczep komórek.

Mówiąc o rodzajach bielactwa, należy również wspomnieć o albinizmie częściowym i całkowitym. Ten pierwszy jest wynikiem zaburzeń metabolizmu tyrozyny, co powoduje całkowitą lub zmniejszoną produkcję melatoniny przez komórki barwnikowe. Jest to wynikiem genetyki. Osoby dotknięte albinizmem całkowity mają bardzo jasną lub wręcz białą skórę. W przypadku albinizmu częściowego jest o dziedziczony w sposób nieregularny.

Jakie są objawy bielactw nabytego?

Bielactwo nabyte ujawnia się pomiędzy 10 a 20 rokiem życia. Pierwszym charakterystycznym objawem choroby jest pojawianie się na ciele białych plam. Plamy te mogą występować po jednej stronie ciała lub na całym ciele. Najczęściej przebarwiania obserwuje się na głowie, grzbietowej powierzchni rąk, twarzy, narządach płciowych, stopach, łokciach i kolanach. Bardzo często dochodzi też od odbarwień pojedynczych pasm włosów, brwi i rzęs. Plamy i przebarwienia pojawiają się nagle i z biegiem czasu może być ich coraz więcej. Co do zasady nie są one szkodliwe i nie wywołują powikłań czy groźnych dla zdrowia i życia konsekwencji, jednak bielactwo jest problemem natury estetycznej. U osób, które na nie cierpią, bardzo często diagnozuje się zaburzenia psychologiczne i nadmierny stres spowodowany wyglądem odstającym od normy.

Jak leczyć bielactwo?

Bielactwo wrodzone i nabyte jest schorzeniem, którego nie da się całkowicie wyleczyć. Wynika to głównie z tego, że nadal nie wiadomo co je powoduje. Kuracje opierają się więc na złagodzeniu objawów, tuszowaniu plam i przebarwień i minimalizacji obszarów, na których występują. Jako najskuteczniejszą metodę leczenia bielactwa wskazuje się leczenie farmaceutyczne obejmujące połączenie sterydów i światła ultrafioletowego z kremami.  Białe plamy naświetla się też promieniami UVA. Kuracja trwa kilka miesięcy. Jej efekty to częściowe przywrócenie kolorytu skóry.

Kolejną metodą leczenia bielactwa jest przeszczep hodowlanych melanocytów. Jest to jednak kuracja niezwykle kosztowna, ale i dające najlepsze efekty.

Najmniej inwazyjne metody leczenia bielactw to natomiast maści i leki zmniejszające aktywność układu immunologicznego.

Domowe sposoby na bielactwo

Tradycyjne leczenie bielactwa można wspomóc domowymi sposobami. Jako takie wyróżnia się napary ziołowe np. z lawendy lekarskiej, rumianku pospolitego czy krwawnika pospolitego. W łagodzeniu plam pomocne jest też mleczko pszczele i ciecierzyca. Wielu lekarzy zaleca także wystawiania odbarwień na działanie promieni słonecznych. Z tą metodą leczenia trzeba jednak uważać i chronić skórę pozbawioną barwnika przed nadmiernym działaniem promieniowania UV.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here