Astygmatyzm

Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Według statystyk dotyka co 3 osobę na świecie. Znacząco obniża komfort życia chorych, ponieważ powoduje nieostre i zniekształcone widzenie. Co jest przyczyną astygmatyzmu i jakie są sposoby jego leczenia?

Astygmatyzm – czym jest?

Astygmatyzm to wada wzroku objawiająca się zniekształconym widzeniem. Dzieje się tak ze względu na niesymetryczność rogówki oka. Prawidłowa rogówka ma równomierne krzywizny, przypominając okrągłą piłkę do gry. U osób z astygmatyzmem rogówka przypomina piłkę do rugby, charakteryzującą się jajowatym kształtem. Zniekształcenie to powoduje, że oko nie jest w stanie prawidłowo ogniskować promieni świetlnych. Prawdą jest, że u każdego zdrowego człowieka występuje lekki astygmatyzm 0.5 dioptrii, który jest stanem fizjologicznym. Jednak u osób z wadą wzroku może on wynosić 1, 2 lub 3 dioptrie. Wyróżnia się kilka rodzajów astygmatyzmu:

  • Regularny prosty – występuje, gdy rogówka jest stroma w przekroju pionowym, co powoduje większe załamanie światła w pionie.
  • Regularny odwrotny – stwierdza się go w przypadku, gdy załamanie światła jest większe w poziomej płaszczyźnie.
  • Regularny skośny – mowa o nim, gdy oś znajduje się w zakresach pomiędzy astygmatyzmem odwrotnym, a prostym.

Wyróżnić można dodatkowo kilka rodzajów astygmatyzmu ze względu na położenie ognisk w przekrojach, między innymi krótkowzroczny, nadwzroczny lub mieszany.

Przyczyny astygmatyzmu i sposoby leczenia

Dokładne przyczyny astygmatyzmu nie są obecnie poznane. Choroba może być spowodowana urazami oka, które powodują nierówną powierzchnie rogówki. Inną przyczyną może być schorzenie stożek rogówki, które sprawia, że przybiera ona kształt stożka. Może on być także dziedziczny. Jakie są objawy astygmatyzmu? Zaliczają się do nich bóle oczu i głowy, zamazane widzenia lub tzw. widzenie jak za mgłą, swędzenie oczu, napięcie w obrębie gałek ocznych, szybkie męczenie przy czytaniu, problemy z koncentracją czy zaburzenia poczucia przestrzeni.

Jak wygląda leczenie astygmatyzmu? Polega głównie na korekcji wady za pomocą starannie dobranych okularów lub niekiedy również szkieł kontaktowych. Całkowite pozbycie się wady jest możliwe jedynie za pomocą leczenia chirurgicznego lub laserowego. Astygmatyzm jest schorzeniem, które utrudnia wykonywanie codziennych czynności oraz naukę, w przypadku dzieci i młodzieży. Należy więc zadbać o jego odpowiednią diagnozę oraz wybrać optymalną metodę korekcji.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here