Arytmia serca – jakie są objawy, możliwe skutki i metody leczenia

0
1515

Arytmia serc to stan, który może poważnie zagrozić zdrowiu i życia. Najprościej mówiąc arytmia to zaburzenia rytmu serca. Może ona przyjmować różne postacie. Najczęściej mówimy o arytmii w formie migotania komór, arytmii komorowej oraz nadkomorowej. Arytmie serce należy leczyć i to jak najszybciej. Leczenie opiera się przede wszystkim na zmianie trybu życia regularnym zażywaniu farmaceutyków, a w niektórych przypadkach wykonaniu zabiegów. Poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia arytmii serca.

Arytmia serca może być objawem poważnych chorób. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Problemy z pracą serca są wynikiem zaburzeń w wytwarzaniu impulsów elektronicznych poruszających tym narządem. Kiedy do nich dochodzi, serce zaczyna gubić naturalny rytm.

Czym jest arytmia?

Arytmia to zaburzenia rytmu serca różnego typu. Mianem arytmii określa się zarówno stan, kiedy serca bije zbyt szybko, jak i zbyt wolno. Medycyna rozróżnia arytmie komorowe i nadkomorowe, a także niemiarowość zatokową – oddechową, czyli arytmię oddechową polegającą na przyspieszeniu bicia serca w czasie wdechu i zwolnieniu jego pracy przy wydechu.

O arytmii mówimy, kiedy serce liczba uderzeń serca na minutę jest niższa lub wyższa niż 60-70 w czasie spoczynku i wyższa lub niższa niż 120-180 uderzeń na minutę w czasie wysiłku fizycznego. Do zwolnienia lub przyspieszenia pracy mięśnia sercowego przy arytmiach dochodzi bez żadnego konkretnego powodu. W przypadku migotania komór spotkamy się z tym, że mięsień sercowy nie reaguje na impuls węzła zatokowego. W efekcie tego dochodzi do zatrzymania krążenia krwi, co może skutkować śmiercią.

Jakie są przyczyny arytmii serca?

Wskazuje się, że arytmia serca najczęściej towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym takim jak miażdżyca, astma, wady zastawek, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy czy zapalenie mięśnia sercowego. Do arytmii może tez dochodzi w wyniku niedoboru potasu, nadmiernego stresu czy wysokiej goryczki, która twa przez dłuższy czas. Lekarze wskazują, że na arytmię serca narażone są osoby, które:

  • nadużywają alkoholu,
  • mają cukrzycę,
  • mają podwyższony poziom cholesterolu w organizmie,
  • palą papierosy,
  • w ich rodzinie pojawiały się choroby serca.

Jakie są objawy arytmii serca?

Lekarze wskazują, że w niektórych przypadkach arytmia serca nie wywołuje żadnych widocznych i charakterystycznych objawów. Najczęściej jednak arytmie objawiają się takimi symptomami jak kołatanie serca (czyli jego szybkie i niemiarowe bicie). Oprócz tego objawy arytmii serca to:

  • duszność,
  • uczucie niepokoju i lęku,
  • pieczenie i ból w klatce piersiowej,
  • osłabienie organizmu,
  • uczucie gorąca,
  • utrata przytomności.

Należy pamiętać, że niektóre objawy arytmii serca takie jak ból w klatce piersiowej, kołatanie serc czy duszności mogą być też symptomami nerwicy. Przyczyny objawów arytmii serca na tle nerwowym szuka się w psychice. Jako takie podleje się zazwyczaj nadwrażliwości mięśnia sercowego na silny lęk lub stres.

Leczenie arytmii serca

Metoda leczenia arytmii serca zawsze dostosowana jest do intensywności schorzenia. W przypadku, gdy arytmia serca wywołana jest przez chorobę, np. nadciśnienie tętnicze to leczenie prowadzi się przyczynowo i skupia na łagodzeniu objawów schorzenia. Chorzy powinni pamiętać, że leczenie arytmii serca to nie tylko zażywanie farmaceutyków, ale i zmiana stylu życia. Podstawą jest rzucenie nałogów: palenia papierosów i picia alkoholu. Kolejny krok to przejście na zdrową dietę. W codziennym jadłospisie należy ograniczyć produkty bogate w zły cholesterol. Następny przykaz to zadbanie o aktywność fizyczną. Ta jednak powinna być skonsultowana z lekarzem. Ćwiczenia przy arytmii serca nie mogą być zbyt intensywne i obciążające.

Leki na arytmię serca

W leczeniu arytmii serca stosuje się również farmaceutyki. Te najczęściej wykorzystywane mają łagodzić objawy schorzenia. Leki na arytmię serca zawierają m.in.  beta blokery, amiodaron, glikozydy, propafenon czy antagoniści kanału wapniowego. Leczenie konwencjonalne można wspomagać ziołolecznictwem. Pozytywnie na zaburzenia pracy serca wpływają napary z głogu, naparstnicy wełnistej, konwalii majowej serdecznika pospolitego, jemioły czy miłorzębu jastrzębskiego.

Zabiegowe leczenie arytmii serca

Wskazuje się, że najlepsze efekty daje leczenie zabiegowe arytmii serca. Poprzez zabiegi da się całkowicie wyeliminować zaburzenia pracy serca. Zabiegi na arytmię serca to: operacja zastawki serca, wszczepienie rozrusznika serca, ablacja RF, leczenie zabiegowe choroby niedokrwiennej serca, kardiowersja elektryczna, wszczepienie kardiowertera-defibrylatora.

Czy arytmia serca jest groźna?

Arytmia serca jest groźną dolegliwością, która może nie tylko obniżyć jakość życia, ale i przyczynić się do śmierci. Efektem zaburzeń pracy mięśnia sercowego może dojść do utraty przytomności i groźnych upadków. Arytmia serca może też wywołać dużą liczbę powikłań. Zalicza się do nich niewydolność krążenia, udar mózgu czy zatory obwodowe. Osoby, które zauważą u siebie objawy arytmii serca, powinny jak najszybciej udać się do lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here